Správná obuv do posilovny

Obuv na cvičení málokdo řeší, kluci a chlapi vezmou první sportovní obuv, kterou doma najdou, dívky a ženy vybírají obuv podle vzhledu tak, aby jim ladila k sportovnímu outfitu, proto často vídáme v posilovně ženy, které mají na nohou boty Air Max od Nike (pro ty, co neznají tento typ, jsou to spíše designové boty s vysokou patou) nebo kluky v pantoflích. Obuv do posilovny bychom však neměli podceňovat a vybírat takovou, která je určená pro vnitřní cvičení.

Obuv do posilovny by měla být stabilní s nízkou podrážkou, abychom měli co největší kontakt s podlahou, rovněž by měla být pohodlná a také lehce vyšší, aby došlo také ke zpevnění kotníku. Stabilita chodidel a kotníku je u spousty cviků stěžejní, proto jedním z typů bot, jaké jsou pro trénink vhodné, jsou klasické Converse, jež disponují nízkou podrážkou, jsou kotníkové a pohodlné. Vybírat můžete také z klasických tréninkových bot, které nabízejí téměř všechny známé značky. Stále častěji se objevují na scéně také takzvané „barefooty“, jež zachovávají tvar našich nohou. Jsou to spíše takové ponožky než klasické boty, proto kontakt s podlahou je maximální a pro spoustu cviků jsou vhodnou obuví. Na benefity cvičení „na boso“ se můžeme podívat také v tomto zahraničním článku.

Zdroj: Youtube

Správná obuv na běh

Jestliže je důležitý správný výběr obuvi na cvičení, pak o to důležitější je vhodný výběr obuvi pro běh, kdy chodidla využíváme po celou dobu tréninku. Často slýcháváme, že někoho z běhu bolí kotníky či kolena, často je důvodem této bolesti právě nevhodný výběr obuvi. Pro běh se nebojte vybrat o kus větší boty, než je vaše běžná velikost (ideálně o půl čísla), toto je důležité zejména, pokud se chystáte na terénní běh včetně kopců a převýšení. Doporučuji také navštívit běžeckou diagnostiku, jež zjistí váš došlap, který je také pro správný výběr běžecké obuvi důležitý; každý běžíme jiným stylem a každý jsme jinak pokročilý, pro každého se proto hodí jiný model běžecké obuvi. Pokud nechcete navštívit běžeckou diagnostiku, alespoň si předem rozmyslete, v jakém terénu budete nejčastěji běhat, nejsou totiž pouze běžecké boty, ale rozlišují se na běžecké silniční či běžecké krosové, kdy každá bota disponuje jinými vlastnostmi.

Jak ovlivňuje bota běžecký výkon i naše zdraví, se můžeme dočíst v této studii z roku 2020.

Správná turistická obuv

Stejně jako u běhu i u túr platí, že obuv hraje klíčovou roli. Turistické výšlapy mohou trvat i několik hodin a v případě špatně zvolené obuvi si nejen trasu velmi znepříjemníte, ale může dojít i ke zdravotním následkům: v lepším případě puchýře a otlačeniny, v horším případě k výronu kotníku a bolesti kolen. Opět je důležitá správná velikost, kdy musíme počítat s tím, že při výšlapu může noha lehce otéct, proto je vhodné opět zvolit o půl čísla větší botu než máme obvykle. Turistické boty se dělí na nízké a kotníkové, kdy doporučuji vybírat ze sekce vyšších kotníkových bot, které jsou vhodné téměř do každého terénu a udrží váš kotník stabilní po celou dobu výšlapu. Důležité je také vybírat boty, které budou voděodolné, ale zároveň prodyšné. Nikdy nevíte, zda vás na výšlapu nepotká neočekávaný deštík a naopak nechcete, aby se vám noha v teplých slunných dnech pařila v neprodyšné botě.

Zdroje:

  • https://www.triexpert.cz/blog/2-poradenstvi/316-jak-vybrat-bezecke-boty
  • www.svetfitness.cz
  • https://www.hudy.cz/jak-si-spravne-vybrat-trekovou-obuv
  • www.fitmaliny.cz