Zdroj: VLM

Choďte po schodech

Jedna z nejčastějších, ale také nejužitečnějších rad. Přestaňte používat jezdicí schody a výtah. Všechny schody vyjděte. Zpočátku pomalu. Při stoupání si můžete občas i odpočinout. Postupně rychlost zvyšujte. Časem můžete schody vybíhat, tedy pokud na nich bude dostatek prostoru.

Zacvičte si s rodinou

Začněte jednoduchými cíli podle toho, jak staré máte děti. S těmi staršími můžete zkusit například 5 kliků, 10 pořádných dřepů a 15 sklapovaček nebo výdrž v prkně. Postupně počty i časy prodlužujte. Můžete zařadit i zábavnější cvičení. Vyzkoušeli jste si někdy třeba pohyb píďalky, medvěda, opice nebo spidermana? Uvidíte, že se z toho stane zábavný rituál pro všechny členy rodiny.

Válejte se u televize na rolleru

Pořiďte si masážní válec (roller) a místo sledování televize ze sedačky se válejte, ale aktivně. Tento druh válení vám pomůže uvolnit svalové napětí a zlepší krevní oběh. My ženy bychom mohly ocenit i narušení struktury podkožního tuku. Můžete to vzít od zadních částí nohou (hamstringů, lýtek a zadku) přes vnitřní a přední svaly stehen. Přejděte k rukám a zádům. Podobným způsobem můžete využít i míč na cvičení. Sezením na míči a mírným pohupováním uvolníte páteř a zpevníte břišní svalstvo.

Tančete

Kdekoli a kdykoli. Nejlepší je takzvaný intuitivní tanec, kdy se hýbete, jak vás napadne. Zkuste se vědomě postupně zaměřit na ruce, nohy a záda. Krásně se uvolníte, a navíc opět spalujete. Může to být až 20 kJ na kilogram vaší hmotnosti.

Choďte si pro obědy pěšky

Vykašlete se na dovoz jídla a radši si dojděte pro svůj oběd pěšky. A vezměte ho i kolegům, budou mít radost.

Do práce dopravou i pěšky

Jedete-li do práce hromadnou dopravou, vystupte si o jednu až dvě zastávky dřív a dojděte to pěšky. Ranní pohyb vás zahřeje a zlepší vám náladu. To samé můžete udělat i cestou z práce.

Nevyhýbejte se úklidu

Vytírejte a luxujte. Víte, že při úklidu bytu nebo domu za hodinu spálíte až 13,4 kJ na kilogram své hmotnosti?

Podpořte metabolismus tuků ranním pohybem nalačno

Máte doma rotoped, který používáte spíš jako němého sluhu? Naordinujte si ráno dvaceti- až třicetiminutový pohyb v nízké intenzitě nalačno. Může to být také cvičení s vlastní vahou těla, jóga, protažení nebo vycházka se psem. Po nočním hladovění tak podpoříte spalování tuků. Ranní cvičení zakončete nejdříve teplou a pak studenou sprchou a snídaní. Pokud ji nestihnete, vezměte si něco malého a nasnídejte se v práci.

Ukliďte si auto

Vyluxujte si pořádně auto a zajeďte si do samoobslužné myčky. I tento pohyb se počítá. Když úklid pojmete vážně a vyluxujete všechny škvíry, krásně se u této činnosti protáhnete.

Naplánujte si procházku s kamarádkou

Místo kávy v kavárně si s kamarádkou domluvte hodinovou procházku. Stihnete si popovídat a k tomu posílíte svůj kardiorespirační systém. Můžete zvolit procházku ve městě anebo v přírodě. Pokud si vyberete druhou variantu, vezměte si i hole na nordic walking. Vaše pohybová aktivita bude ještě efektivnější.

Zdroj:

magazín Kondice 9/2019