Reetha

Pod tímto názvem se skrývá opravdu velmi jemný prášek z indických mýdlových ořechů, který můžete použít pro přírodní mytí vlasů, ale i celého těla. Vhodný je jak místo šamponu na vlasy, tak jako náhrada mýdla. Prášek reetha má vysoký obsah saponinů, které při styku s vodou pění, a díky tomu ochrání obal vlasu. Při používání prášku reetha místo šamponu získají vlasy neobyčejnou lehkost a lesk, a pokud jsou zplihlé, nabudou na objemu. Jak používat prášek reetha na mytí vlasů? Pro středně dlouhé vlasy smíchejte 2 lžíce prášku s teplou vodou a vymíchejte do hladké pasty. Tu naneste přímo na mokré vlasy a nechte působit asi čtvrt hodiny, poté důkladně smyjte vodou.

Shikakai

Podobně jako prášek reetha se používá také prášek shikakai, který je znám jako prostředek pro mytí vlasů již celá tisíciletí. Jde o prášek hnědé barvy vyrobený z lusků indického stromu acacia concinna. Přírodní šampon z prášku shikakai je vhodný pro majitele suché pokožky hlavy, na které se vyskytují lupy, anebo dokonce lupénka. Prášek shikakai zlepší kondici suchých, lámavých, ale i řídkých vlasů, které vyživí od kořínků po konečky. Používáním prášku shikakai budete předcházet častému třepení konečků vlasů a ty budou po umytí krásně lesklé a vyživené. Tento přírodní prostředek se vyznačuje nízkou hodnotou pH, díky které obalí kyselý povrch vlasu ochrannou vrstvou. Pro zesílení účinku prášku shikakai je možné jej kombinovat také s práškem z aloe vera. Na rozdíl od prášku reetha může prášek shikakai mírně barvit, proto je dobré jej především v případě světlých vlasů předem vyzkoušet.

Amla

Amla je indický angrešt. Prášek z něho lze také úspěšně použít na vlasy. Na rozdíl od reetha a shikakai se používá spíše jako přírodní kondicionér než šampon. Díky vysokému obsahu vitaminu C pomáhá zpevňovat vlas a dodává mu živiny. Lze jej použít také jako prostředek proti šedivění a vypadávání vlasů, který zároveň zrychluje jejich růst. Pravidelným používáním prášku amla místo kondicionéru dosáhnete toho, že vaše vlasy budou zdravé, svěží a plné života. Podobně jako shikakai může prášek amla mírně barvit. Proto si při jeho použití vezměte ochranné rukavice a na světlých vlasech jej předem vyzkoušejte.

Bhringraj

Prášek z bhringraj je vhodným prostředkem pro všechny, které trápí vypadávání vlasů, jejich pomalý růst, anebo dokonce plešatění. Jestli si chcete nechat narůst dlouhé vlasy, které však budou opravdu kvalitní, pak je bhringraj tím pravým průvodcem, který vám k tomu pomůže. Kromě toho s ním dokážete předcházet roztřepeným konečkům vlasů, které budou po umytí krásně lesklé. Lze jej použít jako šampon anebo intenzivní vlasovou kúru. V případě šamponu stačí z dvou až tří lžic prášku bhringraj a vody vytvořit jemnou pastu, kterou následně nanesete na vlasy. Tu nechte působit alespoň čtvrt hodiny a poté smyjte vodou tak jako vždycky. Pastu z prášku bhringraj rozpuštěnou v horké vodě v poměru 1 : 3 můžete na vlasech nechat delší dobu. Ideální je alespoň jedna hodina. Poté ji důkladně vypláchněte z vlasů. Následně již nepoužívejte žádné další přípravky a vlasy jemně vysušte ručníkem. Tuto kúru opakujte alespoň jednou měsíčně a vaše vlasy získají na kvalitě.

Co to vlastně je bhringraj? Přezdívá se jí falešná sedmikráska. Jde o rostlinu malého vzrůstu, která je však v ájurvédě velmi ceněná. Kromě pozitivního působení na kondici vlasů dokáže ovlivnit také lidské zdraví. Jejích účinků mohou využít například lidé, kteří často trpí migrénami.

Přečtěte si také: Co všechno dokáže vyléčit ájurvéda?

Zdroje:
www.econea.cz
www.netoxickadomacnost.cz