Jsou nemoci a úrazy nevyhnutelné?

Všichni občas čelíme neduhům svého zdraví – zamarodíme si doma s virózou, při angíně i sáhneme po antibiotikách, někdy zamíříme i na úrazovou pohotovost. Říkáme si: „Patří to k životu, je to přirozené.“ Ano, jsme na to navyklí od dětství. Otázka je, zda je to nevyhnutelné. Já vnímám každé onemocnění, úraz či nehodu jako informaci, zprávu, možná varování: „Zastav se, zamysli se, něco je třeba udělat jinak než doposud.“ Řešením není s problémem letět za doktorem pro recept, řešením je změnit způsob myšlení a celkový přístup k životu, jednoduše: přenastavit mysl. V akutním případě je bezpochyby fajn zalepit ránu náplastí. Ta nám pomůže získat čas, abychom mohli změnit svůj přístup a dozráli do takového stavu mysli a těla, abychom tuto lekci už příště nepotřebovali opakovat.

Mám pro vás biohack pro zdraví a krásu

 • odstraňuje příčiny fyzické bolesti a umí být její prevencí,
 • podporuje hojivé a regenerační procesy těla,
 • podporuje metabolismus a účinně bojuje s nadváhou a obezitou,
 • spolehlivě odbourává stresové hormony a ulevuje od stresové zátěže,
 • posiluje imunitní systém,
 • podporuje spánkovou hygienu,
 • přináší dobrou náladu, ukotvuje zdravé sebevědomí a harmonizuje vztahy,
 • je velmi levný, může být i zcela zdarma.

Máte o tento biohack zájem? Kdo by neměl. Má však jednu velkou nevýhodu: nikdo ho za vás neudělá. Tím biohackem je vědomý pohyb.

Volit cestu, či cíl?

Než se pustím do důkladného výkladu o tom, v čem spočívá vědomý pohyb, ukážeme si, co je překážkou, či přímo zabijákem vědomého pohybu. Co je všeobecně zažitou a pro mnohé „přirozenou“ součástí sportu? Soutěž. Soutěžení, porovnání se, snaha o to vyrovnat se někomu. Namísto cesty prožitku pohybu jsme se rozhodli upřednostnit její cíl. Pro každého může být cíl jiný. Někomu stačí fajfka v appce či splněná výzva, jinému palec nahoře od facebookové komunity za prvních X jarních km, někomu shozená kila, jinému zlatá medaile a někdo se konstantně honí za sportovními úspěchy, protože si tím vyrovnává pohár nedostatečného sebevědomí. Anebo i jinak. Někdo tam má vášeň. Ale pokud se ta vášeň stává zhoubnou pro zdraví těla a začne ho zevnitř rozežírat, je na čase podívat se, co je za tím. Soutěživost zastírá mysl a oslabuje vaše tělo a je úplně jedno, kdo je soupeřem. Často jsme soupeři sobě sami, bohužel. Ale i tady si z toho můžeme vzít lekci…

Co je nevědomý, tedy nezdravý pohyb?

Nevědomý pohyb je obvykle soutěžní, zaměřený na výkon a jasně stanovený cíl. Jako takový nerespektuje hranice a limity těla, často vede k extrémnímu zatížení či přetížení určitých částí nebo organismu jako celku a není prováděn v plném soustředění. Ruku na srdce: kdo během běhu, cyklojízdy či posilování má sluchátka na uších? Hudba může motivovat, tady bych doporučila bdělost k míře pohybu, ale poslech podcastů při sportu je už mimo vědomou zónu pohybu. Nevědomý pohyb ve svých důsledcích vede ke stresu, k narušení acidobazické rovnováhy organismu, ke snížení imunity, tím k častějším, anebo dokonce chronickým onemocněním, může vézt k úrazům různé míry a intenzity, dokonce ke smrti. Je to vaše volba? Co ten sport, či lépe každodenní činorodost včetně všech aktivit uchopit vědomě? Ušetří vám to nervy, finance, možná i zachrání život.

Co je vědomý, tedy zdravý pohyb?

Vědomý pohyb je jakákoli aktivita, kterou konáte v součinnosti své mysli a těla, tedy se všímavým a seberespektujícím zapojením těla. Jednoduše řečeno, hlava nejenže ví, co dělá tělo, ale také při monitorování pohybu a rozhodování se pro jeho míru a intenzitu plně respektuje možnosti a případná momentální omezení těla. To platí obecně i v životě. Za základní principy vědomého pohybu považuji:

 • přítomnou a všímavou mysl = soustředěnost,
 • přítomnost vnitřního objektivního pozorovatele, který nám pomůže vzdálit se od případných emočních prožitků,
 • seberespekt,
 • sebelaskavost.

Jak začlenit vědomý pohyb do svého života a kde začít?

V dalších dílech našeho seriálu vás provedu krok za krokem vědomým pohybem. Uchopíte teorii a na vás už bude, do jaké míry včleníte nové informace do své životní a sportovní praxe. Jak jsem psala na začátku, nikdo za vás tento efektivní biohack neudělá. Začít můžete tím, že si při každé sportovní, ale i jiné aktivitě začnete uvědomovat, na co v danou chvíli myslíte. Jste skutečně propojeni se svým tělem?

Zdroje:

 • Trenérská a mentorská praxe autorky článku: www.light-soul.eu
 • https://biohackacademy.github.io/
 • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2405844020307763
 • https://www.instagram.com/conscious_movement/?hl=cs