Proč nordic walking?
Nordic walking je sport, který vznikl ve Finsku. Původně sloužil jako letní příprava lyžařů na sezonu, dnes je tento sport velice populární i pro širokou veřejnost. A jedním z hlavních důvodů je to, že je úplně jedno, v jaké jste kondici, kolik vám je let nebo jakého jste pohlaví. Nordic walking je sport pro všechny, dokonce i pro ty, které trápí nějaké zdravotní problémy.
„Jako každá aerobní aktivita i nordic walking zlepšuje srdeční činnost, pomáhá regulovat krevní tlak a vyžaduje intenzivnější dýchání. Je proto ideální sportovní aktivitou například pro kardiaky a působí kladně proti nemocem dýchací soustavy jako astma bronchiale nebo chronická bronchitida,“ uvádí hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.
Využívá 90 % svalů
Oproti běžné chůzi se při severské chůzi používají speciální hole, což zaručuje, že využíváme efektivně i svalstvo horní části těla. Nordic hole mají madla opatřená popruhem, který připomíná rukavici, což zaručuje, že dlaně jsou neustále v těsném kontaktu s holí. To umožňuje lepší přenos síly a kontrolu nad holí. Na konci hole se pak nachází buď měkké zakončení (botička) pro chůzi na tvrdém povrchu nebo kovový hrot pro měkčí terén.
Kam na nordic walking?
Další obrovskou výhodou tohoto sportu je to, že ho můžete praktikovat prakticky kdekoliv. Kromě holí potřebujete pouze kvalitní obuv a oblečení a na procházku se pak můžete vydat kamkoliv se vám zachce.
Našim nohám obecně prospívá spíš měkký povrch, nerovný terén ovšem zvyšuje riziko úrazu. Pro starší lidi nebo pro lidi se zhoršenou stabilitou je tedy bezpečnější například tvrdý asfalt.
Jak vybírat hole
Výpočet délky holí vypadá následovně: Svou výšku v centimetrech vynásobte koeficientem 0,68. Například: 176 x 0,68 = 119,68. To znamená, že člověk, který měří 176 cm, by měl mít hole na nordic walking o délce 120 cm.
Další důležitá volba, kterou je třeba zvážit, je materiál holí. „Trvalejším materiálem, nicméně s podobnými vlastnostmi, je sklolaminát. Nejlepší hole, vhodné i pro běhání, jsou z karbonového materiálu, který tlumí nárazy nejlépe ze zmiňovaných, je nejpevnější a nejlehčí,” radí Iva Bílková.
Pokud vás zajímá, jak s nordic walkingem začít, přečtěte si také: 5 kroků, jak začít s nordic walkingem.
Zdroje:
Fyzioklinika.cz
https://www.kondice.cz/pohyb-a-sport/nordic-walking-sport-pohyb-kondice-cviceni.html
https://www.health.harvard.edu/exercise-and-fitness/fitness-trend-nordic-walking
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3772584/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20818193/