Premium obsah

Aromaterapie pro zdraví: Bezpečné používání

Aromaterapie pro zdraví: Bezpečné používání
Člověk občas tíhne ke tvoření zjednodušujících závěrů bez zohlednění souvislostí, které vycházejí ze selského rozumu, moderním jazykem z analýzy kritického myšlení.  U přírodních produktů se to možná mnohým jakoby samo nabízí: Je to přece z přírody, tak to nemůže uškodit. A pak se spálí … Dokonce tím, co může být v menší dávce či jinak podané formě doslova zázračným všelékem. Bohužel historek o nesprávném použití aromaterapie jsem na cestě svého vzdělávání i praxe slyšela už dost. Abych vám pomohla se vyhnout neuvědomělému použití éterických olejů a coby prevenci nehody či vážného poškození zdraví vám přináším tento druhý díl našeho miniseriálu o aromaterapii věnovaný bezpečnosti. Kde se nachází hranice mezi lékem a jedem?

„Jmenuji se éterický olej, těší mě. Jsem koncentrát biologických zbraní.“

Byť éterické oleje přicházejí z přírody, je třeba si uvědomit a zdůraznit hned na počátku, že se jedná o velmi silné koncentráty. Připomeňme si, že éterický olej nese esenci toho nejcennějšího a nejúčinnějšího, co v sobě rostlina ukrývá pro svou vlastní ochranu před viry, bakteriemi, plísněmi, hmyzem, parazity…

Tedy i pokud je sama rostlina doslova neškodná a můžeme si ji nakrájet například do salátu, éterický olej, vytvořený destilací či lisováním několika kilogramů této rostliny, v sobě nese takovou koncentraci účinných látek, které pro člověka i zvířata mohou představovat jistá rizika a být toxické.

Aromaterapie pro zdraví: Využijte potenciál přírody v péči o sebe i domov Zdroj: archiv

Aromaterapie pro zdraví: Využijte potenciál přírody v péči o sebe i domov

Potenciální nebezpečí nesprávného užití éterických olejů

Při neuváženém používání éterických olejů můžete čelit následujícím problémům či jejich kombinaci:

1.   „pouhá“ alergická reakce

2.   krátkodobé podráždění dýchacích cest

3.   podráždění a zčervenání kůže

4.   vznik barevných skvrn na kůži po slunění

5.   poleptání sliznic a kůže

6.   výrazné ředění krve a tedy vnitřní či vnější krvácení (pozor na sčítání účinků s již užívanými léky)

7.   zástava dechu nejen u dětí

8.   vznik a podpora růstu rakoviny

9.   ovlivnění plodu u těhotných žen…

10. a další možná rizika

Přesto, pokud éterické oleje využíváme bděle, s úctou k přírodě a respektem k ní i sobě samým, může nás síla přírody podpořit na cestě kultivace zdraví těla i mysli.

Pro zachování zdraví svého a svých blízkých nikdy…

Nikdy neaplikujte neředěný éterický olej přímo na kůži! Existují výjimky, které je možné takto použít (levandule a tea tree), ale i tak můžete vyvolat alergickou reakci. K aplikaci na kůži se doporučuje ředění v kvalitním rostlinném oleji v takové koncentraci, která obecně nepřevyšuje 0,5–5 % v závislosti na typu éterického oleje.

Nikdy neužívejte éterické oleje vnitřně. Bohužel jsem se setkala s tímto typem doporučení u prodejců nejmenovaných firem. Vnitřní užití může doporučit pouze člověk s odborným vzděláním v oblasti medicíny či farmakologie. Hrozí poleptání sliznic a vnitřní popáleniny!

Při použití éterických olejů k inhalaci platí pravidlo méně je více. Tedy stačí 2–5 kapek do aromalampy či difuzéru a nechat odpařovat maximálně 30 min. Před každým zapnutím aromalampy je třeba vyvětrat tak, aby se zamezilo zvýšené koncentraci těkavých látek v prostoru.

Obecně se vyvarujte použití éterických olejů u dětí do dvou let, těhotných a kojících žen.

 

Hranice mezi jedem a lékem a pravidlo hormeze

Pojďme si pro vysvětlení do antického Řecka. Slovo hormeze pochází z řeckého slova „hormeion“ a znamená posilovat a podporovat.  Studium hormeze je disciplínou na pomezí biologie, toxikologie a medicíny. Hormetický efekt nebo hormetická reakce je pojem označující pozitivní reakci organismu na látky, které však ve větším množství přivodí vážná poškození. Velmi důležité je tedy vědomé a přiměřené dávkování. Pravidlo hormeze zní: „Rozdíl mezi lékem a jedem spočívá v dávce“. 

 

Pozitivní účinky 100% přírodních éterických olejů

Napříč spektrem při dodržení předepsaného dávkování. Zde si ještě připomeňme důležitost místa a způsobu pěstování rostliny, biozemědělství či sběr v divoké přírodě, které klíčových způsobem navyšují léčivý potenciál éterických olejů. Vesměs všechny éterické oleje prokazují následující účinky vycházející z kombinace jednotlivých biochemických látek, ze kterých se skládají. Těch bývá zhruba 100 až 500 v každém éterickém oleji.

1.   antimikrobiální (působící proti virům a bakteriím)

2.   protizánětlivé

3.   protiplísňové

4.   protiparazitální

5.   analgetické (působící proti bolesti)

6.   protikřečové

7.   usnadňující vykašlávání a odhleňování

8.   snižující srážlivost krve

9.   protirakovinné

10. snižující krevní tlak

11. podporující trávení

12. podporující kognitivní funkce a paměť a působící jako prevence proti neurodegenerativním chorobám

13. zklidňující psychiku a navozující pocit pohody

14. zklidňující CNS (nervový systém) a prohlubující spánek

15. nebo naopak zvyšující dopamin v těle, a tedy nabuzující

16. Prohřívající, či naopak zchlazující

17. antidepresivní

18. podporující introspekci a meditativní stav

19. repelentní … a další

 

Aroma tip pro zdraví, domácí pohodu a radost

Za jednu z nejbezpečnějších variant éterických olejů je považována levandule, dokonce i pro děti. Další z esencí, která se doporučuje pro použití také v dětském kolektivu, je mandarinka. (Nedoporučuje se však plošné používání éterických olejů u dětí mladších 2 let. Pro využití aromaterapie pro děti či pro řešení specifických záležitostí vyhledejte zkušeného profesionálního aromaterapeuta.)

 

Pro domácí pohodu a klid

Pořiďte si kvalitní 100% éterický olej – ideálně v biokvalitě – z levandule (vysokohorské či Maillette) a z mandarinky tangerinky (zde striktně v biokvalitě, neboť se jedná o extrakt získaný lisováním kůry citrusů).

Postup:

1.   Vyvětrejte místnost.

2.   Pusťte domácí aromatizér asi na 30 minut s 2 kapkami levandule a mandarinky.

3.   Uvidíte a pocítíte, jak se zvedne celková atmosféra, radost a lehkost vašeho rodinného spolužití.

 

Vyrobte si vlastní ruční domácí aromatizér

Pokud nemáte aromatizér, můžete použít dobře vymytou lahvičku s rozprašovačem, kterou naplníte asi z 1/10 bezbarvým alkoholem (já používám vodku), nakapete 5 kapek levandule, 5 kapek mandarinky, doplníte asi 100 ml vody a řádně promícháte. Před každým rozprášením do prostoru několikrát protřepejte. Stačí 1–2 střiky do místnosti.

 

Vítejte mezi nadšence aromaterapie

Nadchlo vás téma aromaterapie a využití uzdravujícího potenciálu matky přírody? Vraťte se k prvnímu dílu našeho seriálu (hledejte Aromaterapie pro zdraví a radost, 1.díl) a těšte se na další díl. Příště si posvítíme na téma imunity v zimním období a prevenci chřipkových onemocnění.

 

Zdroje:

Studium v rámci Odborné společnosti české aromaterapie
a Asociace českých aromaterapeutů a mentorská praxe v rámci celostní péče o tělo a mysl autorky článku: www.light-soul.eu

NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. ISBN 978-80-86356-49-5.

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.