Premium obsah

Vliv dlouhodobého stresu na pohybový aparát

Vliv dlouhodobého stresu na pohybový aparát
Stres je v dnešní uspěchané době faktor, který neodmyslitelně patří k našim životům. Je důležité si uvědomit, že určitá forma stresu, tzv. eustres, je pro nás prospěšná, protože nutí organismus se otužovat. Pokud se ovšem budeme bavit o stresu, který na těle zanechává nežádoucí účinky, pak se jedná o tzv. distres. Jaký je rozdíl mezi eustresem a distresem a jak se projevuje jeho dlouhodobé působení na pohybový aparát?

Eustres versus distres

Bez určité formy stresu se v životě vlastně neobejdeme, protože nutí náš organismus se v jeho funkcích posouvat. Sportující lidé jsou pod působením stresu během každého tréninku. Stres je obecně nějaká změna ve vnitřním nebo vnějším prostředí, což nutí organismus nějak reagovat a na obdobnou situaci se napříště připravit. V oblasti sportu se to projeví zvýšením síly, vytrvalosti, rychlosti, zlepšením obecné odolnosti vůči zátěži atp. V takovém případě hovoříme o pozitivní formě stresu neboli eustresu. Pokud stres působí na organismus negativně, pak hovoříme o distresu. Jak se distres projevuje konkrétně v oblasti pohybového aparátu?

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.