Podobá se jeřabině, od níž se liší barvou plodů, které jsou černé. Proto se jí také říká temnoplodec nebo jeřáb černý. Černé bobule obsahují nejvíce léčivých látek, výrazně více než listy a květy. Uzrávají na konci srpna a během září. Narazit na keř aronie ve volné přírodě se vám však podaří jen výjimečně, obvykle si ji musíte vysadit na zahradě.
Jak zpracovat
Plody lze sušit podobně jako šípky (jen tak na sluníčku, v sušičce nebo v otevřené troubě při 50 stupních). Pak je stačí rozdrtit a použít na nálev nebo do čajových směsí, popřípadě je můžete nechat nabobtnat ve sklenici mléka či džusu a nakonec rozmixovat, čímž získáte zdravý koktejl (nejzdravější samozřejmě bude z čerstvých plodů). V kuchyni má aronie spoustu využití. Lze ji zavařit do kompotů a marmelád, propasírovat na sirup či nechat zkvasit na víno. Podávat se ale dá i k masu – nahradí tradiční brusinky.
Účinky
Aronie je vydatný zdroj vitaminu C, dále obsahuje nezanedbatelný podíl vitaminů E, K, B1, B2, B6, B9, A, P a PP. Dodá vám potřebné minerály a stopové prvky, jako jsou draslík, hořčík, vápník, železo, zinek a v neposlední řadě jód. Díky němu užití plodiny harmonizuje činnost štítné žlázy, působí léčivě při hyper- i hypofunkci. Vzhledem k vysokému podílu rutinu má užívání aronie pozitivní vliv i na pevnost a pružnost cév. Proto se ordinuje také jako doplněk stravy při křečových žílách a hemeroidech. Kromě toho pomáhá snižovat krevní tlak a zvýšenou hladinu cholesterolu a funguje tak jako prevence aterosklerózy.
V kosmetice je aronie ceněná pro svůj vysoký obsah antioxidantů. Díky tomu tlumí aktivitu kyslíkových radikálů a brzdí projevy stárnutí.
Proti chřipce
V chřipkovém období můžete posilovat imunitu mlsáním rozpečených aronií. Kilo plodů vysypte na pekáč, promíchejte s půl kilem krupicového cukru, podlijte sklenicí vody a pečte na 50 stupňů, dokud bobule nepustí šťávu.
Bezlepkový koláč s aronií
Ohřejte 8 hrnků vody a rozpusťte v ní 2 lžíce tekutého sladu. Na plech rovnoměrně nasypte dva hrnky kukuřičné krupice, vlijte vodu smíchanou se sladem, přidejte 200 g rozinek, 1 lžíci oleje (ideálně sezamového nebo slunečnicového) a špetku soli. Poklaďte omytými a odstopkovanými plody aronie (zhruba jedním kilem) a posypte 4 lžícemi chia semínek. Pečte na 180 stupňů necelou hodinu. Pozor, koláč zcela ztuhne až po vychladnutí, na tradiční test propečenosti pomocí špejle proto nespoléhejte.
Zdroje:
Kondice 9/2020
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2772566922000064
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31152545/