Skialpy

VYBAVENÍ:

Potřebujete skialpové lyže, stoupací pásy, hůlky (nejlépe skialpové nebo trekingové), skialpové lyžáky, batoh (do něj je třeba sbalit suché triko, teplou péřovou bundu pro sjezd, gore-texovou bundu, která neprofoukne, helmu, lyžařské brýle, termosku s čajem, svačinu). Skialpové vybavení není levné, proto si promyslete, jak často budete za tímto sportem vyrážet a zda pro vás není vhodnější si lyže půjčovat.

Cena výbavení: od 20 tisíc Kč.

JAK ZAČÍT:

Pozvolna. „Nejlépe s někým, kdo už má se skialpy alespoň základní zkušenost. Poradí a ukáže, jak funguje skialpové vázání a pásy. Jak na to, vám řeknou i v každém pořádném skialpovém obchodě nebo půjčovně,“ říká Karel Glogar, který zastupuje jednu ze značek skialpového vybavení v Česku. Vyrazte na bezpečnou horskou cestu nebo na sjezdovku (pokud se tam vydáte večer a sjezdovka je urolbovaná, neničte rolbařům jejich práci, sjeďte dolů po kraji). Nahoru se stoupá na nasazených pásech, pro sjezd se sundávají. Pásy přilepte k sobě, dejte do batohu a doma vysušte.

Zdroj: Youtube

NA CO SI DÁT POZOR:

Skialpy si podmaní každý, kdo se nebojí sportu. Jedinou podmínkou je mít zvládnuté sjezdové lyžování, protože z kopce také musíte umět sjet. Pokud nejste dobrý lyžař, vybírejte si terény, kde můžete sjet po horské silnici nebo po sjezdovce. Do volného terénu se vypravte s někým zkušeným, v Alpách si objednejte horského průvodce. V náročnějším terénu by vám v batohu neměla chybět ‚svatá trojice‘ (vyhledávač, sonda, lopata).

PROČ PRÁVĚ SKIALPY?

Je to výborný sport, při kterém jdou kila dolů. Navštívíte místa, kam byste se v zimě na botách či běžkách nedostali.

KAM SE VYPRAVIT:

V Česku je skialpovou mekkou Pec pod Sněžkou, kde jsou i značené trasy. Například výšlap na Výrovku je vhodný i pro začátečníky. Trasy jsou značené i na Dolní Moravě nebo v Beskydech.

Běžky

VYBAVENÍ:

Potřebujete běžecké lyže, boty, hůlky a dobré oblečení.
Lyže jsou na klasiku, skejtování anebo můžete sáhnout po combi běžkách, což je trochu kočkopes. Pro začátečníka jsou nejlepší ‚klasičky‘. Výborné jsou ty s mohérovým pásem v odrazové části pod vázáním (mohér se chová jako kožešina zvířete. Když je hladíte ‚po srsti‘ od špičky k patě lyží, nic neklade odpor, lyže kloužou. Naopak při odrazu či stoupání zabíráte ‚proti srsti‘ mohéru). To nahrazuje neoblíbené mazání anebo šupiny.Pro klasiku se obvykle doporučují lyže o 20 až 30 cm vyšší, než je výška postavy, pro bruslení je vhodné mít lyže shodné s výškou postavy či o 5–10 cm delší.

Cena: od 10 tisíc Kč.

JAK ZAČÍT:

Kdekoli na horách, kde je upravovaná stopa. A pak je třeba vyladit správný odraz. Odrážíme se ze základního postavení, máme mírně pokrčené nohy, tělo je trochu v přepadu. „Odraz je z plného chodidla, směřuje dolů a dopředu. Koleno stojné nohy je pokrčené. V momentě odrazu druhou nohu i s lyží zvedáme, takže váha celého těla spočívá na odrazové lyži. Nastává fáze skluzu. Ve chvíli, kdy cítíme, že se zpomalujeme, nohy rychle a dynamicky vyměníme,“ vysvětluje nutriční poradkyně a lektorka zdravého pohybu Markéta Chýňavová. Dokončení odrazu směřujeme na okamžik, kdy je kyčel nad kotníkem.

NA CO SI DÁT POZOR:

Na sjezdy a nevhodné oblečení. Pokud je sjezd příliš prudký a bojíte se, není ostuda si běžky sundat a kopec sejít. Na běžky nevyrážejte v péřovce ani v mnoha vrstvách oblečení. Rychle byste se zahřáli a byly by vám na obtíž. Raději zatněte zuby a počáteční chlad překonejte.

PROČ PRÁVĚ BĚŽKY?

Je to výborný sport, při kterém jdou kila dolů, na horách si vyčistíte hlavu. Zapojuje se více svalových skupin: ruce, břicho, stehna, zadek. Běžky jsou navíc šetrné ke kloubům, nevznikají u nich otřesy.

KAM SE VYPRAVIT:

Kamkoli na hory. V Jeseníkách začínají upravované stopy například na Paprsku nebo v Nové Vsi u Bruntálu. V Jizerských horách můžete vyrazit třeba z Bedřichova, v Krkonoších z Harrachova.

Backcountry lyže

VYBAVENÍ:

Lyže, hůlky, boty, kvalitní oblečení. Běžky typu backcountry jsou novým trendem doby, jsou určené pro jízdu mimo stopu a v různých sněhových podmínkách. Musí být masivní a velmi odolné. Obbykle se vyrábějí tři typy lyží: s integrovanými mohérovými pásy, s odnímatelnými pásy a protiskluzovou úpravou (šupiny). Žádné z těchto lyží tak není potřeba mazat stoupacími vosky. Vázání je širší a má stabilnější základnu. Nejrozšířenější výrobce Rottefella má k dispozici dva typy – klasické s hrazdičkou nebo nový typ na piny, podobně jako u skialpových lyží.„Potřebujete i jiné boty. Mají vyšší, robustnější a stabilnější podrážku, která je přizpůsobena vázání. Disponují také vyšším softshellovým krytím nohy pro lepší ochranu v hlubokém sněhu. Takové boty nabízí vyšší komfort a zateplení,“ dodává Martin Češner, odborník z jedné z firem.

JAK ZAČÍT:

Začít můžete kdekoli, kde napadl sníh. Stačí si běžky nazout a vyrazit. Může to být na horách, za chalupou, za domem.

NA CO SI DÁT POZOR:

Na sjezdy a nevhodné oblečení. Pro tento sport firmy vyrábějí speciální kolekce.

PROČ PRÁVĚ BACKCOUNTRY BĚŽKY?

Dostanete se na nich do míst, kam byste se na normálních běžkách nebo pěšky nedostali. Bude vás to ale stát větší úsilí než třeba na skialpových lyžích. Horší bude také sjezd, protože skialpy fungují po odepnutí pásů jako sjezdovky.

KAM SE VYPRAVIT:

Kamkoli, kde napadl sníh.

Zdroj: odborníci z firmy Dynafit a Swix, dejzmenu.cz