Tak jako nepůjdete běhat v lodičkách, neobléknete si do fitka večerní šaty a nevyrazíte na lyže v městském kabátku, měla by být součástí vašich sportovních aktivit speciální podprsenka.

Pohodlí a funkčnost na prvním místě

Ženy často dávají přednost eleganci a stylu před komfortem, v rámci sportovních aktivit to ale určitě není dobrá volba. Bezpochyby s tím budete souhlasit vy, které pravidelně běháte, a přitom máte poprsí velikosti C nebo větší. Zkrátka a dobře větší prsa potřebují během sportu oporu, adekvátní zpevnění a pohodlný funkční materiál. Ona to popravdě potřebují i menší prsa, ale tam přece jenom při náročných aktivitách vnímáte ten diskomfort v menší míře.

Vyhrajte boj s gravitací

Navíc pohyb prsou není jen nepříjemný, ale také nezdravý, může znamenat nadměrnou zátěž pro prsní tkáň, v důsledku čehož jsou pak prsa povolená a povislá. Prsa se totiž k hrudní stěně upínají pomocí tzv. Cooperových vazů. Ty jsou schopné se při nedostatečné opoře během sportu povolit, nutno říct že nenávratně. Jen pro zajímavost – prsa velikosti G se během sportu, pokud nejsou jištěna kvalitní sportovní podprsenkou, pohybují v dráze dlouhé až 14 cm. V porovnání s tím prsa velikosti A urazí dráhu maximálně 4 cm. Správně zvolená sportovní podprsenka sníží pohyblivost poprsí během aktivity až o 80 %.

A nevěřte povídačkám o tom, že když budete chodit bez podprsenky (natož pak sportovat), prsa si zvyknou a zpevní se. Naopak.

Navíc když vhodnou sportovní podprsenku nosit budete, můžete počítat třeba i s nárůstem výkonnosti.

Zdroj: Youtube

Co vám hrozí, když budete sportovat, aniž by byla vaše prsa správně jištěna:

·       povolení prsní tkáně,

·       pokles prsou,

·       strie na prsou,

·       bolesti zad,

·       bolesti hlavy.

Nyní už snad nikdo význam sportovní podprsenky zpochybňovat nebude.

Jakou tedy vybrat?

Obvykle se od sebe liší v síle opory, kterou poskytují.

·       Malá opora – vhodná pro méně náročné aktivity, jako je jóga nebo pilates.

·       Střední opora – ideální pro jízdu na kole, bruslení atd.

·       Vysoká opora – pro aktivity, které vystavují prsa velké zátěži (běh, jízda na koni atd.).

Vždy je zcela zásadní, abyste zvolily nejenom správný druh opory, ale také vhodnou velikost košíčků. Odborníci často upozorňují, že až 80 % žen nezná správnou velikost svého poprsí. Neváhejte si nechat ve specializovaných obchodech poradit.

Platí, že sportovní podprsenka by měla být pevnější než ta pro běžné nošení. Na výběr máte podprsenky zpevňující, které v podstatě přitisknout poprsí k tělu a tam je drží. Ty jsou vhodné pro menší prsa. Většinou zhruba do velikosti B.

Ženám s větším poprsím pak vyhovují spíše podprsenky s vyztuženými košíčky, které prsa tak silně nesvírají, ale přesto je díky vyztužení udrží na místě, takže pro vás zvolená pohybová aktivita není nepříjemná.

Samozřejmostí je také speciální materiál. Při sportu potřebujete kvalitní funkční materiál, který odvádí pot, je lehký, příjemný a rychle schne. Pro letní aktivity zvolte podprsenku opatřenou tzv. ventilačními otvory, které napomáhají odvětrávání. Vhodné jsou pak také materiály s antibakteriální úpravou. Materiál spodního prádla může dokonale plnit svoji funkci za předpokladu, že si navrch obléknete opět správně zvolený outfit, tzn. funkční tričko.

Podprsenka by měla být oporou vašemu poprsí, aniž by současně omezovala běžný pohyb těla, či dokonce dýchání. V podstatě by měla být taková, abyste během sportu zapomněly, že ji na sobě máte.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8657319/

https://www.port.ac.uk/news-events-and-blogs/blogs/health-and-wellbeing/wearing-a-well-fitting-sports-bra-can-improve-your-performance-an-expert-advises-how-to-find-one

https://sma.org.au/resources/injury-fact-sheets/exercise-and-breast-support/