Jak vypadá ájurvédský půst

Půst je z pohledu ájurvédy jedním ze stupňů jógy, která jej označuje jako pratjahára. Půst umožňuje tělu uvědomit si, co je pro něj dobré a co naopak škodlivé. Půst v ájurvédě neznamená, že budete muset být bez jídla. Cílem je spíše zařadit do jídelníčku více lehčích potravin, které nebyly průmyslově zpracovány a neobsahují tak velké množství konzervačních a dalších chemických látek, jež by v těle mohly způsobit nerovnováhu. Půsty by podle ájurvédy měly být krátké a především pravidelné. Dodržovat je můžete například jednou týdně. Na vaše zdraví ale bude mít pozitivní vliv také půst, který budete dodržovat pravidelně každý měsíc.

Jaké potraviny v průběhu půstu vyřadit

Aby náš trávicí oheň agní fungoval odpovídajícím způsobem a měl šanci dobře zpracovat všechny potraviny, které přijmeme, je potřeba z jídelníčku odstranit rafinované cukry, lepek, průmyslově zpracované mléčné potraviny, samozřejmě také alkohol a kofein. Vyhněte se i geneticky upraveným potravinám. Množství ámy, tedy nestrávené potravy v těle, zvyšují rovněž mražené potraviny a častá konzumace ohřívaných zbytků.

Co konzumovat v období půstu

Při několikadenním půstu jsou vhodné ředěné ovocné šťávy a z potravin si můžete vařit kičarí, tedy jídlo z červené čočky a mungo fazolí doplněné o zeleninu. Díky tomu si vaše trávicí soustava odpočine a tělo přitom dostane dostatek výživy a energie pro svoje fungování. Ájurvéda však nedoporučuje dlouhé půsty, které by mohly oslabit trávení. Mnohem lepší jsou půsty krátké, jedno- až dvoudenní.

Jak má vypadat půst pro vátu

Konstituční typ s převažující dóšou váta by se neměl postit déle než dva dny. Půst by váty také neměly mít příliš často. Ideální frekvence je jednou měsíčně anebo na přelomu ročních období. V jeho průběhu je doporučováno pít ovocné šťávy, například pomerančovou, mangovou anebo hroznovou a konzumovat tradiční kičarí. V zimním období si váty v průběhu půstu mohou dopřát také prohřívající čaje například z fenyklu nebo ze zázvoru. Pro vátu jsou mnohem vhodnější přerušované půsty, kdy období bez potravin na krátkou dobu vystřídá doba s běžnou konzumací pro vátu vhodných pokrmů.

Mohlo by vás zajímat: Jak může vypadat přerušovaný půst

Jak je na tom s půstem pitta

Lidé s konstitučním typem pitta by měli v období půstu popíjet především zeleninové šťávy, neuškodí jim ale ani šťáva z hroznů. Silné trávení pittám umožňuje až třídenní půst. V případě silné disharmonie mohou pitty v průběhu půstu popíjet fenyklový čaj.

Pro kaphu je půst jako stvořený

Lidé s konstitučním typem kapha se mohou postit nejdéle. Jejich půst může trvat i déle než tři dny. Při něm lze konzumovat pouze tekutiny, jako například ovocné šťávy, horkou vodu s citronem či šťávy ze zeleniny. Kaphy, jejichž trávení je ze všech dóš nejpomalejší, si mohou bez potíží dovolit i pravidelný půst s frekvencí jednou týdně. Snáší jej totiž nejlépe a také z něj mají největší užitek.

Návrat do normálu

Jakmile se rozhodnete s půstem skončit, návrat na běžný jídelníček by měl být postupný. Začněte ideálně s menšími porcemi zeleniny a zpočátku do jídelníčku zařazujte dobře stravitelná a lehká jídla. Poslouchejte svoje tělo a naučte se reagovat na jeho chutě. Může se stát, že se po půstu preference vašich chuťových kanálků poněkud změní. Ale to vůbec není na škodu.