Pohyb nás provází odpradávna a má v našich životech veliký význam. Podporuje metabolismus, vylučování, kardiovaskulární systém, díky endorfinům nám zprostředkovává dobrou náladu – tím vším zlepšuje naši imunitu. Jenže dá se to opravdu říct o každém pohybu, bez ohledu na to, s jakým nastavením mysli a cílem se do něj pouštíme?

Zdroj: Youtube

ZA VÝKONEM I KRÁSOU

Odmalička se učíme soutěžit, srovnávat se s ostatními, známkovat sebe i druhé, dosahovat výkonů. Tenhle způsob uvažování se pak otiskuje do všech oblastí našeho života. „Když ve sportu zvítězí soutěživost nad všímavostí, býváme svědky častých zranění a jiných onemocnění. To se děje nejen v profesionálním sportu, ale třeba i u hodně nadšených hobby sportovců. Když to přepálí, snáze pak podléhají zraněním, trápí je chronické bolesti, časté bakteriální nebo virové infekce,“ popisuje trenérka vědomého pohybu a funkčního tréninku Lucie Vybíral Pastrňáková odvrácenou stranu sportu zaměřeného na výkon a dosahování výsledků.

Další častou motivací ke sportování je touha vytvarovat postavu, dosáhnout vysněných křivek, dobré kondice nebo zhubnout. Ani to ale z dlouhodobého hlediska nemusí zůstat bez následků. „Pokud je fyzická aktivita jenom zkratkou k tomu, abychom vypadali dobře a líbili se, tak se ze sportu zřejmě nevyvine náš věrný letitý průvodce podporující celostní zdraví. S tímto přístupem pohyb většinou vnímáme jen jako nutné zlo. Kvůli tomu, že ho chceme mít rychle za sebou, hrozí, že si ublížíme. Funguje to stejně jako u věčných dietářek, které chtějí jen zhubnout a s velkým nasazením se pustí do přísné diety, u níž dlouho nevydrží. Po čase se dostaví jojo efekt,“ varuje trenérka Vybíral Pastrňáková. Není sama, kdo si myslí, že pokud má být pohyb zdravý, měl by především dostatečně respektovat možnosti těla teď a tady.

V PŘÍTOMNÉM OKAMŽIKU

A kde bych jako byla? Je přeci jasné, že když běžím, tak běžím, říkáte si možná. Pokud vám slovní spojení ‚být tady a teď‘ zní jako podivná ezoterická formulka, je načase podívat se na něj trochu blíž. Když sportujeme nebo děláme cokoli jiného, třeba myjeme nádobí, často jsme u činnosti přítomni jen svým tělem, jednáme automaticky z naučených pohybových vzorců a autopilotů, zatímco myšlenkami jsme úplně jinde. Vymýšlíme řešení pracovních úkolů, plánujeme, trápíme se nad výplatní páskou, zlobivými dětmi, návštěvou u tchyně… Lítáme od jedné myšlenky ke druhé, jsme chvíli v minulosti, chvíli zas v budoucnosti, jen nejsme u činnosti, kterou právě vykonáváme. U těla, u dechu, se sebou samými. Takhle fungujeme úplně všichni po většinu dne. A tak nám život vlastně nenápadně proklouzává mezi prsty. Žijeme jen napůl, protože přítomnému okamžiku téměř nikdy nevěnujeme pozornost. Jsme odpojeni od svého těla i mysli. Dobrá zpráva ale je, že vědomé prožívání lze začít trénovat v každém věku a při každé činnosti, a to včetně sportu.

OČIMA DÍTĚTE

„Začněte třeba tím, že si vyndáte ‚pecky‘ s hudbou, anebo dokonce s podcastem či vzdělávacím programem z uší, když jdete třeba na procházku nebo si zaběhat. Neříkám, že já hudbu nikdy neposlouchám, ale pokud se chcete hodně zvědomit a napojit se sami na sebe, tak je dobré se oprostit od všech elementů, které odpoutávají vaši pozornost,“ radí trenérka Vybíral Pastrňáková.

Při nácviku vědomého pohybu pomůže, když si zvolíte bezpečné místo, kde vás nebude nikdo a nic rušit a kde se budete moci soustředit jen na svůj prožitek. V domácím prostředí vám pomůže, když se zavřete do samostatného pokoje a dalším členům oznámíte, že teď hodinu nebudete k dispozici, ať vás neruší. Vypněte telefon a eliminujte jiné rušivé vlivy.

K lepšímu soustředění vám zpočátku může pomoci i energie skupiny, jejíž členové už vědomý pohyb zvládají. Zajděte si na lekci pomalé jógy nebo jakéhokoli sportu, který spojuje tělo a mysl. Může to být pilates, čchi-kung, taiči. „Zkuste si představit sebe sama jako malé dítě, které nemá žádné předsudky a je hodně zvídavé. Ke všemu, co ho nově čeká, přistupuje nezaujatě. Zkoumejte danou činnost, jako kdybyste ji dělali poprvé,“ radí trenérka.

ZPÁTKY DO TĚLA

„Ve vědomém pohybu jde o to, s nejvyšší možnou pozorností vnímat, co se děje uvnitř vás. Dát maximální pozornost fyzickému prožitku a spektru počitků, které se odehrávají uvnitř těla,“ vysvětluje Vybíral Pastrňáková podstatu vědomého pohybu. Co konkrétně to může znamenat

„Když třeba stojím na zemi, vnímám, jakým způsobem jsou obě chodidla spojená se zemí. V jaké poloze mám pánev, lopatky a hrudní koš, v jaké poloze mám krční páteř a hlavu. Když pracuji a kroužím s pravým zápěstím, tak pozoruji, co se děje v pravém zápěstí… Do toho vnímám dech,“ popisuje Lucie. Dech obecně je dobrým pomocníkem při nácviku vědomého pohybu. Dech nás přivádí znovu k vědomí tady a teď. Když se ztratíme v myšlenkách, stačí jediný vědomý výdech a nádech a jsme zpátky ‚doma‘ ve svém těle.

„Já sama si často uvědomím, že když klienty na lekcích nabádám k tomu, aby dýchali, je to často také proto, že jsem se sama dlouho vědomě nenadechla. V pohybu je tolik věcí, kterých si člověk může všímat,“ říká trenérka.

LEPŠÍ VÝSLEDKY

Být při sportu myslí tady a teď je výhodné nejen pro lepší pocit z pohybu a coby prevence úrazu a přetížení, ale také vám to s velkou pravděpodobností zlepší výsledky. Existuje studie, která pozorovala, kolik hotelové pokojské spálí při úklidu. Zatímco první skupinu poslali jen uklízet, druhé řekli, že úklidem zároveň vykonávají velmi náročnou fyzickou činnost, při níž pracují nohama, pažemi, dělají třeba dřepy, podobně jako ve fitku.

Poté oběma skupinám změřili energetický výdej, tedy energetické hodnoty, které při úklidu spálily. Hádejte, ve které skupině ženy spálily tím samým úklidem víc? Správně, ve druhé

„Nasměrujete-li k dané činnosti svoje plné vědomí, váš výsledek bude lepší,“ slibuje trenérka Vybíral Pastrňáková a uvádí příklad. „Pokud se třeba neradi zadýcháváte, chcete se při běhu udržet v aerobním pásmu nebo chcete postupně zvyšovat svoji kondici, všímavý běh vám může pomoci udržet to správné tempo. Například při běhu do kopce zpozorujte, kdy nastává ten diskomfort, při kterém už se začínáte zadýchávat. V ten moment můžete vědomě udělat malý krok za hranici toho diskomfortu a tím posílit svou odolnost, vytrvalost, sílu a také sebevědomí. Nebo můžete naopak zvolnit, abyste nepřekročili hranici aerobního pásma,“ radí trenérka, jak na to. Docílíte tak snadněji a především vědoměji svých cílů.

MEDITACE V POHYBU

Vědomý pohyb nás vede k tomu, že veškerou pozornost nasměrujeme z mysli ke svému tělu a dechu, k tomu, co děláme v přítomném okamžiku. V tu chvíli vypínáme operativní paměť (našeho autopilota) a neustálou aktivitu mysli, která má tendenci se zabývat minulostí, tím, co nevyšlo, nebo naopak plánovat, co je ještě třeba zařídit, co nás čeká, jestli to, co jsme si naplánovali, vyjde, nebo ne. „A člověk plánuje, strašně moc. Naopak jen velmi malou část dne si dovolíme být v prožitku teď a tady,“ upozorňuje Vybíral Pastrňáková.

Vědomý pohyb je meditací v pohybu se všemi benefity, které meditace přináší. Tím hlavním je návrat domů – k sobě do svého těla, k tomu, co je ‚tady a teď‘.

„Je to úžasná příležitost být se sebou samou, pohybovat se v plném souladu a s respektem ke svému tělu, naplňovat jeho potřeby a současně si uvědomovat, kde jsou jeho hranice. Takový vědomý pohyb nás podporuje v návratu k vnitřní rovnováze, ke zdraví, posiluje naši imunitu a podporuje celkově odolnost, vitalitu a sílu nejen těla, ale i mysli,“ vyjmenovává přínos vědomého pohybu trenérka.

Jak se na jaře hýbat vědomě

Tady jsou 3 tipy na možnosti vědomého pohybu v prvních jarních dnech od Lucie Vybíral Pastrňákové. „Doporučuji pohyb venku v přírodě. K fyzickému tréninku těla a vědomému zapojení mysli se připojí i povznášející estetický zážitek z pozorování scenerií přírody v rozpuku."

1) Nordic Walking neboli chůze se speciálními holemi. Tempo si volíme sami, od volnější procházky po intenzivní kardio trénink. Při dodržování správné techniky zapojujeme až 90 % svalstva.

2) Běh lesem, krajinou. Příval energie a dobré nálady zaručen!

3) Trénink na venkovním workoutovém hřišti. Zatímco si vaše ratolesti hrají na písku či dopravním hřišti, zkuste využít prostředí hřiště pro svůj vlastní trénink a zapojte klidně všechny výše zmíněné body.

Zdroje: