Lidé s roztroušenou sklerózou (RS) si letos opět zasportují se svými blízkými, a získají tak dávku motivace pro boj s nemocí v rámci akce Maraton s roztroušenou sklerózou (MaRS). Ten se koná už třináctým rokem po celé republice. V Praze odstartuje v pátek 22. března. Účastníci si vyzkouší kruhový trénink, tanec na židlích nebo box. Výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje na nákup rehabilitačních pomůcek a úhradu pohybové terapie pro pacienty s RS.

Zdroj: Youtube

Vezměte život do vlastních rukou

Lidé s RS i jejich blízcí vyrazí na maraton MaRS, který startuje 22. března ve 14 hodin ve FitnessAction na Praze 4. Další sportovní aktivity se budou konat i v Divoké Šárce nebo v Radotíně. „Cílem je společně si zacvičit a užít si to. Proto se akce účastní i rodiny nebo přátelé lidí s roztroušenou sklerózou. Vzájemně se motivují k pohybu, který je nejenom pro pacienty velmi prospěšný,“ vysvětluje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který akci pořádá. Její slova potvrzuje i motto sportovního maratonu: „Vítězem MaRSu je každý, kdo vezme život do vlastních rukou.“

Pro úspěšnou léčbu RS je totiž pohyb nezbytný. „Díky němu se pacienti udržují v dobré kondici. Navíc se ukázalo, že úspěch biologické léčby, kterou pacienti s RS často podstupují, je výrazně vyšší u těch, kteří se pravidelně hýbou,“ říká Bémová.

Letos navíc MaRSu předchází projekt Pentatlon – pětiboj trvající po dobu pěti týdnů, přičemž každý týden čeká na zájemce výzva v podobně rozličných druhů pohybu. I samotný MaRS pak nabízí pestrou škálu cvičení a lekce povedou kromě fyzioterapeutů a cvičitelů i studenti z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

„Nabídka sportovních aktivit v rámci maratonu je široká, aby si každý pacient našel to, co mu vyhovuje,“ říká neuroložka a vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., která bude v sobotu předcvičovat kundalini jógu.

 „Tento druh jógy je harmonizující pro tělo i ducha, což pomůže pacientům vyrovnat se s nemocí nejenom po fyzické, ale i po mentální stránce. I to je totiž cílem MaRSu – pomoci pacientům psychicky,“ dodává prof. Havrdová.

Cvičebního maratonu pod vedením zkušených fyzioterapeutů a cvičitelů se může zúčastnit každý, kdo chce podpořit pacienty s RS. „Letošní MaRS věnujeme našemu kolegovi Davidu Juřinovi, který nás na konci února opustil. Od prvního ročníku MaRSu byl jeho nedílnou součástí. Jsme mu vděčni za energii, kterou MaRSu věnoval, a za pozitivitu, kterou šířil," uzavírá Kateřina Bémová.

Více o programu akce se zájemci dozví na www.maratonmars.cz.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období akutních zhoršení (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence jsou těžké. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách.

Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D.

Zdroj: Redakce