Zpomalit a být potichu. Zdánlivě banální věc, kterou ale ve skutečnosti málokdo umí. Pro mnohé z nás je představa jógové meditace a toho, že bychom měli několik desítek minut sedět nehybně a ,na nic nemyslet’ až šílená. Existuje ovšem úplně jednoduchý druh pohybu, který má nejen meditační účinky, ovšem pomůže vám i k tomu, zůstat fit fyzicky. Tichá chůze.

Zdroj: Youtube

Tiché chození neboli silent walking je forma meditace v pohybu, při které se soustředíme na každý náš krok a plynulé dýchání. V poslední době se z tiché chůze stal velký trend, hlavně díky sociálním sítím, jedná se ale o relaxační techniku, která je určitým způsobem praktikována po staletí v buddhismu a má kořeny v mnoha duchovních tradicích.

V dnešní době si získává tato technika své příznivce z jednoduchého důvodu. Pro mnoho lidí, kteří se obrazně narodili s telefonem v ruce, bývá obtížně vydržet v tichosti a soustředit se na přítomný okamžik a na sebe.

Tichá procházka tedy ve své podstatě znamená to, že se pravidelně vydáváte na pomalé a vědomé procházky v úplné tichosti - bez telefonu a bez sluchátek s hudbou či podcastem, zkrátka bez jakýchkoliv rušivých elementů.

Výhody tiché chůze

Tichá chůze, známá také jako meditace v chůzi, je jednoduchá, ale hluboce účinná praxe, která spojuje fyzický pohyb s mentálním soustředěním. Tato aktivita nabízí několik významných psychologických a fyzických výhod.

Zlepšení koncentrace a pozornosti

Pravidelné praktikování tichých procházek, během nichž se zaměříte na svůj dech a zvuky přírody, může výrazně přispět k zlepšení vaší schopnosti koncentrace. Hlavním důvodem meditace je čištění mysli, které nám umožní efektivněji řešit problémy a rozvíjet tvůrčí myšlení. Tiché procházky nejenže podporují hlubší soustředění, posilují i mentální jasnost a zřetelnost.

Podpora mentálního zdraví

Jakýkoliv pohyb je pro naše mentální zdraví velice prospěšný. Pokud se ale vydáte na procházku, při níž se budete soustředit na svou vlastní mysl, na každý svůj pohyb a na zvuky, vůně a tvary, které vnímáte kolem sebe, platí to dvakrát tolik. Pro naši psychiku je důležité občas zpomalit nekonečné roztříštěné myšlenky, které se nám denně honí nepřetržitě hlavou. Tichá chůze podporuje mindfulness a pomáhá nám dostat se do přítomného okamžiku. Snižuje tím symptomy úzkosti, depresí a zlepšuje náladu produkcí endorfinů z pohybu.

Lepší spánek

Veškeré meditační techniky, které vám pomohou zklidnit vaši mysl, je dobré praktikovat denně i z toho důvodu, že pak budete lépe spát. Tichá chůze vám umožní srovnat si veškeré myšlenky, které by vám jinak mohly začít vrtat v tu nejhorší možnou chvíli - když se snažíte usnout. Tím, že zařadíte do svého denního rozvrhu chvíli meditace, dechové cvičení nebo tichou procházku, můžete významně váš spánek zkvalitnit.

Fyzická kondice

Ač není tichá chůze nijak zvlášť fyzicky náročná, jedná se o velice prospěšnou aktivitu, která nám zlepšuje kondici. Tiché chození se totiž nezaměřuje na rychlost nebo vzdálenost, kterou ujdete. Věnujeme se při ní sledování vlastního dechu a pohybu a hlavně si uvědomujeme každý sval, který při chůzi zapojíme. Pravidelnými procházkami můžeme zlepšit také naše kardiovaskulární zdraví.

Začněte výběrem místa

Na tiché chůzi naštěstí není nic složitějšího, než najít to správné místo. Meditovat se vám pravděpodobně nebude úplně dobře, pokud budete praktikovat tichou chůzi ve víru velkoměsta - dobré je vytipovat si klidné místo v přírodě - například les nebo větší park, ve kterém budete mít více soukromí na vlastní myšlenky a chůzi.

Telefon ztište, hodinky nechte doma

Pokud vlastníte chytré hodinky, možná jste se setkali s posedlostí splněním kroužků. Při tiché chůzi se tomuto chcete v nejlepším případě vyvarovat. Hodinky tedy nechte doma a telefon dejte na tichý režim, aby vás nemohl nijak vyrušovat. Neměli byste na tichou procházku vyrážet s tím, že chcete spálit tolik a tolik kalorií a ujít alespoň tolik kilometrů. Vaše cesta by měla vést tak, jak se budete zrovna v myšlenkách cítit.

Tichá chůze je tedy nejenom moderním trendem, ale opravdu se jedná o účinnou techniku, která podporuje naše fyzické i mentální zdraví. Pomůže nám redukovat stres a uklidnit naši mysl.

Zdroje:

https://www.health.com/silent-walking-trend-mental-health-7965822

https://www.eatingwell.com/what-is-silent-walking-8383165