Stát se lepší verzí sebe sama pomocí ájurvédy? Rozhodně je to možné.

Ájurvéda učí, že lze najít vhodnou formu péče o sebe a k tomu zkombinovat jógu tak, aby to vyhovovalo úplně každému. Vychází přitom z přesvědčení, že každý člověk má unikátní tělesnou konstituci, tedy specifickou kombinaci tří energetických složek: váta (vzduch, pohyb, prostor), pitta (oheň, inteligence, transformace) a kapha (tekutost, vláčnost, růst, rozvoj).

Aby si člověk mohl vybrat správný typ jógy a vůbec péče o svoje tělo a duši, měl by znát svou tělesnou konstituci z pohledu ájurvédy, protože jinak by si naopak mohl ublížit. Pokud si díky poznání sebe sama zvolí správný typ cvičení a péče o zdraví, spíše dosáhne dobré kondice a duševní vyrovnanosti.

Co stojí za psychickou nevyrovnaností a nemocemi

Člověk se o sobě samozřejmě může hodně dozvědět i pomocí jiných technik a metod, ale díky ájurvédě a józe to jde překvapivě dobře – jejich vyznavači slibují, že se tak můžete poměrně rychle dostat na cestu k poznání a pochopení sebe sama. Podporují totiž snahu žít zdravěji, být šťastnější a užitečný svému okolí.

„Abychom mohli pečovat o svůj osobní rozvoj, potřebujeme k tomu zdravé tělo a schopnost více naslouchat impulzům své duševní i fyzické existence. Pokud jsme v bližším kontaktu sami se sebou, potom pocítíme větší potřebu žít v souladu se svou vlastní přirozeností. To je jeden z hlavních principů ájurvédy, určit individuální konstituci (prakriti), uchovávat její rovnováhu a na základě toho posilovat vitalitu organismu tak, aby mohl v plném zdraví dosáhnout dlouhověkosti a naplnění smyslu naší pozemské existence,“ uvádí na svém webu společnost Everest Ayurveda a vysvětluje, jak nám může být učení ájurvédy nápomocné v osobním rozvoji.

V případě psychosomatické nerovnováhy dochází k vychýlení jedné z dóš, která poté narušuje zdravé fungování některé z cest (srót) a dále proniká do příslušné tkáně (dhátu) a vede k jejímu onemocnění. Přílišný nadbytek jedné ze tří dóš se tedy vždy projevuje psychickou nevyrovnaností a nesprávnou funkcí některých tělesných orgánů, hlásá ájurvéda.

Jedna změna měsíčně stačí

Jinými slovy, ájurvéda sama o sobě není cestou k sebezdokonalení. Zároveň rozhodně nedoporučuje, abychom doslova přes noc drasticky měnili svůj život, protože je to dlouhodobě neudržitelné. Představte si to jako snahu začít jíst zdravěji, jinak než dosud – když se rozhodnete ze dne na den skoro hladovět, asi to dlouho nevydržíte, brzy to vzdáte a ztratíte motivaci to zkoušet znovu. Kdežto když budete postupně v jídelníčku zavádět smysluplné změny, dost možná se skutečně začnete cítit lépe, budete hubnout, a přitom nebudete mít pocit, že kvůli přísné dietě nějak trpíte.

S celkovým sebezdokonalováním je to podobné. Ájurvéda podporuje myšlenku malých úprav a postupných změn v každodenním životě, hlásá například, že byste měli zavést jeden nový dobrý zvyk měsíčně, kterým nahradíte nějaký starý nevhodný návyk.

Zdroj:

https://www.ayurooms.com/better-version-of-ourselves.html
https://www.everest-ayurveda.cz/blog