750 metrů plavání, 20 kilometrů jízda na kole a pět kilometrů běh. K tomu se upsaly šéfredaktorka Kondice Míša Bučková a nutriční a pohybová redaktorka Markéta Chýňavová České triatlonové asociaci. Startovat budou v sobotu 9. září na City Triathlonu Karlovy Vary, kde se kromě sobotních závodů pro hobíky, sejde i světová elita na nedělní závody Světového poháru. Jedná se o městský triatlon odehrávající se v krásné kulise lázeňského města.

Zdroj: Youtube

Aby byly Míša a Markéta na závod co nejlépe připravené, Radka Falge ze studia KOA jim napsala tréninkové plány, ve kterých se střídá kolo, s plaváním a během.

Jenže byly prázdniny a to znamená dovolené. Markéta odjela na putovní dovolenou na Srí Lanku, a i když věřila, že se jí podaří jít běhat třikrát týdně a plavat, kde to jen bude možné, nakonec z toho byly dva půlhodinové běhy, dvě rychlé chůze podél moře a tři dny plavání v moři, což není moc. „Na Srí Lance se běhání u žen moc neočekává (někteří muži se při pohledu na mě pomodlili). Další překážkou byli divocí psi, kteří polehávali podél silnice nebo se líně procházeli,“ vypráví Markéta.

U oceánu se trénovala plavecký styl prsa. Vždy třikrát po dvaceti minutách. Dcera Agáta, která léta plavala závodně, se snažila její styl vylepšit, ale vzdala to se slovy: „Zapomeň na poučky, co dělat správně, plavej uvolněně a když budeš moct, zvyš frekvenci a zkus razantnější tempa.“

Míša vyrazila na dovolenou do cyklistického ráje na Mallorku. Jelikož kolo miluje, všechna předsevzetí, jak bude kolo střídat s během, vzala za své a nejvíce času strávila na kole. Vyrazila sedmkrát a zatímco rodina ráno spala, najezdila 500 km. A taky chodila každý den plavat na dvacet minut. „Nedalo mi, Mallorka se vyhlášená cyklistická destinace a tak jsem na kole objela všechna nejslavnější místa,“ dodává.

Alternativní sporty

„Na dovolené je třeba dobře plánovat. Základní pohybové schopnosti, v tomto případě vytrvalost a síla, jsou do velké míry přenositelné, nemusí se tedy nutně trénovat v daných sportovních disciplínách. Týdenní intenzivní chůze po horách může vaší cyklistiku i běh posunout. Když pojedete na vodu a nebudete se vozit jako porcelán, tak na vás v bazéně může čekat kvalitnější záběr, díky nově nabyté síle paží,“ vysvětluje Radka Falge z KOA, což je studio z pražské Letné, které nabízí bikefitting, cyklistický servis, obchod a tréninkové služby pro triatlonisty, běžce i cyklisty.

„Další trénink jsem pak holkám plánovala tak, aby nedostatky dohnaly,“ dodává Radka, která je sama matkou dvou dětí a dobře ví, jak je někdy těžké vše skloubit dohromady. A s tím Míša s Markétou bojovaly od začátku do konce. I když se snažily k tréninku přistupovat co nejpoctivěji, s dodržování tréninkového plánu se praly i po návratu z dovolené.

Jdeme do finále

Nejdůležitější byl ovšem srpen, kdy už na jiné sporty nezbýval čas. „Poslední měsíc jsme se zaměřily hlavně na trénink závodního tempa u všech tří disciplín a přibylo také víc přechodových tréninků, kdy se spojuje trénink dvou disciplín,“ vysvětluje Radka.

V poslední fázi tréninku, tedy dva tři týdny před závodem, Míše a Markétě doporučila absolvovat kontrolní závod. „Nejlepší je běh nebo celý triatlon. Je dobré si vyzkoušet výbavu, ale také závodní atmosféru a to, jak naše tělo a psychika na závod reaguje,“ dodává.

Markéta si tyto rady vzala za své a přihlásila se na dvanáctikilometrový běh v rámci Běhej lesy v Jizerských horách a taky na malý triatlon Labeman v Lysé nad Labem. Nervózní byla do poslední chvíle. Řešila otázky typu, co když se jí během závodu bude chtít na záchod? A co si vlastně oblékne?

Míša zůstala věrná cyklistice a v dresu slovenského týmu Bratislavské Bohyně si zajela silniční závod L´Etape Slovakia. „Kolo i běh je fajn, nervózní jsem byla hlavně kvůli plavání a zářijové chladné vodě v Karlových Varech,“ dodává Míša.
Jak Míša s Markétou dopadly na City Triathlonu v Karlových Varech, se dozvíte už brzy.

Zdroj: Autorská reportáž
trénérka Radka Falge www.koa.cz


Box 1: Program City Triathlonu v Karlových Varech
Sobota 9. 9. 2023 - AGE GROUPS, ŠTAFETY, PARATRIATHLON
Své sportovní příběhy tu o závodním víkendu napíší amatérští sportovci.

GEIS BABY DUATHLON
Radost z pohybu zažijí i nejmenší závodníci.

Neděle 10. 9. 2023 - SVĚTOVÝ POHÁR
Závod, kam se sjedou borci z celého světa.
Více informací o závodu najdete na www.citytriathlon.cz.