Přestože typů lyží neustále přibývá, jejich hlavní rozdělení je stále na modely pro upravené sjezdovky a lyžování ve volném terénu. Liší se od sebe především svým profilem (podélným prohnutím) a šířkou. Co se týče prohnutí, pro pochopení jejich rozdělení si musíte osvojit pojmy camber a rocker. Normální lyže pro ježdění na sjezdovkách má klasické prohnutí – tzv. camber. Oba kontaktní body (místa, kde se lyže dotýká sněhu) jsou na koncích lyže.
„Prohnutí rocker znamená, že kontaktní body jsou posunuty blíže ke středu lyže a špička, popř. i patka, jsou zvednuté. Lyže lépe plave v prašanu, ale na tvrdém povrchu díky camberu velmi dobře drží. Má kratší kontaktní hranu a tím pádem je ovladatelnější,“ vysvětluje David Holík ze společnosti Ina Sport, která do Česka dováží lyže Elan.

Zdroj: Youtube

Šířka lyže a rádius

Většina lyží na trhu pak využívá carvingové vykrojení (širokou špičku, úzký střed a o něco širší patku). Toto vykrojení udává rádius lyže (poloměr oblouku, který lyže potenciálně sama obkrouží při zaříznutí do sněhu). Nejnižší rádius mají slalomky (10–13 m) a nejdelší závodní lyže pro sjezd (více než 20 m).
Obecné pravidlo pro šířku zní: čím hlubší sníh, tím širší lyže (uprostřed pod botou). 
Větší šířka (pro freeride lyže od 85 mm po extrémních 155 mm ve středu lyže) umožňuje lyžím „plavat“ v prašanu a poskytuje větší stabilitu v náročném terénu. Lyže s úzkým středem do 70 mm jsou určeny na rychlé střídání ostrých carvingových oblouků na sjezdovce (slalomky). Někde uprostřed (od 75 do 85 mm) se pak pohybují univerzální modely určené nejpočetnější kategorii lyžařů (modely allmountain a allround)

Typy lyží

Slalomky

Slalomky jsou sportovní lyže, jejichž doménou jsou krátké carvingové oblouky. Jsou úzké pod vázáním (65 – 70 mm), díky čemuž jsou velmi rychlé v přehranění, ale na druhou stranu nestabilní v měkkém a rozbitém sněhu. Tyto lyže mají malý rádius (10 – 13 m) a vybírají se většinou v kratších délkách.
Slalomky jsou většinou poměrně tvrdé, a proto se hodí pro sportovní a závodní lyžaře. Potenciál těchto lyží se plně projeví na rovné upravené sjezdovce při rychlé a dynamické jízdě.

All-round

Tuto kategorii lze považovat za nejuniverzálnější kategorii určenou na upravené tratě. Díky širšímu středu pod vázáním (oproti slalomkám a obřačkám), jsou stabilnější, pohodlnější a hlavně univerzálnější. Větší šířka allroundů (68 – 75 mm) si už dokáže poradit i s rozbitou sjezdovkou.
Jejich rádius se pohybuje mezi 12 a 16 metrů, díky čemuž jsou ideální pro střední oblouk a dobře drží i v krátkém oblouku. Vyrábějí se pro všechny druhy lyžařů, od začátečníků přes pokročilé až po sportovní lyžaře. Hledáte-li univerzální lyži na upravenou sjezdovku, pak je kategorie allround tou pravou volbou.

Obřačky

Obřačky jsou sportovní lyže určené pro střední a dlouhé oblouky ve vysokých rychlostech. Jsou úzké pod vázáním (65 – 70 mm), díky čemuž jsou velmi rychlé v přehranění, ale na druhou stranu nestabilní v měkkém a rozbitém sněhu. Tato lyže vyžaduje širokou a rovnou liduprázdnou sjezdovku.
Mají velký rádius (16 – 35 m), proto nejsou tolik ovladatelné. Na druhou stranu se perfektně chovají ve vysokých rychlostech, středních a dlouhých obloucích. „Jedná se o tvrdé lyže vhodné pro sportovní a závodní lyžaře,“ dodává David Holík.

All-mountain

Tyto lyže zvládají jak upravenou a rovnou sjezdovku, tak rozbitou a nerovnou odpolední sjezdovku. Mají pod vázáním šířku 75 až 90 mm, což zajišťuje stabilitu při jízdě v nerovném terénu a notnou dávku průchodnosti navátým či mokrým sněhem.
Větší šířka způsobuje, že přehranění lyže je pomalejší než u užších typů. All-mountainy se vyrábějí pro všechny druhy lyžařů, od začátečníků přes pokročilé až po sportovce. Allmountain lyže uspokojí i sjezdaře s ambicí zavítat mimo upravenou sjezdovku.

Freeride

Specifickým prvkem těchto lyží je jejich větší šířka pod vázáním, pohybuje se od 90 do 140 mm. Díky větší šířce a tím pádem i jejich větší ploše nesou lyžaře nad sněhem a umožňují lyžovat v hlubokém sněhu nebo kdekoliv mimo sjezdovky.

Tyto lyže jsou specifickým náčiním určeným opravdovým specialistům bez limitů v podobě urolbovaných a značených sjezdovek.

Freestyle

To jsou lyže určené do snowparku. Mají širší základnu (75 – 100 mm) zajišťující stabilitu při dopadech. Skoky a zábradlí, tam přesně patří lyže kategorie Freestyle. Mají robustní a odolnou konstrukci, díky čemuž vydrží horší zacházení, ale také zvednutou patku umožňující odjíždět triky na switch, tedy pozadu. Zvládají i jízdu na sjezdovce či mimo ni.

Chcete poradit?

Návod, jak vybírat lyže, najdete na Elan Ski Selectoru, což je volič lyží Elan. Stačí odpovědět na základní otázky (například typ terénu, úroveň lyžaře, výška) a automaticky vám vypadnou modely, které jsou pro vás nejvhodnější.

Zdroj: