Začali jste s novým rokem cvičit, abyste si zlepšili kondici a shodili přebytečná kila, ale máte pocit, že vás najednou opouští motivace? Každý z nás by nejspíš rád viděl výsledky okamžitě, ale takhle to nefunguje, zvlášť při hubnutí. Oprostěte se proto od nereálných představ a raději si stanovte menší, avšak snadněji dosažitelné, přiměřené cíle. Nemá smysl neustále se vážit a brát sport jako nutnou rutinu, bez které hubnutí nepůjde. Pohyb by vás měl v první řadě bavit, jinak hrozí, že s ním brzy skončíte a vaše dosavadní snaha přijde vniveč.

UŠIJTE SI NASEBE BIČ

Nebojte se, nemluvíme o žádných drastických metodách. Na mnoho lidí ale funguje, když si předplatí například lekce ve fitku. Nechat propadnout tvrdě vydělané peníze jim přijde líto, a tak díky permanentce chodí cvičit i ve dnech, kdy by raději zůstali doma na gauči. Předplacené lekce nebo kurzy nabízí snad všechna sportovní centra, proto neváhejte a využijte toho. Někomu stačí jen to, že si s trenérem nebo kamarádem či kolegou domluví lekci a je mu hloupé ji rušit. Najít si tak parťáka na sport může být dobrým řešením. „Mám klienty, kteří ke mně chodí už 6 let vkuse, a jistě by to už ve fitku zvládli sami, nicméně na ně naše spolupráce působí jako jistá vzpruha či kopanec do zadku, který potřebují“ říká Pavel Šalitroš.

VYBUDUJTE SI NÁVYK

Cvičení by nemělo být nutností, ale radostí. Spoustu začátečníků přiznává, že se jim zpočátku cvičit nechtělo a museli se k pohybu nutit, protože si třeba ve fitku připadali divně. Čím déle ale cvičili, tím více se na trénink těšili, protože tělo si už na pohyb zvyklo a začalo ho dokonce vyžadovat. Ze sportu se díky vyplavovaným endorfinům může skutečně rychle stát zdravá droga. Fyzická aktivita by se měla stát přirozenou součástí našeho životního stylu, kterou vykonáváme pro sebe a s láskou k sobě. Udělejte si ze sportu prioritu a zařaďte ho do vašeho týdenního režimu ne jako povinnost, kterou je třeba i odbýt, ale jako něco přirozeného, co pomáhá kultivovat vaše tělo.

NEDĚSTE SE, KDYŽ VÁHA STAGNUJE

Někdy můžeme úpěšně hubnout celé týdny či měsíce, ale váha se pak zničehonic zastaví a už se nehne. Cvičíme tedy dál, hlídáme se v jídle, ale požadované shazování kil nepřichází. V takovou chvíli může někdo pociťovat vztek nebo naopak apatii, kdy si myslí, že snažit se dál už nemá smysl. Vždy se ale můžete poradit s odborníkem na výživu nebo trenérem, a upravit si jídelníček (snížit kalorický příjem) nebo třeba zařadit do tréninku více kardia a intenzity pro nastartování organismu a lepší spalování tuků. Možností je více, důležité je nevěšet hlavu a nebýt na své problémy sám.

DĚLEJTE, CO VÁS BAVÍ

Ke ztrátě motivace často dochází i z důvodu, že si čověk vybere nevhodný sport. Respektive takový, do kterého se musí nutit. Ze začátku například zvládá běhat, protože vidí dobré výsledky, ale dokopat se nazout běžecké boty je pro něj postupem času čím dál složitější. Běhání totiž nevnímá jako zábavu, ale rutinu, kterou je třeba přežít. S tímto přístupem to ale dlouho nevydrží. Je proto důležité vyzkoušet si různé aktivity a najít si pohyb, který vás bude bavit. „Když člověka pohyb nebaví a musí se do něj nutit, je velice pravděpodobné, že s ním brzy skončí. Možností existuje spousta. Pokud vás nebaví fitko, začněte běhat. Jestli nemáte rádi běh, hrajte tenis. Když děláte sport, který vás baví, nesoustředíte se na to, zda hubnete nebo ne. Ze sportu se nesmí stát magořinec, pořád bychom to měli brát na pohodu, nevážit se každý den, nebýt radikální,“ říká Pavel Šalitroš.

NESROVNÁVEJTE SE S OSTATNÍMI

Člověk by měl poslouchat svoje tělo a řídit se vlastní intuicí a pocity. Pokud se vám z nějakého důvodu cvičit nechce nebo se cítíte unavení, není nic špatného na tom dát si pár dní pauzu. V těchto dnech můžete nasadit dietnější stravu, abyste stále byli v kalorickém deficitu, ale není nutné si dočasnou nechuť ke cvičení vyčítat. Choďte místo toho na delší procházky, jděte si zaplavat, do sauny nebo si doma zacvičte jógu, hlavně nepropadejte panice a neporovnávejte svoje výsledky s ostatními lidmi, kteří jsou ve vašich očích lepší, protože u cvičení vydrželi a mají tvrdší disciplínu. Každý jsme jiný a máme odlišné potřeby.

Zdroje:

Autorský podcast Kondice

https://pavelsalitros.cz/