Když se potíte, sáhněte po deodorantu.

Antiperspiranty zastavují pocení, deodoranty se starají o nepříjemný zápach. I když zní první varianta výhodněji, opak je pravdou. Antiperspiranty obsahují soli hliníku, které ucpou potní žlázy, takže pot nemůže unikat ven. Neznamená to ale, že se netvoří. Používání antiperspirantů pak může vést ke vzniku vyrážek a alergických reakcí. „Deodoranty by hliník obsahovat neměly. Jsou tím pádem méně účinné, ale nemají negativní vliv na termoregulaci, a mohou se proto užívat dlouhodobě,“ vysvětluje lékárnice Petra Konopáčová. Teprve nestačí-li deodorant, zkuste antiperspirant.

Když deodorant nestačí, zkuste se převléknout.

Pokud samu sebe cítíte deodorantu a hygieně navzdory, zaměřte se na své oblečení. Velkým problémem jsou umělá vlákna (na cedulce najdete předponu poly-, polyester, polyamid atd.), která nedokážou odvést tekutinu ven a nechat ji přirozeně odpařit. Veškerý pot zůstává na pokožce, kde ho začnou rozkládat všudypřítomné bakterie. Ideální jsou prodyšné přírodní látky jako bavlna, len nebo bambus.

Když věříte přírodě, dejte šanci bylinkám.

Pocení umí zmírnit například šalvěj, meduňka, přeslička nebo lékořice. Jejich benefity přitom můžete využít různým způsobem – pořídit si lze bylinkové deodoranty, které tlumí činnost potních žláz a působí antibakteriálně, éterické oleje nebo čaje. Případně je můžete navzájem kombinovat, pak je ale namístě poradit se s lékárníkem nebo bylinkářem. Pocení omezují také máta a ořešák královský – z nich si vedle čaje můžete připravit rovněž tinkturu pro vnitřní užití i nálev na potírání.

Když nic nepomáhá, stavte se v lékárně.

Je možné, že se prostě jen potíte víc, než je běžné. „Dnes na trhu není mnoho přípravků na potlačení pocení, protože jde o přirozený proces termoregulace a není vhodné ho brzdit. Pokud to pro někoho je třeba v pracovním procesu nepřijatelné, je na trhu antiperspirant Driclor proti nadměrnému pocení,“ říká lékárnice Konopáčová. Pokud jste se začala hodně potit zničehonic, určitě se stavte u svého praktického lékaře. Může to totiž signalizovat hormonální problémy, onemocnění štítné žlázy, cukrovku nebo třeba neurologické onemocnění. Raději to řešte dříve než později.

Vyzkoušejte

Zkuste přírodní deodoranty – například takzvaný krystal. Jde o kamenec, který stahuje potní žlázy, ale neucpává je. Hitem se staly i doma vyráběné tuhé deodoranty. Jejich účinnou látkou je obvykle jedlá soda nebo oxid zinečnatý, které udržují pokožku suchou a brání množení bakterií. Receptů na výrobu najdete na internetu bezpočet.

Pomoci můžou i jednorázové vložky do podpaží, které můžete během dne vyměnit, a oblečení zůstane nedotčené. Seženete je v běžné drogerii.

Pocení ovlivňují i stravovací návyky. Vyhněte se hodně kořeněným jídlům, kofeinu, nikotinu, alkoholu, chemickým konzervantům a glutamátům.

Chybu naopak neuděláte nákupem různých řas, chlorelly nebo mladého ječmene – všechny tyto rostlinné doplňky stravy zmírňují činnost potních žláz. Dalším řešením jsou různé lékařské zákroky. Například aplikace botulotoxinu na místa, která se nejvíce potí, přerušení nervových spojení spouštějících pocení nebo operativní odstranění potních žláz. Jde ale o velké zásahy do organismu, není to ideální řešení pro každého!

Zdroj:
časopis Kondice 5/2019