750 metrů plavání, 20 kilometrů jízda na kole a pět kilometrů běh. K tomu se upsaly šéfredaktorka Kondice Míša Bučková a nutriční a pohybová redaktorka Markéta Chýňavová České triatlonové asociaci. Startovat budou 9. září na City Triathlonu Karlovy Vary. Aby byly na závod co nejlépe připravené, dostaly tréninkové plány. Při pohledu na dvoufázové tréninky (naštěstí jen některé dny) se trochu lekly, ale pustily se do toho.

Zdroj: Youtube

Jedna věc je jasná: nejhorší bude skloubit pracovní povinnosti, chod rodiny, péči o stárnoucí rodiče s během, kolem a plaváním. Velkou motivací je ovšem oblečení od běžecké značky On, která je partnerem projektu.„Obě svěřenkyně jsou sportovkyně, hýbou se pravidelně, mají tedy dobré předpoklady za 12 týdnů tréninku úspěšně absolvovat triatlon. Naším cílem je upravit techniku všech třech disciplín a postupně budovat a zlepšovat vytrvalost i rychlost,“ říká Radka Falge z KOA studia z pražské Letné. Radka je trenérka běhu, triatlonu i plavání a také vede hodiny kompenzační jógy. Je maminka dvou dětí a pořád ještě aktivní hobby závodnice (v srpnu pojede mistrovství světa v polovičním Ironmanu ve Finském Lahti), dobře tedy zná úskalí skloubení tréninku s každodenním životem.

Radka připravila tréninkový plán na 12 týdnů rozdělený na tři cykly po čtyřech týdnech. První tři týdny redaktorky zvyšovaly objem i náročnost tréninku, čtvrtý týden byl volnější, další týdny se budou věnovat rozvoji rychlosti v jednotlivých disciplínách a také přechodovým tréninkům, kdy se zařazuje běh bezprostředně po cyklistice. „V posledním třetím tréninkovém cyklu budeme prodlužovat jednotlivé úseky ve všech disciplínách na stanovené závodní rychlosti a v závěru vše vyladíme,“ dodává Radka, která se vedle triatlonu věnuje józe a kraniosakrální terapii. Trénink doplní nezbytné protažení a rozvoj mobility v podobě jógy, nutná bude i regenerace, což může být sauna a různé formy masáže.Po prvním tréninku s Radkou v bazénu se ukázalo, že naučit se v tak krátkém čase plavat kraula, není jednoduché, a tak obě svěřenkyně půjdou do závodu se stylem prsa.Tréninky se zaznamenávají do platformy Training Peaks. Ta je propojená se sportovními hodinkami Garmin, takže Radka vidí každou aktivitu hned po jejím absolvování. Spolu s dalšími parametry, jako jsou tepové frekvence, ale i délka spánku. „Těším se na nedělní večer, kdy nám Radka zveřejní plány a trápí mě, když mi tam všechno nesvítí zeleně, že jsem splnila,“ směje se Míša.

Točíme zeměkouli

„Moc nás to baví, je to pro nás výzva,“ shodují se Míša s Markétou poté, co absolvovaly první tréninky s Radkou v bazénu, na běžeckém oválu i v sedle kola. „Konečně nám někdo srozumitelně vysvětlil, jak má vypadat efektivní záběr rukama při stylu prsa, Radka nám taky opravila běžecký a cyklistický styl tak, že nám to dává smysl,“ dodává Míša.
Radčina rada: „Běhat tak, jako bychom chtěli pod nohama roztočit zeměkouli, je velmi účinný tip.
„Ale skloubit vše dohromady: ruce u těla, drobnější krok, správné postavení pánve a odraz pod těžištěm je fakt těžké,“ říká Markéta. Obě pak pobavila další Radčina rada: až si budeš připadat, že běžíš jako „pitomec“, jsi na dobré cestě.
Obě „závodnice“ ovšem hned v první ostrém tréninkovém týdnu zjistili, že nejtěžší bude nastavit si pravidelný režim. Ne vždy se hodí vyjet na kole na 2,5hodinový trénink, jsou dny, kdy je těžké zvládnout čtyřicetiminutový běh. „Jsem hodně na cestách, musím si tréninky hodně dopředu plánovat. Když jsme trénovaly vytrvalost a techniku, nevadilo, že jsme si tréninky různě přehazovaly, jak ale půjdeme do finále, může to být problém,“ dodává Markéta. Míša zase na kole prochladla a týden ji trápila bederní páteř, proto musela výrazně ubrat.
„My to nevzdáme,“ smějí se spokojeně.


Jak Míša s Markétou trénují, se dozvíte v dalším vydání Kondice. A jestli chcete, pojďte do toho s nimi. Více informací o závodu najdete na www.citytriathlon.cz.

Trenérčiny tipy

Plavání: soustředění se na plný výdech do vody. Nedostatečný výdech je často důvod, který nás po pár tempech zastaví.
Cyklistika: zaměření se na zvolení lehčího převodu a naopak vyšší kadence šlapání.
Běh: kratší krok, představte si, že svým během roztáčíš zeměkouli pod sebou.

Zdroj:

  • Autorský text
  • City Triathlon Karlovy Vary