Nepříjemná stránka plavání: chlor

Ne každý snáší vodu ošetřenou chlorem, jakožto součást dezinfekce, dobře.
Zdroj: Nataliia K / Shutterstock.com
Vyrážky a atopický ekzém, gynekologické problémy nebo ‚jen‘ zarudlé oči. Ne každý dobře snáší vodu ošetřenou chlorem jakožto součást dezinfekce. O něco přívětivější volbou mohou být bazény se slanou vodou, ovšem ani ty se nakonec bez chloru neobejdou.

Nejenže svým nepříjemným zápachem dotváří ‚atmosféru‘ plavečáků, může také napáchat pěknou neplechu na kůži i plicích. Chlor je totiž tak trochu dobrý sluha, ale zlý pán. Ve veřejných bazénech sice plní nezbytnou úlohu dezinfekce, potažmo ochrany svých návštěvníků, na druhou stranu mu jsou připisována četná negativa – zejména pro lidi s citlivou pokožkou a děti. Stejně tak se plavání v chlorované vodě nedoporučuje astmatikům. Stačí si ostatně prohlédnout, jak se podepisuje na vašem koupacím úboru.

„Chlor v reakci s dalšími látkami zvyšuje riziko vzniku ekzémů, astmatu, zánětu průdušek nebo gynekologických potíží,“ upozorňuje Petra Režňáková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Nedá se úplně hovořit o alergii na chlor, dermatoložka Jitka Řezáčová se spíše setkává s dráždivým působením chlorované vody při různých dermatózách, například právě u pacientů s atopickým ekzémem. Prostředí bazénu by navíc mělo být dobře větrané, aby se eliminovalo nežádoucí vdechování zplodin z dezinfekce. „Ovšem to, zda se pacient musí bazénům striktně vyhýbat, je otázka individuálního hodnocení u každého. Rozhodující je objektivní stav kůže po kontaktu s chlorovanou vodou a samozřejmě subjektivní pocity, jako je svědění nebo pálení,“ říká Řezáčová. Ať tak či onak, po koupání ve veřejném bazénu je žádoucí se dobře umýt mýdlem a kůži promastit zvláčňujícím krémem. Nezapomínejme ani na podobnou péči o vlasy, které vysušuje. Plavecké brýle zase uleví očím.

Spása slanou vodou?

I když se to na první pohled nemusí zdát, také v bazénu se člověk potí, přičemž pot a další přinesené nečistoty obsahují látky, které reagují s chlorem. To je také jeden z důvodů, proč je nezbytné se před vstupem na plavečák řádně osprchovat. Vzniká trichloramin, který je hlavní příčinou podráždění očních spojivek. Česká pediatrická společnost upozorňuje, že přítomnost chloru v bazénech má rovněž nepříznivé účinky na dýchací systém batolat i starších dětí.

Nabízí se otázka, proč se tedy chlorové dezinfekce používají? Jednak zajišťují čistotu a spolehlivě likvidují mikroorganismy, ale hlavně veřejným bazénům tuto povinnost dokonce ukládá vyhláška. Navíc je tato technologie úpravy vody levná.

Částečným a na první pohled vhodnějším způsobem se může zdát návštěva bazénu se slanou vodou. Ale i v ní se nakonec nepříjemný prvek objevuje. „Sůl se elektrolýzou rozkládá na chlor a vytváří tak dezinfekci. Ve výsledku je ovšem situace velmi podobná jako při dávkování jakéhokoli chlorového přípravku. Vzniklý volný chlor reaguje s nečistotami a vzniká chlor vázaný, bohužel také se všemi nepříjemnými jevy, jako jsou podrážděná či zarudlá pokožka, svědění očí,“ upřesňuje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík. Zkrátka není to mořská voda se všemi svými benefity vůči pokožce.

Slanou vodu, která se prvně – logicky – začala používat v přímořských státech, většinou nabízejí plavecká zařízení zaměřená na nejmenší plavce a miminka. Ve velkých bazénech se s ní setkáte spíš výjimečně, provozovatelé sází na sladkou vodu a léty osvědčenou chlorovou dezinfekci. V Česku je najdete například v Praze, Ostravě nebo Třeboni. „Technologie pro úpravu slané vody se hodí spíše pro malé bazénky u rodinných domů. Používají se i v menších rekreačních zařízeních. Pro bazény s větší návštěvností, kde dochází k většímu zatížení vody, je technologie v současné době málo prověřená,“ říká Štrougalová.

Je tak vlastně úplně jedno, zda zvolíte bazén se slanou či sladkou vodou. „Nejdůležitějším článkem kvality vody zůstane vždy sám provozovatel. Pokud se o kvalitu vody poctivě stará, přizpůsobuje technologii úpravy vody zaplněnosti bazénu, zbytečně nešetří na nesprávných místech, bude v jeho bazénech voda vždy odpovídat hygienickým požadavkům. Ať už je to voda slaná, či sladká,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová. Protokol o kvalitě vody si můžete vyžádat u provozovatele zařízení.

Problém s chlorem pak samozřejmě odpadá na otevřené vodě nebo v domácím bazénu, kde si vodu ošetřujete sami a použijete některou z bezchlorových technologií (často ji najdete i v bazénech pro děti). Ani chlor ovšem plavání nesebere titul jednoho z nejzdravějších sportů.

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.