1. PLÁNUJTE

Plánování je základ. Ať už se chystáte na expedici, nebo na odpolední výšlap na Praděd, naplánujte si cíl i to, jak se k němu dostanete. Na mapě se podívejte, jaké je převýšení, zda bude cesta dobře značená a viditelná. Zjistěte také, zda jsou otevřené chaty, do kterých míříte nebo které máte po cestě. Nezapomeňte ani zkontrolovat, jestli vaše trasa neprotíná lavinový terén. V Krkonoších i Jeseníkách vás totiž lavina může klidně překvapit. Myslete také na to, že mráz a telefon nejsou nejlepší přátelé, a proto je praktické si trasu nahrát do hodinek či u sebe mít papírovou mapu. Poslední věcí, kterou si nezapomeňte zkontrolovat, je, zda vaše pojištění platí i v horách a na záchranné akce.

TIP: Je-li venku tak špatná viditelnost, že není vidět na metr, zůstaňte radši v teple.

2. MĚJTE SPRÁVNOU VÝBAVU

Jediný dress code, který existuje do hor, je teplo a pohodlí. Vhodně zvolené vrstvy a oblečení, co vás ochrání před deštěm a větrem. Základem jsou správné boty a ideálně také nesmeky. Při balení se řiďte heslem: je lepší být připraven než překvapen. Nikdy nevíte, co vás může potkat. V batohu by svoje místo vždy měly mít pití a svačina. Horký čaj, tyčinka nebo klidně chleba se sýrem. Přibalte také malou lékárničku, powerbanku, náhradní rukavice, čepici a něco teplého, pokud by vám byla zima.

TIP: Chystáte-li se do míst, kde hrozí laviny, nezapomeňte lavinovou výbavu.

3. VŽDY MĚJTE PŘEHLED O POČASÍ

Počasí se na horách rychle mění, proto se na něj dívejte opakovaně. Před túrou, v den túry, ale i při túře. Počítejte s tím, že s nadmořskou výškou klesá teplota, a taky, že nahoře bude pěkně foukat. Zkontrolujte především, jestli bude sněžit, což by mohlo mít vliv na schůdnost cest. Zjistěte, jaký bude vítr. Ten totiž snižuje pocitovou teplotu, a pokud by byl příliš silný, mohl by ohrozit vaši cestu. Je také možné, že kvůli němu nebudou hřebenové túry doporučené. Aktuální informace včetně těch o nebezpečí lavin najdete na stránkách příslušné horské služby.

TIP: Co se počasí týče, dejte vždy na svůj pocit a pouštějte se jen do podmínek, ve kterých se cítíte bezpečně. Každý má hranici jinde a je to tak úplně v pořádku.

4. SPRÁVNÍ PARŤÁCI NA VÝLET

V zimě je lepší do hor chodit alespoň ve dvou. Pokud parťáka na výšlapy nemáte, dejte o sobě a trase, kterou plánujete, alespoň vědět někomu blízkému. Někdy se přímo na horských chatách nachází knihy túr. Nebo využijte aplikaci Záchranka, v níž je kniha túr ve virtuální podobě. O vaší cestě tak rovnou bude vědět horská služba. Ve chvíli, kdy vyrážíte v partě, je dobré vědět nejen, jaká je fyzická kondice vašich parťáků, ale také, jaké mají zkušenosti. Trasy mohou vyžadovat specifické dovednosti a ne každému půjde jejich zdolávání stejně dobře. Občas je lepší přidat, občas zpomalit. Skupina se vždy musí řídit podle svého nejpomalejšího člena.

TIP: Nebojte se být za ‚prudiče‘ a ozvat se, když se vám něco nezdá nebo něco potřebujete.

5. DĚLEJTE SPRÁVNÁ ROZHODNUTÍ

Ne vždy jde všechno podle plánu. Je důležité rozhodovat se vždy tak, aby byl návrat co nejjednodušší a hlavně včasný. Nevadí, že neobejdete celý okruh, když víte, že byste se vraceli příliš pozdě nebo za tmy. Klidně to otočte. Je počasí čím dál tím horší? Vypusťte zastávku na jedno a rychle se vracejte zpět. Naopak, když je nádherně a hory jsou přátelské, klidně si užijte o trochu delší trasu. Vždy mějte na paměti, že pravidla určují hory a vy se jimi musíte řídit.

TIP: Nejste si jistí, co je správné rozhodnutí? Vyjděte z toho, jaké jsou podmínky, jaká je vaše únava a jestli je vám zima.

6. CO DĚLAT V KRIZOVÉ SITUACI?

Občas může dojít i na krizi. Pak se řiďte následujícím scénářem:

1. Zastavte se

Nepanikařte. Ať se stane cokoli, na chvilku se zastavte, zhluboka se nadechněte a zvažte, jak velké vám hrozí nebezpečí a co můžete dělat. Zkontrolujte signál a uvědomte si, kde na trase přesně jste.

2. Přivolejte pomoc

Pokud je situace závažná, volejte pomoc. Ideálně přes aplikaci Záchranka, která záchranným složkám pomůže dobře vás lokalizovat. První sdělte, KDE jste, potom, KDO jste, a až na závěr, CO se stalo.

3. Než dorazí pomoc

Může se stát, že se váš parťák zraní. Nebo že na někoho zraněného narazíte při výšlapu. Zjistěte, zda má zachované základní životní funkce. Bavte se s ním, snažte se zachovat klid a pozitivní myšlení. Oblečte ho, pokud je to možné, izolujte od zimy a chladu. Je-li to potřeba, poskytněte mu první pomoc. Tu vás bohužel nenaučíme, ale zmíněná aplikace Záchranka vás jí dokáže dobře provést.

TIP: Pokud byste chtěli být vždy připraveni, přihlaste se na zážitkový kurz první pomoci. Prpom.cz dělá i takový, který je zaměřený přímo na pomoc v horách.

CO BYSTE JEŠTĚ MĚLI VĚDĚT:

  • Pohybujte se pouze po vyznačených trasách.
  • Respektujte místní zákazy a omezení.
  • Užívejte si ticho.
  • Za děti je zodpovědný rodič a jde příkladem.

Zdroje:

Kondice 3/2022

https://www.prpom.cz/

http://www.evasamkova.cz/

https://www.alpy4000.cz/