Jedení v časných hodinách může být pro někoho nepříjemné, až skoro nepředstavitelné. Pokud se necítíte po ránu hladoví a zároveň máte dostatek energie, pak není zcela jistě nutné se do snídaně nutit. Přesto všeobecné doporučení odborníků je začít den snídaní, o to více tehdy, pokud je na programu pohyb a vy po probuzení pociťujete únavu.

JAK ZVOLIT VHODNÉ JÍDLO PŘED TRÉNINKEM?

Při výběru snídaně před cvičením hraje jednu z nejdůležitějších rolí čas, tedy kolik ho zbývá do tréninku a kolik času bude mít tělo na trávení. Při cvičení se organismus totiž soustředí na budování a zásobování pracujících svalů místo toho, aby trávilo velkou porci či neadekvátně těžké jídlo. To navíc může při cvičení působit bolesti žaludku. Proto je dobré mít na mysli, že vhodně zvolená snídaně dodá dostatek energie a pomůže lepšímu výkonu.

Nikomu se nechce vstávat až hodinu před odchodem do posilovny, natož dvě nebo tři. Vhodným předtréninkovým jídlem tedy určitě nejsou tuky. Právě tuto makroživinu totiž tělo tráví nejdéle. Energii obsaženou v tucích nestihne vstřebat, natož ji následně při tréninku využít. Proto oříšky, semínka a oříšková másla před tréninkem vynechte a zařaďte je až později během dne.

Dalším významným faktorem je typ cvičení a jeho intenzita a v neposlední řadě, jak dlouho potrvá. Ať už je na programu náročný silový, nebo intenzivní dynamický trénink, je vždy na místě zaměřit se ve snídani na větší množství sacharidů. Právě tento makronutrient zajistí dostatek energie potřebné pro samotný výkon a pro stejně tak důležitou následnou regeneraci. V případě, že je v plánu pouze lehký výběh, jóga nebo protažení, není nutné skládat snídani z tolika sacharidů.

Velikost snídaně se zase odvíjí od toho, jak bude trénink dlouhý. Chystáte-li se na aktivitu kratší než 30 minut, pravděpodobně nebude nutné sníst tak velké jídlo potřebné k udržení dostatku energie. Na druhou stranu, dlouhý tréninkový výběh může vyžadovat palivo i během samotné aktivity.

Poslední z velkých složek potravy, kterou nelze opomenout, jsou bílkoviny, základní stavební kámen všech buněk a tkání, tedy i svalů. Jejich zastoupení na talíři by mělo být naprostou samozřejmostí, a nemůže tomu být jinak ani v předtréninkovém jídle.

SHRNUJÍCÍ TIPY NA ZÁVĚR

1. Tuky jsou nežádoucí složkou předtréninkové snídaně.

2. Čas mezi snídaní a tréninkem hraje klíčovou roli.

3. Množství sacharidů má ve snídani před cvičením svůj význam, v závislosti na intenzitě a trvání aktivity.

4. Jakékoli první jídlo dne by mělo vždy obsahovat bílkoviny.

Vhodně zvolená snídaně před tréninkem je jedním z nejdůležitějších faktorů, ovlivňujících následně samotný výkon. Nejdůležitější však je poslouchat své tělo a případnými doporučeními se pouze inspirovat. Při rozhodování o časné snídani před cvičením proto můžete vyzkoušet metodu pokus–omyl a dozvědět se tak, co nejlépe vyhovuje právě vám. Ať už je to, jak chce, může se vám podařit podle výše uvedených tipů najít rutinu, která bude optimální právě pro vás.

Zdroj:

aktin.cz, gymbeam.cz, institumodernivyzivy.cz