Vánoce mají být obdobím klidu a dobrého jídla, což platí i v herecké profesi. „Snažím se ale nebýt ten typ, který si lehne na gauč s cukrovím, bramborovým salátem a vše tláská dohromady. Nemám to ani tak, že by se mi o Vánocích nějak výrazně zvedla chuť k jídlu. Zároveň je ale blbé, že když objíždíte příbuzné, všude je spousta jídla,“ řekl pro Kondici populární herec, jehož životní rolí je zatím bezpochyby slavný několikanásobný olympionik Emil Zátopek, kterého ztvárnil v úspěšném snímku Zátopek. A právem za něj získal i prestižní ocenění Český lev jako nejlepší herec v hlavní roli.

Zdroj: VLM

Běh vyměnil za raketu

Sportovní přípravy na natáčení filmu trvaly skoro rok a herec prý tehdy trénoval každý den. „Když jsem se připravoval na Zátopka, šel jsem běhat i 25. prosince ráno na Vysočině, hodně jsem si tehdy hlídal stravu i pohyb, teď už tak striktní nejsem, protože nemusím,“ svěřil se reportérce.

Do kondice se pohledný herec dostává sportem, běh ale vyměnil po letech za tenis, který hrával už jako kluk. K tomu přidal i badminton a snaží se o pravidelnost, i když v jeho pracovním režimu je prý obtížné věnovat se sportu několikrát do týdne. Jako jeden z mála mužů se věnuje i józe, kterou si oblíbil a pomáhá mu se zklidněním mysli.

Dokázal by kvůli práci rapidně přibrat?

Václav Neužil přiznává, že pro herce je důležité, jaké má tělo, protože jde o jeho hlavní pracovní nástroj. „Kdybych nějak rapidně ztloustnul, musel bych se přehrát do jiného typu a určitě bych dostával jiné nabídky rolí. Mohlo by to být ale vlastně zajímavé.“ Svůj „exteriér“ prý kvůli každé roli trochu upravuje a proměny si náramně užívá. Na dotaz, zda by měl problém přibrat kvůli roli 30 kilo, má poměrně jasný názor. „S tím bych určitě neměl problém, pokud by mě zaujal scénář i role. Ona ta možnost proměny, ať už fyzické, nebo vnitřní, je na naší práci strašně zábavná a my herci ji máme rádi.“

Ze Zátopka Bedřichem Smetanou

Vytížený umělec je aktuálně v plném pracovním nasazení, zrovna dokončuje celovečerní komedii z období covidu a za pár dní začíná natáčet film pro Českou televizi o Bedřichu Smetanovi, kterého sám ztvární. Na svoji proměnu ve slavného hudebního skladatele se prý už náramně těší, protože jde opět o velkou výzvu.

Zdroje:

Autorský článek

Václav Neužil, herec

Lucie Šáleová, reportérka