Až budete vybírat kvalitní sluneční brýle na sport, myslete na to, aby vás chránily před UV zářením, které má škodlivé účinky na oční čočku a rohovku. Proto požadujte UV filtr 400. Tím jsou vybaveny čočky, které nepropouští záření nižší vlnové délky než 400 nm.

Dalším kritériem výběru je barva čoček. Určuje, kolik viditelného světla dopadá na oči a jak příjemné bude nošení brýlí. „Rozhodně neplatí, že čím tmavší brýle, tím lepší ochrana před škodlivým zářením. Dokonce i čirá dioptrická skla mohou obsahovat UV filtr a oči chránit,“ vysvětluje Klára Kašparová z OptikDoDomu.cz, výrobce a prodejce slunečních a dioptrických brýlí.

Barvy čoček také ovlivňují, jak dobře vnímáte kontrasty. Některé odstíny zvýrazňují konkrétní barvy, zatímco jiné zkreslují. Optimální volba vám pomůže zpříjemnit prožitek z vybraného sportu nebo při řízení.

Jak vybírat?

Šedá
Tento odstín patří mezi nejoblíbenější, protože umožňuje nezkreslené vnímání barev a zároveň snižuje intenzitu slunečního záření. Je vhodnou sluneční ochranou pro jedince přecitlivělé na světlo. Proto se hodí pro outdoorové sporty, jako je cyklistika, běh, golf, jízda ve člunu, ale i autem. Šedá skla oceníte také tehdy, pokud pracujete v profesi vyžadující přesnou interpretaci barev.

Žlutá nebo oranžová
„Tyto jasné barvy jsou skvělé pro sport a také do mlhy a zataženého počasí. Zvyšují totiž kontrast při špatných světelných podmínkách. Odfiltrují modré světlo a zajistí jasnější zaostření. Využijete je jak na venkovní sporty (od lyžování po cyklistiku), tak i v halách při míčových sportech. Když je jasné počasí, použijte raději brýle např. se šedou čočkou,“ uvádí Klára Kašparová.

Hnědá
Spolu s oranžovou se jedná o nejvhodnější odstín pro zlepšení kontrastu. Brýle unosíte venku i v místnostech. Hnědé tónování je natolik univerzální, že ho mohou používat skoro všichni v téměř jakékoli situaci.

Zelená
Kromě toho, že zelená barva zlepšuje kontrasty, je vhodná i pro lidi přecitlivělé na světlo. Brýle s takto zabarvenými čočkami podporují vidění ve stínu a také snižují odlesky. Užijete je venku bez ohledu na počasí a víceméně na jakoukoli aktivitu. Často je můžete vidět u golfistů a baseballistů.

Modrá nebo fialová
Tyto odstíny čoček jsou velmi stylové a oblíbené. Dokážou snižovat odlesky a pomáhají zvýrazňovat kontury. Proto si je nasaďte, když je zataženo nebo sněží. Budou se vám hodit na lyžování, běžky, snowboard a další zimní radovánky.

Červená či růžová
Brýle s červenými nebo růžovými čočkami umožňují zvyšovat kontrast prostřednictvím filtrování modrého světla. Volí je řidiči, protože zlepšují viditelnost a jsou pohodlné.

Zdroj: OptikDoDomu.cz