Pilates je druh cvičení, se kterým na počátku 20. století přišel Joseph Pilates. Zamýšlel ho především jako metodu vhodnou pro regeneraci zranění tanečníků a formu rehabilitace. Pilates se totiž definuje jako cvičení, které zlepšuje flexibilitu, sílu a uvědomění si vlastního těla prostřednictvím kontrolovaných pohybů.
Soustředí se na každý jeden pohyb, používání břišních a zádových svalů a hlavně na plynulé rovnoměrné pohyby, které jsou současně doprovázené kontrolovaným dýcháním. V pilates nejde tak úplně o budování svalů jako spíše o koncentraci na jejich rýsování. Zaměřuje se konkrétně na tělesné jádro, kterým není pouze břicho, sahá mnohem dál. Judi Bar, jógová terapeutka Clevelandské kliniky, říká, že všechny svaly jsou v těle propojeny prostřednictvím svalů tohoto jádra. Tím se myslí nejen oblast břicha, ale také boků a zad. To, co se potom děje v jádru, ovlivňuje i zbytek těla.
Postupem času si ale pilates kromě tanečníků osvojila i široká veřejnost. Ukázalo se totiž, že je prospěšné i běžnému člověku. Lidské bytosti neustále vykonávají určitý pohyb, chození, stoj, sed, a to vše určitým způsobem, který nemusí být zcela vhodný. Je možné, že jsou tak některé svaly zatěžovány více než jiné, a tělo se tak dostává do nerovnováhy.
Jak pilates provádět?
Pilates lze provádět dvěma způsoby, a to na podložce, či na speciálním stroji zvaném reformer. Ten je podobný lůžku, ale navíc vybavený pohyblivým vozíkem, pružinami, hrazdou na nohy a popruhy, které lze použít pro cvičení nohou nebo rukou. Reformer může pomoct stabilizovat a srovnat tělo, vede ho a díky odporu je provádění různých cviků snazší, než je tomu na podložce. Tam může být pro začátečníky složitější vyrovnání pozice a těžší její následné udržení. Ale i tak má pilates na podložce své výhody. Například je možné provádět širší škálu pohybů a cviků nebo těžší trénink, který tak získáte – bez popruhů a odporu. Stále je ovšem zapotřebí kvalitní instruktor, ať už cvičíte doma na podložce s videoinstrukcemi, nebo jste na lekci ve studiu. Zároveň existuje velké množství pilates pomůcek, jako je pilates míč, magický kruh, pěnový válec nebo kotníkové závaží. Ale nejlepší vybavení je stejně to vybrané vám na míru, vaším instruktorem.
Benefity
Pilates s sebou přináší velkou škálu výhod od zvýšení flexibility, vyrýsování a síly až k těm terapeutickým a preventivním. Přidá vám na odolnosti a pomůže k vyrovnání těla a jeho stabilnímu držení. Kromě napjatých svalů pocházejí často bolesti dolní části zad také z nesprávného držení těla a nedostatku síly. Ač se to nemusí zdát, ze špatného držení těla a například hrbení se na židli mohou plynout i potíže s trávením či dýcháním.
Jednoznačnou výhodou pilates je, že k němu v důsledku potřebujete pouze vlastní tělo a podložku. Stává se z něj tak ideální cvičení na doma.
Nízká zátěž, která je dalším plusem pilates, umožňuje cvičit i lidem, kteří potřebují odlehčovat svým kloubům, jako jsou často zatěžovaná a trpící kolena. Na rozdíl od cviků, jako jsou například angličáky, které jsou vysoce intenzivní, vás s pilates čeká jemné protahování a tónování svalů pomalými kontrolovanými pohyby, většinou vleže nebo vsedě na podložce.
Pružnost, držení těla a rovnováha, to vše najdete právě v pilates. Studie z roku 2009 ukázala, že praktikování pilates po dobu osmi týdnů dokáže skutečně zvýšit vaši flexibilitu. Mimoto také zlepšuje statickou rovnováhu, tedy schopnost udržet se na místě v určitých složitějších polohách.
Co je naopak považováno za minusy a nevýhody?
Pilates zcela vynechává kardio cvičení, pokud tedy toužíte po snižování tělesné váhy a vašim cílem je vidět rychlé výsledky, pak pilates nemusí být to pravé pro vás. Jedná se totiž o anaerobní cvičení nižší intenzity, které není vhodné pro hubnutí. Na druhou stranu vám pomůže posilovat a budovat svaly.
Dejte si pozor na opravdu správné a kvalitní provádění jednotlivých cviků. Přestože se můžete domnívat, že při provádění takto pomalého cvičení nemůže dojít ke zranění, mýlíte se. Pilates vyžaduje správné držení těla, pomalé a rovnoměrné pohyby a velkou míru koncentrace. Uspěcháte-li nějaký pohyb a budete se do některé pozice snažit dostat s nesprávným držením těla, můžete si ublížit.
Fyzické výsledky neuvidíte hned, pilates opravdu vyžaduje dávku trpělivosti. Nováčci proto mohou zažívat frustraci. Pokud u cvičení s vyšší fyzickou zátěží pozorujete výsledky své snahy rychle, u pilates se jich dočkáte až za několik týdnů. Progres se sice nedostaví na počkání, ale můžete se spolehnout, že bude stát za to.
Jóga vs. pilates
Začátečníka může napadnout otázka toho, v čem je pilates od jógy odlišné. Některé aspekty pilates, ať už určité pohyby, nebo také jakási mindfulness, mohou lehce jógu připomínat. Mají mezi sebou ale hned několik rozdílů.
Zatímco jóga se ve velké míře zaměřuje na záležitosti typu mysl–tělo–duch, pilates se zaměřuje pouze na jakousi pohodu při cvičení, prostřednictvím které dochází k automatické úlevě od stresu. Jóga se spíše zaměřuje na to, co si člověk myslí a co cítí při provádění jednotlivých pozic.
Obě formy cvičení zahrnují práci na rovnoměrném zatížení svalových skupin a práci s jádrem, ale v józe nejprve záleží na bezpečném zarovnání a držení těla, zatímco pilates se rovnou pouští do cvičení jádra.
Velkou součástí jógy jsou zároveň aspekty meditace a relaxace, pilates do takové duchovní hloubky nejde.
Pilates je zcela určitě velmi prospěšným typem cvičení. Dejte si ale pozor na pečlivý výběr instruktora, cvičení té adekvátní úrovně a zařazování i dalších druhů cvičení pro dosažení lepší fyzické aktivity. Pilates se vám nakonec odvděčí nejen lepší flexibilitou, vyrýsovanými svaly, ale také správným držením těla. Bonusem už pak bude jen zlepšení síly anebo lepší uvědomování si vlastního těla. Proto pokud jste pilates doposud nedali šanci, neváhejte a vyrazte do nejbližšího studia, nebo jen rozprostřete podložku a pusťte se do toho, v případě, že vydržíte, nebudete litovat.
Zdroj:
- https://health.clevelandclinic.org/
- https://hiitlates.com/
- https://www.researchgate.ne