S doplňky stravy na podporu imunity zacházejte opatrně, a to bez ohledu na to, zda jsou přírodní nebo syntetické. Imunitu sice mohou posílit, ale paradoxně ji mohou vychýlit z rovnováhy. Organismus se totiž patogenům brání dvěma typy imunitní odpovědi – buněčnou a protilátkovou. Obě jsou stejně důležité a musí být v rovnováze, aby spolupracovaly. „Některé prostředky na posílení imunity posilují jen jednu složku imunitní odpovědi. Například echinacea posiluje tu buněčnou. Ale pokud má někdo rozbujelou buněčnou, má tím pádem utlumenou protilátkovou. Echinacea mu tak může uškodit,“ varuje celostní terapeutka Tereza Hodycová.

Tady je 5 tipů od nás:

Šalvěj červenokořenná (Dan Shen)

Jedna z tradičních čínských léčivých rostlin, pro léčebné účely se využívá především kořen. Je protizánětlivá, antimikrobiální, má antioxidační účinky a údajně má i protinádorové účinky. Působí také příznivě na srdce a cévy. Za bylinu č. 1 v boji s covid-19 ji označil léčitel Milan Clábek, od té doby láme rekordy v prodeji na českých e-shopech s bylinami.

Právenka latnatá (Andrographis)

Širokospektrální přírodní antibiotikum, používá se jako lék na řadu infekčních onemocnění, včetně boreliózy nebo virových onemocnění horních cest dýchacích. Dokáže zastavit neregulovaný růst buněk, který je způsoben viry. Těhotné a kojící ženy by se ale této bylině měly vyhnout, protože obsahuje látky vyvolávající potrat či předčasný porod.

Šišák bajkalský

Posiluje imunitu, snižuje horečku a zklidňuje během psychického vypětí. Chrání celý náš kardiovaskulární systém – harmonizuje krevní tlak a nepravidelný srdeční rytmus (arytmie), snižuje vysokou hladinu cholesterolu i cukru v krvi. Má silné antioxidační účinky – pročišťuje játra i střeva a zbavuje je škodlivých parazitů i plísní, což má za následek zlepšení stavu pokožky. V tradiční čínské medicíně má výsostné postavení a je zařazen na seznam 50 nejvýznamnějších rostlin.

Bez černý (plod)

Bezu se kdysi říkalo ‚lidová lékárnička‘ a bezinky se používají na infekce horních cest dýchacích. Obsahuje látky upravující imunitní systém, které pomáhají při léčbě horních cest dýchacích. Tyto bobule bohaté na flavonoidy mohou upravovat zánět a mírnit oxidační stres. Bezinkový extrakt je účinný na mnoho chřipkových virů a také lidských patogenních bakterií.

Coriolus (outlovka pestrá)

V tradiční čínské medicíně sloužily výtažky z této houby k léčbě zhoubných nádorů, chronické hepatitidy, infekčních a zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích, močových cest a zažívacího traktu, ale i při chronickém únavovém syndromu a k posílení tělesné konstituce. Novodobé výzkumy jednoznačně prokázaly, že outlovka působí proti bakteriím a virům, posiluje a upravuje imunitní systém a má antioxidační účinky.