V téhle osvědčené strategii má každá vrstva oblečení svoji jedinečnou funkci. Vrstvy si přidáváte nebo sundáváte podle toho, jaké zrovna venku panují podmínky. Ty se přitom na horách mění jako na houpačce – v jednu chvíli svítí slunce a za pár minut už se mohou na obloze honit čerti. Myslete proto dopředu a buďte připraveni na všechno. Základem je zůstat v suchu a teple, abyste si z horské túry neodnesli následky prochladnutí.

Zaměřte se primárně na funkci, ne na módu. Oblečení by mělo být v první řadě odolné, v té druhé pohodlné a také lehké, abyste na sobě během výšlapu nenosili zbytečná kila navíc.

Vrstvení v praxi

Začněme nejspodnější vrstvou, tedy spodním prádlem. I na něm totiž záleží, abyste se během hiku cítili komfortně. Když se zpotíte, má tato spodní vrstva za úkol odvést pot od těla a držet vás v suchu. Spodní prádlo by vás nemělo nikde škrtit, takže je skvělé, pokud bude bezešvé. Z materiálů je vhodný polyester, nylon nebo merino vlna – odvádějí pot z pokožky a rychle schnou, proto se hodí pro vrstvy přiléhající k pokožce jako slipy, boxerky, spodní trička, sportovní podprsenky, tílka a ponožky. Ty by měly být vyšší než je vaše turistická obuv. Pro jistotu a případ promočení si s sebou vždycky noste jeden pár ponožek navíc.

Izolace: Tato schopnost je důležitá ve střední vrstvě, protože je klíčová pro udržení tepla. Do chladnějšího počasí si vezměte savé tričko s dlouhým rukávem. Za zmínku určitě stojí trička z organického vlákna Natex, které se vyrábí z ricinového oleje. To je o 25 % lehčí než klasický nylon. Pod kalhoty si můžete navléct kamaše s ohrnovacími návleky, které vám nejen přidají vrstvu tepla navíc, ale také chrání před nabíráním špíny z cest.

Třetí vrstvu tvoří materiály souhrnně označované jako softshell, které mají za úkol odvádět pot a chránit před nepřízní počasí. Na první místo je kladena odolnost vůči větru, počítá se také s jistou mírou vodoodpudivosti. Do toho musí vydržet hrubší zacházení, poskytovat dostatek pohodlí a nijak nebránit v pohybu. Patří sem třeba mikiny z fleecu, které vás krásně zahřejí, a také nepromokavé kalhoty.

Čtvrtou vrstvu představují svršky, které mají zabránit prochladnutí, zejména když se zastavíme, ať už během dne na svačinu, nebo večer při pohybu kolem stanu nebo sledování západu slunce. Nejvíc pravděpodobně využijete péřové nebo syntetické kousky s nízkou hmotností, díky čemuž je snadno sbalíte do batohu.

Pátá vrstva přichází na řadu ve chvíli, kdy se spustí déšť nebo přívaly sněhu. Nepromokavé oblečení tvoří jakési brnění. Při výběru membránové bundy se zamyslete nad tím, v jakých podmínkách ji budete nejčastěji nosit. Lehké a vysoce prodyšné modely jsou skvělé na jednodenní akce, jako je třeba trailový běh. Příliš se už však nehodí pro dlouhodobé použití, například při vícedenních přechodech horských hřebenů. Prim hraje peří, které poskytuje více tepla při nižší váze a menším objemu. Jeho nevýhodou je ale to, že si příliš nerozumí s vodou. Mokré tak ztrácí své izolační schopnosti. Před promočením jej částečně chrání vodoodpudivá úprava svrchního materiálu bundy, i tak je ale na místě mírná opatrnost při používání. Můžete si vzít i bundu plněnou voděodolným prachovým peřím nebo hybrid, který kombinuje polyesterovou výplň s voděodolným prachovým peřím. Bunda by měla mít odvětrávání na pažích, dostatek kapes a také kapuci, kterou přetáhnete přes čepici nebo helmu v případě lezení.

Nezapomeňte na čepici! Ideální je vlněná, která umí dobře udržet teplo.

Prodyšnost je důležitá u všech vrstev, protože jim napomáhá v usychání. Když vrstvy společně nedýchají, pot, který odvádí vaše pokožka, schne neefektivně a můžete skončit promočeni vlastním potem, což vede k prochladnutí.

A teď si povězme něco k materiálům. Jak už jsme zmínili, musí být především funkční. Co to znamená? Že jsou prodyšné, pohodlné a zároveň blokují vítr, déšť nebo sníh.

Dejte si proto při nákupu výbavy pozor na levné oblečení, které je sice potažené nepromokavou látkou, ale nedýchá, a tudíž neodvádí pot.

Jaké jsou tedy vhodné látky pro outdoorové oblečení?

Vlna: Vlněné ponožky a svetry od babičky často kousaly, to ale není případ dnešního vlněného oblečení. Zejména merino vlna má jemná vlákna, díky kterým je měkká, prodyšná, odvádí vlhkost, přiměřeně rychle schne a není náchylná k zadržování pachů, takže se nemusí moc často prát.

Polyesterové/nylonové oblečení: Tyto syntetiky, které často najdete pod označením „techie“, jsou cenově dostupnější než merino vlna, vynikají odvodem potu a rychlým schnutím, často se dnes vyrábí z recyklovaných materiálů, takže se jich nemusíte bát, pokud jedete na zelené vlně. Jednou z nevýhod syntetických látek je ale tendence zapáchat, a proto mají některé oděvy také antimikrobiální úpravu, která neutralizuje bakterie způsobující pach. Tento materiál je vhodný hlavně pro bundy.

Fleece: Fleecové bundy jsou ve skutečnosti vyrobeny z polyesteru a jejich hřejivost závisí jak na měkkých a silných vláknech, tak na chemických vlastnostech materiálu. Pro bundu se skvěle hodí polyesterový fleece.

  • Zdroje:
  • www.rei.com
  • www.hudy.cz