Základem je samozřejmě péče dobrého alergologa, které předchází cílená diagnostika. Je ale řada možností, jak si můžete fungování během pylové sezóny usnadnit.
Trio rad pro váš domov
1. Nepouštějte si pyl domů
Dobré je opatřit okna, která často otevíráte, speciálními sítěmi, jež jsou schopny zachytit i převážné množství pylu.
Nevěřili byste, kolik pylu se dostane do interiéru, když si nebudete dávat pozor. Ideálně byste tedy svrchní oblečení z venku měli sundat u vchodu do domu či bytu.
Po příchodu domů si pečlivě umyjte ruce, pokud máte dlouhé vlasy a nenosíte je sepnuté, bylo by vhodné je každý večer umýt, abyste si v nich nezanesli pyl na lůžkoviny.
2. Dodržujte pravidla správného úklidu
V pylové sezóně je vhodné často luxovat, abyste alergeny pravidelně a v maximálním možném množství odstranili.
Když budete měnit sáček či filtr ve vysavači, neváhejte si vzít respirátor. Věřte, že je to velmi cenná rada, i když působí trochu přehnaně.
Prach utírejte vždy vlhkým hadříkem, nikoliv suchým, který by pylová zrnka rozvířil.
Lůžkoviny měňte častěji než v zimním období. Neváhejte převlékat alespoň polštář klidně dvakrát týdně. A určitě dává smysl pořídit si antialergenní peřinu i polštář.
3. Rozkvetlé kytice a kvetoucí rostliny patří na terasu, ne do obýváku
Bohužel, sice by ta nádherná kytice na jídelním stole vypadala opravdu luxusně, ale pokud má nějaký člen vaší rodiny pylovou alergii, není dobrý nápad strkat mu alergeny doslova a do písmene „pod nos“.
Trio rad pro vás samotné
1. Snižte alergenovou zátěž ve stravě
Ačkoliv nemáte prokázanou žádnou potravinovou alergii a problém pro vás představují výhradně pyly, dává smysl si v nejnáročnějším období ohlídat i jídelníček. Organismus vystavený alergenům si zaslouží adekvátní péči. To znamená ideálně lehkou, zdravou stravu bez velkých dávek rafinovaných cukrů a nadměrně zpracovaných potravin. Alergici citliví na histamin by měli omezit konzumaci potravin bohatých na tuto látku. Sem patří zejména jogurty, kombucha, sójová omáčka, ořechy, citrusové ovoce, některé dlouhozrající druhy sýrů, rajčata, špenát, olivy a alkohol. Podrobný seznam najdete na příslušných webech.
2. Pečujte o střevní mikroflóru
Posílíte tím imunitní systém, což je pro vás v tuto chvíli velmi důležité. Často i drobné narušení mikrobiomu ve střevech zhorší alergické projevy související s pyly. Neváhejte v tuto dobu přidat do svého doplňkového programu prebiotika a probiotika.
3. Cvičte
Další způsob, jak posílit imunitu a zlepšit celkovou kondici. Jestli vám to zdravotní stav umožní, určitě se pravidelného tréninku nevzdávejte ani v pylové sezóně.
Outdoorové tréninky je dobré plánovat brzy ráno nebo později večer, protože koncentrace pylu v ovzduší je většinou nejvyšší kolem poledne a v odpoledních hodinách.
V návaznosti na to sledujte speciální pylovou předpověď a v případě velmi špatných podmínek se raději venku pohybujte jen omezeně.
Pylová alergie je bezpochyby nepříjemná a často vyžaduje v inkriminovanou dobu cílenou medikaci, pokud ale současně dodržíte i řadu dalších pravidel týkajících se vašeho domova, jídelníčku či životního stylu, máte šanci jí efektivně čelit.
Zdroje:
https://www.avogel.co.uk/food/could-a-low-histamine-diet-improve-your-allergy-symptoms/