Premium obsah

Vědomý pohyb. Co riskujete nevědomým pohybem a jak začít cvičit vědomě

Vědomý pohyb.  Co riskujete nevědomým pohybem a jak začít cvičit vědomě
Občas se jako trenérka a mentorka zdravého pohybu ptám sebe sama: „Proč čelí profesionálové ve sportu tolika zraněním, dlouhodobým až chronickým onemocněním a proč některé mé kolegyně z řad trenérek či instruktorek (dokonce jógy) končí často v péči fyzioterapeutů či přímo chirurgů?“ Nezdá se vám, že tady něco nehraje? Obecně se přece tvrdí, že sport podporuje zdraví. Jak to tedy ve skutečnosti je? Na to se pokusíme společně přijít v tomto seriálu. Provedu vás svými sebe/reflexemi a pozorováními za posledních 13 let své trenérské, mentorské a průvodcovské praxe.

Jsou nemoci a úrazy nevyhnutelné?

Všichni občas čelíme neduhům svého zdraví – zamarodíme si doma s virózou, při angíně i sáhneme po antibiotikách, někdy zamíříme i na úrazovou pohotovost. Říkáme si: „Patří to k životu, je to přirozené.“ Ano, jsme na to navyklí od dětství. Otázka je, zda je to nevyhnutelné. Já vnímám každé onemocnění, úraz či nehodu jako informaci, zprávu, možná varování: „Zastav se, zamysli se, něco je třeba udělat jinak než doposud.“ Řešením není s problémem letět za doktorem pro recept, řešením je změnit způsob myšlení a celkový přístup k životu, jednoduše: přenastavit mysl. V akutním případě je bezpochyby fajn zalepit ránu náplastí. Ta nám pomůže získat čas, abychom mohli změnit svůj přístup a dozráli do takového stavu mysli a těla, abychom tuto lekci už příště nepotřebovali opakovat.

Mám pro vás biohack pro zdraví a krásu

  • odstraňuje příčiny fyzické bolesti a umí být její prevencí,
  • podporuje hojivé a regenerační procesy těla,
  • podporuje metabolismus a účinně bojuje s nadváhou a obezitou,
  • spolehlivě odbourává stresové hormony a ulevuje od stresové zátěže,
  • posiluje imunitní systém,
  • podporuje spánkovou hygienu,
  • přináší dobrou náladu, ukotvuje zdravé sebevědomí a harmonizuje vztahy,
  • je velmi levný, může být i zcela zdarma.

Máte o tento biohack zájem? Kdo by neměl. Má však jednu velkou nevýhodu: nikdo ho za vás neudělá. Tím biohackem je vědomý pohyb.

 

Volit cestu, či cíl?

Než se pustím do důkladného výkladu o tom, v čem spočívá vědomý pohyb, ukážeme si, co je překážkou, či přímo zabijákem vědomého pohybu. Co je všeobecně zažitou a pro mnohé „přirozenou“ součástí sportu? Soutěž. Soutěžení, porovnání se, snaha o to vyrovnat se někomu. Namísto cesty prožitku pohybu jsme se rozhodli upřednostnit její cíl. Pro každého může být cíl jiný. Někomu stačí fajfka v appce či splněná výzva, jinému palec nahoře od facebookové komunity za prvních X jarních km, někomu shozená kila, jinému zlatá medaile a někdo se konstantně honí za sportovními úspěchy, protože si tím vyrovnává pohár nedostatečného sebevědomí. Anebo i jinak. Někdo tam má vášeň. Ale pokud se ta vášeň stává zhoubnou pro zdraví těla a začne ho zevnitř rozežírat, je na čase podívat se, co je za tím. Soutěživost zastírá mysl a oslabuje vaše tělo a je úplně jedno, kdo je soupeřem. Často jsme soupeři sobě sami, bohužel. Ale i tady si z toho můžeme vzít lekci…

 

Co je nevědomý, tedy nezdravý pohyb?

Nevědomý pohyb je obvykle soutěžní, zaměřený na výkon a jasně stanovený cíl. Jako takový nerespektuje hranice a limity těla, často vede k extrémnímu zatížení či přetížení určitých částí nebo organismu jako celku a není prováděn v plném soustředění. Ruku na srdce: kdo během běhu, cyklojízdy či posilování má sluchátka na uších? Hudba může motivovat, tady bych doporučila bdělost k míře pohybu, ale poslech podcastů při sportu je už mimo vědomou zónu pohybu. Nevědomý pohyb ve svých důsledcích vede ke stresu, k narušení acidobazické rovnováhy organismu, ke snížení imunity, tím k častějším, anebo dokonce chronickým onemocněním, může vézt k úrazům různé míry a intenzity, dokonce ke smrti. Je to vaše volba? Co ten sport, či lépe každodenní činorodost včetně všech aktivit uchopit vědomě? Ušetří vám to nervy, finance, možná i zachrání život.

 

Co je vědomý, tedy zdravý pohyb?

Vědomý pohyb je jakákoli aktivita, kterou konáte v součinnosti své mysli a těla, tedy se všímavým a seberespektujícím zapojením těla. Jednoduše řečeno, hlava nejenže ví, co dělá tělo, ale také při monitorování pohybu a rozhodování se pro jeho míru a intenzitu plně respektuje možnosti a případná momentální omezení těla. To platí obecně i v životě. Za základní principy vědomého pohybu považuji:

  •   přítomnou a všímavou mysl = soustředěnost,
  •   přítomnost vnitřního objektivního pozorovatele, který nám pomůže vzdálit se od případných emočních prožitků,
  •   seberespekt,
  •   sebelaskavost.

 

Jak začlenit vědomý pohyb do svého života a kde začít?

V dalších dílech našeho seriálu vás provedu krok za krokem vědomým pohybem. Uchopíte teorii a na vás už bude, do jaké míry včleníte nové informace do své životní a sportovní praxe. Jak jsem psala na začátku, nikdo za vás tento efektivní biohack neudělá. Začít můžete tím, že si při každé sportovní, ale i jiné aktivitě začnete uvědomovat, na co v danou chvíli myslíte. Jste skutečně propojeni se svým tělem?

 

Zdroje:

  • Trenérská a mentorská praxe autorky článku: www.light-soul.eu
  • https://biohackacademy.github.io/
  • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2405844020307763
  • https://www.instagram.com/conscious_movement/?hl=cs
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.