I když se dostaneme do harmonie, třeba po dobré meditaci, život nám neustále přináší nové nepředvídatelné události – někdy nám nesedí kolega v práci, šéf, jindy nám onemocní děti, dostaneme se do nepříjemné dopravní situace,“ říká lektorka jógy Romana Kotěrová, spolumajitelka Bio Bachových květových esencí. Překážky nám do života přicházejí neustále. Pokud nemáme kapacitu se s nimi vyrovnávat, je třeba najít vhodnou pomůcku, která nám umožní harmonizovat svoje emoce.

„Někdo používá pránajámu, jógu nebo jiné techniky, jiný Bachovy květové esence, které ho v tu chvíli stabilizují. Když tyto berličky pravidelně nepoužíváme, disharmonie se začnou časem prohlubovat a mohou nás dostihnout různé nemoci,“ míní Romana. Ve svých lekcích jógy obvykle kombinuje Bachovu terapii s aromaterapií v podobě nanášení Bachových roll-onů na chodidla a jiné části těla nebo rozprašování oblíbených aura parfémů nad hlavu. „Někomu vyhovují pouze Bachovy květové esence. Jiný používá jak kapičky, tak roll-on i parfémy. V průběhu dne tak doplňuje účinek esencí vůněmi.“

Co jsou to Bachovky?

Jde o 38 květových esencí, které jsou roztříděné do sedmi skupin odpovídajících různým emocím, které v životě potkáváme. Každá skupina má svoji barvu, která navíc odpovídá jedné čakře. První skupinou je strach a nejistota, druhou pochyby a nedostatek odvahy, třetí nezájem, čtvrtou osamělost, pátou přecitlivělost a zranitelnost, šestou smutek a zoufalství a sedmou přehnaná starostlivost. Každá ze skupin obsahuje pět až osm rostlinek, které slouží k harmonizaci dané emoce (celý seznam najedete na www.bio-bachovky.cz).

Esence vznikají výluhem z květů rostlin, keřů a stromů. Jde pouze o evropské rostliny, žádné nejsou exotické. Nepleťte si je s tinkturami – výtažky z rostlin, kdy se z různých částí rostlin lisuje chemická látka. „Výluhy se vyrábí pouze z květů sesbíraných bez dotyku rukou v době jasného slunce, nesmí být zamračené nebe. Květy se poté dají do skleněné nádoby, namočí do pramenité vody, kde se louhují. Poté se výluh naředí (v poměru 1 : 100 000) a koncentruje v bio brandy. Vylouhované květy se pak vrací zpátky pod stromy jako poděkování,“ vysvětluje proces výroby Romana, která se účastnila exkurze u francouzského výrobce Bio Bachových esencí Gérarda Wolfa.

Na míru nebo předem kombinované

Bachovy kapičky lze užívat buď v předem namíchaných směsích – kombinované Bachovky –, nebo vám terapeut sestaví esenci na míru, kdy do jedné lahvičky zkombinuje obvykle pět až sedm rostlinek podle toho, jaké emoce je třeba harmonizovat. Pokud je člověk v extrémní situaci nebo traumatu, lze použít až devět rostlinek. Stejně tak v běžných situacích postačí třeba jen tři. Vždy se ale doporučuje dávat lichý počet. Lze také pracovat s čakrami, protože každá ze sedmi skupin odpovídá jedné čakře.

„Kombinované Bachovky jsou pro lidi, kteří nemají možnost nebo se nechtějí nikomu zpovídat, neumějí svoje emoce pojmenovat. Předem kombinovaných je 22 a jsou pojmenované podle indikace – nejčastějších problémů, které lidi trápí. Jako třeba nerozhodnost, problémy se spánkem, s motivací, v době stresu, první pomoc, štíhlá linie…,“ říká Romana. Její firma nabízí zdarma službu poradenství, kdy vám terapeutka osobně nebo po telefonu, e-mailu či Instagramu doporučí směs na míru podle vašich obtíží.

Léčení emocí, léčení těla

Bachovky nás vedou zpátky k přirozenosti, k vnímání sebe sama a k zodpovědnosti. „Je hezké si vzít prášek a symptom potlačit, ale tím ztrácíme možnost srovnat se se skutečnou příčinou, takže se nám nemoc vrací, zhoršuje. Někdy jsou ale situace, kdy jsou léky potřeba a pomohou vám být silnější. Pokud máte vážnou nemoc, je dobré se nechat medikovat, protože vám to pomůže přežít, boj s nemocí vás tolik nevyčerpá. I když je to třeba jen angína, nechte si napsat antibiotika a pak s Bachovkami pracujte dál – dejte si esence na detox a pracujte na tom, proč se angína vrátila. Někdy se člověk stydí nebo má strach vyslovit, co má na jazyku,“ radí Romana Kotěrová.

Terapie bez vedlejších účinků

Terapie pomocí Bachových esencí je bez vedlejších příznaků a vhodná pro každého. Bachovky fungují tak, že dostávají emoci do průměru, do harmonie. „To nejhorší, co se může stát, když si člověk vybere špatnou esenci, ať už proto, že svůj problém špatně definoval, nebo ho terapeut nepochopil, je, že zůstane bez jakékoli reakce. Bez účinku. Bachovky z nás neudělají superhrdiny ani namachrované jedince,“ říká Romana.

Způsob výroby zajišťuje, že Bio Bachovky nezpůsobují žádné alergie. Nemají žádné kontraindikace. „Mohou je používat děti, maminky, těhotné, lidé všeho věku od prenatálu až po důchodový věk, existuje i řada pro zvířata a rostliny. Můžete je užívat i s jinou terapií, jako doplněk ke klasickým lékům. Není možné se předávkovat ani si vypěstovat jakoukoli závislost na esencích,“ uzavírá Romana Kotěrová.