Skejtový cirkus na Letné. I tak se mluvilo o závodu Red Bull Steep Street, při kterém šlo hlavně o ty nejlepší a nejodvážnější triky. Létalo se přes popelnice i zábradlí, nejprudší ulicí pak jela světová skateboardová elita rychlostí 40 kilometrů v hodině. A to už je slušný nářez! Na svědomí ho má milovník adrenalinu Maxim Habanec, který extrémní závod vymyslel. Konal se minulý víkend v Praze.

Zdroj: Youtube

Adrenalin má v krvi

„Sjížděl jsem spoustu ulic po celém světě a napadlo mě, že když do toho zapojíme překážky a pozveme nejlepší ridery na světě, bude to něco neuvěřitelného. Tak vznikl první slopestyle skateboardingový závod v historii,“ popisuje autor nápadu, ale i jeden z účastníků nového závodu Steep Street Maxim Habanec. Na myšlenku ho přivedla jeho vlastní zkušenost z Las Angeles, kdy sjel na prknu s kolečky ulici Baxter Street, která je pátou nejprudší v Americe. A málem se prý při tom zabil. „Téměř ji nejde vyjet autem. Když přijíždíte shora, škrtáte podvozkem, je tam neskutečně nehod. Mně se povedlo sjet ji na skejtu téměř bez zastavení a myslím, že to byla jedna z nejhorších a nejnebezpečnějších věcí, jakou jsem kdy v životě dělal,“ řekl pro deník Sport.cz.

Dvacítka odvážných jezdců v Praze o víkendu závodila nejen na čas, ale zároveň se snažila předvést ty nejlepší triky a co nejpreciznější výkon. „Nejde se přitom soustředit jen na jedno, musí to být kombinace. Je potřeba jet rychle, ale zároveň se soustředit na těžké a kreativní triky,“ popsal Maxim správnou strategii.

Tenhle sport patří na Letnou

Závod se nemohl konat nikde jinde než v Kostelní ulici na Letné, která je blízko od populárního Stalina, což je nejznámější meetpoint všech pražských skejťáků. „Historicky se tady na skejtu vždycky jezdilo, takže to dává největší smysl. Celkově skateboarding na Letnou patří. Podpořila nás i městská část Praha 7, takže bylo jednoduché to tady uspořádat,“ popisuje Habanec přípravy, které probíhaly s překvapivou lehkostí.

S lehkostí se pak závodníci vznášeli i nad jednotlivými překážkami, i když se řítili z kopce i rychlostí 40 kilometrů za hodinu. „Všichni se už na trénincích shodli, že ta trať je dost extrémní,“ směje se Maxim. První testovací ročník extrémního závodu považuje za úspěšný a věří, že nebyl poslední. „Hrozně by mě bavilo, kdyby se příští rok něco podobného mohlo jet v nějakém větším městě, jako třeba v New Yorku nebo Tokiu,“ plánuje už nyní.

Skateboarding bude bojovat o olympijskou medaili

Vítězem závodu Steep Street se stal Douwe Macare z Nizozemska, druhý se umístil Španěl Danny León a třetí skončil právě Maxim Habanec, nejlepší český skateboardista a ambasador automobilky Toyota, která se na organizaci akce podílela. Jezdce na závody vozily ekologické vozy, a to jak hybridní Corolla Cross, tak plug-in hybridní Prius a dokonce nechyběla ani unikátní vodíková Toyota Mirai.Výjimečný závod Steep Street byl pro českého skateboardistu především zábava, a teď už ho čekají přípravy na závody, v nichž se bude rozhodovat o kvalifikaci na olympijské hry, které proběhnou příští rok v Paříži. Skateboarding do nich bude nově zařazen ještě spolu se surfingem a breakdance.

Zdroje:

  • https://prazsky.denik.cz/ostatni_region/blaznivy-zavod-skejtaku-v-praze-habanec-se-inspiroval-v-usa-a-jasal-z-bronzu.html
  • https://www.sport.cz/clanek/ostatni-na-skateboardu-strmou-ulici-praha-uvidi-divoke-jizdy-prijdou-triky-i-pady-4346314