Svačina není nezbytnou součástí našeho jídelníčku. „Pro většinu z nás je prospěšnější jíst jen tři hlavní jídla denně. Svačinky mohou prospívat dětem, intenzivně sportujícím, těhotným a kojícím ženám nebo seniorům s potížemi nárazově jíst více, ale nic z tohoto nemusí univerzálně platit,“ vysvětluje Margit Slimáková, specialistka na výživu a zdravotní prevenci.

Obecně nám svačinky pomáhají udržovat stálou hladinu cukru v krvi, zabraňují vlčímu hladu, chutím a uzobávání, dodávají energii na sportovní aktivity a také nám mohou pomoci zachovat si určité zvyky a rituály například v podobě odpolední kávy s něčím na zub, ale ve zdravé podobě.

Kdy svačit?

Pokud se pro svačinu – ať už dopolední, nebo odpolední – rozhodnete, neměli byste ji jíst dříve než tři až čtyři hodiny po hlavním jídle. Co se vydatnosti týče, může tvořit 5–15 % vašeho denního energetického příjmu. Záleží na tom, jak kaloricky a nutričně bohatá byla vaše snídaně či oběd, a také na tom, jestli chcete hubnout a jak se celkově cítíte. Velkou roli hrají i vaše plány, respektive to, jestli vás ten den čeká nějaká větší fyzická aktivita. Ta zároveň může být dobrým vodítkem stran složení svačiny.

Kdo by měl svačit?

Dopolední svačinu by si rozhodně měli dopřát ti, kteří ráno nemají čas ani chuť na vyváženou snídani nebo sportují nalačno, aby podpořili svůj tukový metabolismus. V tomto případě je nutričně vyvážená svačino-snídaně nezbytná. Dopolední svačinu by neměly vynechávat ani děti. Ty ji totiž využijí jako zdroj energie k učení, a právě u nich může nasvačení se zabránit pozdějšímu tláskání se nezdravými potravinami. Odpolední svačina jim zase dodá energii na sportovní kroužky. Pokud se chystáte na náročnější trénink, ať už dopoledne, nebo odpoledne, svačinu také nevynechávejte. Zvolíte-li její správné složení, budete mít víc energie pro svůj sportovní výkon. Svačit by měli i těhotné a kojící maminky a také senioři. Obě tyto skupiny totiž mohou mít potíže s konzumací většího množství jídla. Mívají pocity plnosti, nadýmání nebo pálení žáhy a častější a menší porce jídla jim tyto nesnáze pomohou omezit. Pokud víte, že míváte odpoledne chuď na sladké, dopřejte si svačinu nasladko spíš dopoledne. Vaše tělo si s ní poradí lépe, než kdybyste ji snědli v odpoledních hodinách.