Premium obsah

Ajurvédské rady pro boj s podzimním nachlazením, které skutečně fungují

Ajurvédské rady pro boj s podzimním nachlazením, které skutečně fungují
Vůbec se nemusíte vyznat v poměrně složitém učení ajurvédy, ale můžete se jí inspirovat ve svém každodenním životě. Třeba v případě nachlazení, když nechcete hned sahat po pilulkách a kapkách z lékárny.

Ajurvéda jako holistické neboli celostní léčebné umění se primárně zabývá posílením obranyschopnosti těla tak, abychom pokud možno vůbec nenastydli. Činí tak důrazem na vyvážený životní styl. Pokud se ale přece jen nachladíte, ajurvéda je připravená poskytnou vám pomoc, abyste se pomocí domácí léčby zase cítili dobře.

Podle ajurvédy souvisí nachlazení s nerovnováhou v našich třech dóšách – pro lidské tělo je střídání teplot únavné, zvláště pokud často přecházíte mezi vnitřním prostředím v budovách a venkem. Vyznavači ajurvédy navíc věří, že chlad oslabuje vnitřní oheň agni. Větší sklon k nachlazení mívají lidé s převažujícími došámi kapha a váta, zatímco lidé s převažující pittou bývají odolnější.

Příznaky nachlazení vám mohou napovědět, která ze tří dóš je u vás dominantní, tím byste se měli řídit například při volbě vhodné terapie.

Nachlazení s dominancí  duši váta:

  •        suché sliznice
  •        chrapot
  •        řídký sekret z nosu
  •        suchý, intenzivní kašel

Nachlazení s dominancí  dóši kapha:

  •        vlhký, produktivní kašel
  •        hustý hlen
  •        únava

 

Ze všeho nejdříve byste si tedy měli uvědomit, jaké příznaky máte zrovna vy a podle toho přistupovat k léčbě. Přesněji řečeno, ke znovunalezení rovnováhy mezi dóšami.

Léčba nachlazení s dominancí  dóši váta:

Teplé, uklidňující jídlo se sladkou nebo slanou a každopádně jen lehce pikantní chutí. Vhod přijde například krémová mrkvová nebo dýňová polévka s kořením, jako je pepř, kmín a šalvěj.

 

Nachlazení s dominancí  dóši kapha:

Dejte si teplé, povzbuzující pokrmy s hořkou a kořeněnou příchutí. Například mungdal (jednoduché indické kari z mungo fazolí) s kapustou a ohnivým kořením, jako je chilli nebo česnek.

 

Co jíst při nachlazení

Když budete jíst zdravě a s ohledem na svoje příznaky, aktivujete samoléčebné schopnosti svého těla a zároveň pomůžete imunitnímu systému, aby se znovu nastartoval. Při nachlazení byste měli jíst hlavně teplá, lehká jídla, protože těžko stravitelná jídla zatěžují trávicí systém a berou tak tělu energii, kterou potřebuje jinde.

Vynechte tedy tučná jídla a jídla živočišného původu (sýry, máslo, maso, vejce, ale třeba také ryby) a sladkosti. Měli byste se zároveň vyhýbat syrovým a studeným potravinám. Na druhou stranu jsou pro vás obzvláště dobré teplé, vařené pokrmy, jako jsou zeleninové polévky bez tuku, dušená jídla a hodně kořeněného čaje.

Při nachlazení byste se také měli vyhýbat kyselým potravinám, protože podle ajurvédy kyselé potraviny podporují zánět v těle. Ajurvédské učení proto nedoporučuje běžné domácí léčebné prostředky, jako je horký čaj s citronem. Ale rozhodně doporučuje, abyste podpořili proces uzdravování  dostatečným množstvím tekutin,  ideálně také teplých.  Velmi prospěšné jsou zejména teplé nápoje s léčivými bylinami a kořením, jako je zázvorový čaj nebo ajurvédské bylinné čaje. Pokud chcete, oslaďte si čaj medem, působí antibakteriálně a napomáhá vykašlávání.

Zdroje:

https://svasthaayurveda.com/7-ayurvedic-remedies-for-fighting-the-cold-and-flu-that-really-work/

https://www.european-ayurveda.at/en/ayurveda-erkaeltung/

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.