Řeka Berounka vlnící se půvabnými kaňony zde vytváří pomyslnou hranici mezi Českým krasem s pohořím Hřebeny, kterému vévodí vysílač Cukrák, a nabízí spoustu krásných vyhlídek, skoro 700 jeskyní (a taky významná naleziště zkamenělin) a divoké, téměř neobjevené lesy, kterými dojdete na Karlštejn anebo po druhém břehu řeky do Brd.

Nouze tu není o historii ani krásná městečka, kam jezdila pražská smetánka první republiky relaxovat a za kterými začínají velké chatařské osady s dlouhou historií. Jezdí sem celé generace chatařů, jejich kreativita nezná mezí a jejich pospolitost (nebo to tak aspoň vypadá, pokud šlapete kolem na kole) je dojemná.

Hlavní páteří tohohle magického místa je cyklostezka A1 podél Berounky. Čím blíže Praze, tím víc je nacpaná. Pro mnoho cyklistů slouží jen pro lehké rozjetí. Od Berounky totiž stoupají slavné cyklo kopce, kam chodí trénovat i česká profesionální elita. Řeka je navíc obklopená kvalitními „výdejními okénky“ – je libo pivo z malých pivovarů, restauraci s vyšší gastronomií nebo romantiku chatařské osady s průpovídkami místních rybářů? Najdete tady vše a ani za týden to nestačíte obrazit.

Cyklostezka Praha–Beroun

Z centra Prahy až do Berouna vede cyklostezka – nejdříve podél Vltavy, dále podél Berounky. Kromě jednoho infarktového stoupání v Černošicích pojedete pořád po rovině. Velká část vede po stezce, na silnici se napojíte pouze v úseku z Řevnic po Srbsko (doprava je zde ale mírná).
Občas je dobré z ní na chvíli sjet. Jako například v Černošicích-Mokropsech.

Když prokličkujete mezi chatičkami a zahrádkami a vrátíte se k Berounce, objevíte krásný kaňon s výhledy na Kazín. Další dechberoucí úsek je mezi Srbskem a hlavní silnicí před Berounem. I tady vede cyklostezka malebným kaňonem, přímo pod skalami, kam vyrážejí i horolezci.

Mnoho úseků je vhodných i pro in-line bruslení. Například z pražského Smíchova (od Insportlinu na Strakonické) dojedete až k železničnímu mostu v Černošicích. Další pěkná pasáž začíná před Dobřichovicemi a pokračuje do Řevnic. V Berouně ovšem cyklostezka nekončí, podél vody lze dojet například do Nižboru, kde má herec Tomáš Hanák oblíbenou restauraci Zastávka.

Na trase Praha–Beroun jezdí v pravidelných intervalech vlaky, což umožňuje absolvovat cestu jen jedním směrem a domů se vrátit vlakem.

Kam za koupáním

Relativně čistá Berounka je jedna velká plovárna. Vlézt do ní můžete kdekoli, ale je pár míst, která stojí za zmínku. Například pláž v Černošicích-Mokropsech. Nachází se pod železničním mostem, je vysypaná pískem, je tu mělko a stojí zde občerstvení. Je to také příjemné místo, kde lze nastoupit na paddleboard a pak se vydat po proudu mezi skalami na Kazín.

Pokud si chcete zaplavat, vyrazte do Dobřichovic. Naproti zámku, nad jezem, který sousedí s restaurací a kempem, je dostatečná hloubka, abyste Berounku přeplavali z jedhoho břehu na druhý. Koupat se dá u kempu v Srbsku, v Letech na malé pláži u bývalé restaurace Zlatá rybka (kousek nad mostem do Řevnic proti proudu) anebo v kempu na ostrově v Zadní Třebani.

Cyklistické výzvy

Tento kout Česka je rájem pro cyklisty. A to nejen díky již zmiňované cyklostezce. Mezi cyklisty se proslavily i místní kopce, například slavné „Passo Řevnice“, jak se říká stoupání z Řevnic směrem na Mníšek pod Brdy. Ze Všenor se dá stoupat přes Černolice na „Passo Řitka“. Obě silnice se kroutí podobně jako cesty v alpských průsmycích a mají dobrých čtyři až sedm kilometrů.

Pokud některý z těchto výjezdů spojíte s kopcem vedoucím Karlickým údolím na druhém břehu Berounky (z Dobřichovic směrem na Roblín), máte cyklistický trénink jak se patří s necelými 500 výškovými metry stoupání. Krásné jsou i místní lesy pro horská kola – objevujte je z Cukráku po červené až po klášter Skalka nebo po druhém břehu z Radotína na Karlštejn. Takové hvozdy a vyhlídky byste u Prahy nečekali.

Kde se občerstvit

Podél Berounky je mnoho legendárních občerstvovacích „stanic“. Trendy udává restaurace Musa v Radotíně v zrekonstruovaných prostorách bývalé továrny, kde jsou cyklisté vítáni (je tu pumptrack, servis ve Ski Bike Centru, výborná kuchyně a na čepu cykloosma).

Další příjemnou zastávkou je Kiosek před černošickým jezem, v Dobřichovicích lze doporučit na jídlo (a pizzu) Panskou zahradu; na zmrzlinu, kafe, sekt, čokoládový dort a další italské speciality protější La Fontanu. Ve Srubu v Letech vždy mívají dvě tři jídla a na čepu plzeň.

Za další hezkou hospůdkou si musíte odskočit od Berounky do Hostimi ke Krobiánovi. Škoda že už nevaří jejich vyhlášený boršč, byl prý příliš východní. Příjemná atmosféra s prima hudbou je i v maringotce v Srbsku, v místě, kde se cyklisté zase napojují na stezku.

Je libo doplnit energii něčím sladkým? V Černošicích si můžete dopřát klasické zákusky v cukrárně Hájek-Hájková, v Dobřichovicích mám ráda Kafe Černé dorty (tady dělají i pořádné cyklosnídaně), v Řevnicích se chodí mlsat do Modrého Domečku.

Za historií

Karlštejn, s historií sahající do roku 1348 a šesti prohlídkovými okruhy, na které je lepší se objednat dopředu, není třeba představovat. Víte ovšem, odkud je na hrad nejkrásnější výhled? Ze žluté turistické stezky, která nejdříve stoupá do kopce, aby pak začala klesat do Zadní Třebaně. Nahoře na louce si dejte pauzu, přineste si piknikový koš a pokochejte se. Další historickou nálož dostanete, když dorazíte do malebného údolíčka Svatý Jan pod Skalou, kterému vévodí benediktinský klášter z pera Kryštofa Dientzenhofera.

Komu by se zachtělo baroka, může vyrazit obdivovat barokní areál Skalka s kostelíkem sv. Máří Magdaleny ležící na druhém břehu Berounky, uprostřed lesů nedaleko Mníšku pod Brdy. Za návštěvu určitě stojí i Dobřichovice, kterým vévodí trojkřídlý zámek, dnes vklíněný mezi moderní budovy. Bavit vás bude také Beroun se starobylým centrem a zbytky hradebního opevnění.

Pro turisty

Výčet míst, kam poslat turisty, je nekonečný. Procházku si naplánujte kolem lomu Velká Amerika, které se přezdívá český Grand Canyon a kde se točil Limonádový Joe. Pak se vydejte do přírodní rezervace Koda, stezka vede lužními lesy a roklemi, za obhlídku stojí i chatařská osada Údolí děsu…

Za pražským Lochkovem můžete obdivovat kavylovou step, v Bubovicích vodopády a nad Mořinkou mají třímetrový vápencový menhir a betonové křeslo od sochaře Zdeňka Ruffera. Krásnou procházku si lze udělat i v okolí Koněpruských jeskyní, což je nejdelší jeskynní systém v Čechách bohatý na krápníkovou výzdobu a nechvalně jej proslavila penězokazecká dílna. Stojí za návštěvu!

A kterou vyhlídku na Berounku si vybrat? Staňkovku, na kterou se dostanete z parkoviště u hřbitova nad Radotínem (u silnice na Třebotov). Nebo dáte přednost vyhlídkám na druhém břehu Berounky? Pak je tu například Kazín nad Lipencemi či Hvíždinec nad Řevnicemi. Já doporučuji Tetín kousek od Berouna, a to nejen proto, že tu jsou dvě vyhlídky, dvě naučné stezky a místo je v pověstech spojováno s Krokovou dcerou Tetou.

Další sporty

Není to jen cyklistika, co sem přivádí sportovce. Jedním z nejoblíbenějších golfových hřišť v Česku je totiž Golf Karlštejn kousek od Zadní Třebaně (výhled na Karlštejn je odtud opravdu impozantní). Hraje se také na devítijamkovém hřišti v Líšnici, stejný počet jamek má i Albatross ve Vysokém Újezdě. Zahrát si můžete i v Berouně (místní hřiště je osmnáctijamkové) anebo lze zůstat v Praze-Lipencích.

Berounku milují vodáci. Nejoblíbenější úsek začíná v Srbsku a končí na jezu v Dobřichovicích. Horolezci vyrážejí na vápencové skály mezi Srbskem a Berounem.

Zdroj: magazín Kondice