Premium obsah

Aromaterapie pro zdraví: Podpořte imunitu pomocí éterických olejů

Aromaterapie pro zdraví: Podpořte imunitu pomocí éterických olejů
Aromaterapie je mojí vášní, zálibou i nástrojem prevence zdraví, který využívám mnoho let doma i ve své trenérské a mentorské praxi. Trénuji jednotlivce i početné skupiny již 13 let. Než se pustíme do cvičení, vždy v sále rozpráším éterickou směs povzbuzující imunitní systém, zdraví dýchacích cest a celkové nabuzení. Klienti to oceňují… dobře se jim dýchá a jsou vitální. Drží se. Dokonce i během chřipkových sezón.

V předchozích dílech našeho miniseriálu jsme si představili aromaterapii a její principy, éterické oleje, kritéria výběru správné značky a bezpečnost užívání éterických olejů. K tomu jsme přidali pár tipů pro aromapéči o domácnost. Dnes přejdeme od péče o domov k laskavé sebepéči. Představíme si ty éterické oleje, jež považuji za top v péči a podpoře imunitního systému nejen během chřipkových epidemií, ale po čas celého roku, kdy to všude kolem kýchá, smrká a pokašlává…

Aromaterapie pro zdraví: Využijte potenciál přírody v péči o sebe i domov
Aromaterapie pro zdraví: Využijte potenciál přírody v péči o sebe i domov

Miluji vůně. Miluji procházky přírodou, užívám si květenství růží, vůni letního deště či pečení perníčků se skořicí a hřebíčkem v zimě. Každá vůně ve mně zanechává otisk – jakoby prchlivost krásy okamžiku bylo možné uchovat ve vzpomínce zapečetěné určitou vonnou kompozicí. Vůně, tedy ty přirozeně pocházející z přírody, nás mohou velmi podpořit na cestě za zdravím těla, klidem mysli a celkovou životní rovnováhou. Využitím nespočtu vůní esenciálních olejů v terapii se zabývá aromaterapie. S nadšením vás zvu na provoněnou cestu využití síly přírody doma i při práci – snadno, bezpečně, s lehkostí a především prakticky v tomto novém seriálu. Jako mentorka zdravého pohybu a průvodkyně meditacemi využívám aromaterapii ve své praxi s klienty, ale i doma již mnoho let… Pro blaho všech zúčastněných, tak se račte připojit. V tomto díle si představíme, jak se orientovat v široké nabídce aromaproduktů a přidáme si pár tipů pro péči o domácnost.

Pozitiva všech éterických olejů a biokvalita

Mezi účinky všech éterických olejů (EO) patří do určité míry účinky antivirové a antibakteriální, protiplísňové a protiparazitické, často také protizánětlivé a repelentní. Vychází to z logiky věci: éterický olej je esencí, tedy tím nejcennějším z rostliny. A každá rostlina v sobě obsahuje látky, které chrání její zdraví a život, ochraňují ji proti napadení plísněmi, houbami, parazity a hmyzem. Některé éterické oleje působí navíc také proti bolesti, podporují odhlenění a prostupnost dýchacích cest, celkově povzbuzují mysl i tělo. Léčivý profil každého éterického oleje se odvíjí od jedinečné kombinace 100 až 500 biochemických látek, z nichž je složen. Tato kombinace je ovlivněna jak typem rostliny, částí, ze které se EO destiluje, tak do značné míry také kvalitou prostředí, ve kterém se rostlina pěstuje či přirozeně nachází. Pokud hodláme využívat EO pro své vlastní zdraví (nejen jako přísadu při praní či úklidu domácnosti), velmi doporučuji volit biokvalitu anebo sběr ve volné přírodě, tzv. bylinky divoce rostoucí.

Čajovník známý jako tea tree

(do stejné rodiny patří také kajeput, niaouli, rosalina)

Pokud se bavíme o podpoře imunity, olej z tea tree by neměl chybět v žádné domácnosti, lékárničce ani kabelce. Já ho vždy přibaluji coby povinnou výbavu také dětem na tábor. Má tu výhodu, oproti ostatním EO, že je možné jej aplikovat přímo na kůži neředěný (u ostatních EO se to výrazně nedoporučuje, mohlo by dojít k podráždění, spálení až poleptání kůže). Olejem můžete ošetřit oděrky, škrábance, hmyzí štípance či jakákoli poranění kůže. Ne nadarmo má tea tree pověst „léku na všechno“. Je protiinfekční a protizánětlivý, antibakteriální a antivirotický, protiplísňový a protiparazitální. Je možné jej využít v celém spektru onemocnění od zánětu středního ucha přes střevní virózu, kandidózy a vaginální infekce po opary, hemoroidy, akné, afty a abscesy. Tea tree byl dokonce úspěšně testován proti bakterii zlatého stafylokoku, který je považován obecně za multirezistentního, na nějž jsou i antibiotika krátká. EO můžete použít k potírání kůže či sliznice, k výplachům či kloktání.

Eukalyptus

Marie Noe ve své praktické knize Aromaterapie do kapsy uvádí, že na světě existuje asi 900 druhů eukalyptu a zhruba 500 druhů se zpracovává na éterické oleje. Eukalypty stimulují imunitní systém, působí proti infekcím, virům a bakteriím a podporují odkašlávání, ulevují při kašli a horečce, rozpouštějí hlen, celkově čistí dýchací cesty. Ulevují při bolestech svalů a kloubů a podporují při mentální stagnaci a vyčerpání. Obecně se o eukalyptech říká, že „dezinfikují vzduch“. Já ho velmi ráda přidávám do osvěžujících směsí do aromalampy či do rozprašovače, který několikrát denně, anebo během tréninku, rozpráším po místnosti. Krásně se po něm dýchá…

Kontraindikace:

EO eukalyptu se nesmí užívat vnitřně a při aplikaci na pokožku v max. 1% ředění. Není vhodný pro malé děti do 5 let, zpomaluje dýchání a může iritovat sliznice.

Oregano neboli dobromysl

Nazývám osobně „přírodní savo“, nikoli z důvodu vůně, nýbrž díky jeho účinkům. Oregano má potenciál vymýtit vše, je spolehlivým zabijákem všech virů, bakterií, plísní, parazitů… Používá se při onemocněních dýchacího ústrojí, zažívání, urogenitálního systému, na bolest v krku, zánět střev. Povzbuzuje při tělesné i mentální únavě. Je však stejně tak nebezpečné pro váš mikrobiom, sliznici a pokožku. Proto je třeba s ním zacházet s maximální opatrností, respektem a zachovat míru: „Méně je více“ (což obecně platí u všech EO). Osobně při potřebě ošetření kůže (plísně, zranění, bradavice) nakapu pár kapiček do rostlinného oleje, kterým postižené místo potírám. 

Kontraindikace:

Nikdy neužívat vnitřně, při aplikaci na pokožku max. v ředění 1 %. Může způsobit podráždění, poleptání či spálení. Nedoporučuje se pro děti, těhotné a kojící ženy. Nesmí se používat při užívání léků na ředění krve.

Aromaterapie pro zdraví: Bezpečné používání
Aromaterapie pro zdraví: Bezpečné používání

Člověk občas tíhne ke tvoření zjednodušujících závěrů bez zohlednění souvislostí, které vycházejí ze selského rozumu, moderním jazykem z analýzy kritického myšlení.  U přírodních produktů se to možná mnohým jakoby samo nabízí: Je to přece z přírody, tak to nemůže uškodit. A pak se spálí … Dokonce tím, co může být v menší dávce či jinak podané formě doslova zázračným všelékem. Bohužel historek o nesprávném použití aromaterapie jsem na cestě svého vzdělávání i praxe slyšela už dost. Abych vám pomohla se vyhnout neuvědomělému použití éterických olejů a coby prevenci nehody či vážného poškození zdraví vám přináším tento druhý díl našeho miniseriálu o aromaterapii věnovaný bezpečnosti. Kde se nachází hranice mezi lékem a jedem?

Hřebíček

Má velmi líbivou vůni, která pohladí a prohřívá. Hřebíček je velmi užitečný stimulant, který povznáší ducha a podporuje mysl proti vyčerpání a vyhoření, posiluje paměť. Na fyzické úrovni je také spolehlivým dezinfekčním činidlem – proti virům, bakteriím, plísním a parazitům, stimuluje imunitu a doporučuje se v případě infekcí ústní dutiny, při bolestech zubů, bolestech krku, angíně, při chřipce, zánětu dutin, močového měchýře, při revmatismu a artritidě. EO hřebíčku je úžasný také při problémech se zažíváním. Celkově stimuluje, zvyšuje krevní tlak a ředí krev. Podporuje hojení kůže.

Kontraindikace:

Může dráždit sliznice i kůži, může být toxický při inhalaci. Na pokožku používat ředění max. 0,5 %. Nepoužívat společně s léky na ředění krve.

Citrón

Je jedním z mých oblíbených citrusů. Využívám ho do aroma směsí pro jeho příjemnou vůni, povzbuzující účinky na tělo i ducha a také pro skvělý soulad se všemi výše zmíněnými EO pro podporu imunity. Jejich často intenzivní vůni osvěží a odlehčí. Kromě protizánětlivých účinků působí EO citrónu močopudně, podporuje tok lymfy a cirkulaci krve, čistí, detoxikuje, zastavuje krvácení, je svíravý, podporuje jaterní činnost a celkově trávení, posiluje chuť k jídlu, osvěžuje a snižuje bolest hlavy. Je antidepresivní, napomáhá soustředění a podporuje aktivitu mysli.

Kontraindikace:

EO citrónu se získává lisováním kůry, která obsahuje furokumariny. Ty způsobují fotosenzitivitu kůže a v kombinaci se slunečními paprsky mohou způsobit skvrny na kůži. Proto se nedoporučuje EO aplikovat na kůži v době slunění. Maximální ředění na kůži jsou 2 %.

Ruční domácí aromatizér pro podporu imunity (zn. Udělej si sám)

Pokud nemáte aromatizér, můžete použít dobře vymytou lahvičku s rozprašovačem (50–100 ml), kterou naplníte asi 1/10 bílého bezbarvého alkoholu (já používám vodku), nakapete 5–10 kapek eukalyptu (anebo hřebíčku), 10 kapek citrónu, doplníte asi 100 ml vody a řádně promícháte. Před každým rozprášením do prostoru několikrát protřepejte. Stačí 1–2 střiky do místnosti.

 

Zdroje:

  • Studium v rámci Odborné společnosti české aromaterapie a Asociace českých aromaterapeutů a mentorská praxe v rámci celostní péče o tělo a mysl autorky článku ve společnosti Light Souls
  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, c2014. ISBN 978-80-86356-49-5.
  • SAKOV, Igor Vladimirovič. Vůně pro duši: úvod do aromapsychologie. Doubice: One Woman Press, 2010. ISBN 978-80-86356-51-8.
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.