Sama jsem jako běžkyně tuhle situaci řešila nesčetněkrát. Najednou se začnete cítit ne zcela fit. Teče vám z nosu. Sem tam vás zabolí v krku. Připadáte si bez síly, slabé tělo. Jenže z rozvrhu aktivit čeká trénink. Vyběhnout, nebo nevyběhnout? Pere se ve vás, jestli dostát plánu, anebo radši uposlechnout tělo a zachumlat se pod deku.

Zažila jsem si různé varianty: od toho, že mě běh spíš z patálií vytáhl, přes to, že mě naopak dorazil a byla jsem mimo formu o to déle. Poučilo mě to natolik, že jsem pak několikrát s těžkým srdcem dala na rozum a na trénink či závod se doslova vykašlala.

S teplotou určitě ne

Lékaři v tom ovšem mají jasno. „S nachlazením by se běhat nemělo. Přecházení virózy může vést k dlouhodobému stonání, přechodnému oslabení organismu a daleko horšímu průběhu nemoci jako je například vznik zánětu dutin. Zvláště při i lehce zvýšené teplotě (37 °C) či bolestech hlavy a v krku jsou dobré dva až tři dny tělesného klidu, při ucpání nosu nebo rýmě klidně i týden,“ říká ORL specialista Václav Pavelec, vedoucí lékař kliniky Lente. Teplota oscilující kolem osmatřicítky je důvodem k návštěvě ordinace. Stejně tak, když kašel ani po týdnu neustává, nebo běžec trpí rýmou opakovaně. „Dutiny nosní dokážeme protáhnout bezbolestně endoskopem a případně problém vyřešit,“ dodává Pavelec.

Podobná odpověď zní z lékáren. „Pokud je někomu už tak špatně, že se rozhodne vydat pro pomoc do lékárny, běhat by neměl,“ říká lékárnice Kateřina Ondrušová. Jenže jelikož je sama také vášnivou běžkyní, která má na svém kontě několik ultramaratonů, problematiku nakonec nevidí tak černobíle.

„Z hlediska lékárenského bych doporučila běhat pouze při lehčím nachlazení. Jako běžec se však přikláním k názoru, že člověk, který už opravdu nějakou dobu běhá, má přirozeně velmi dobrou imunitu a není důvod, aby se tréninku při lehkém nachlazení vzdával, “ připouští. Někdy stačí jen trochu upravit tréninkový plán a běhat ‘volněji’.

Lékárník Ondřej Vidrna vyzdvihuje i příznivé účinky běhu: „Pokud vás šimrá nebo škrábe v krku, trpíte běžnou rýmou a běhání je vaším denním chlebem, tedy jste v tomto ohledu trénovaný sportovec, není vždy úplně nutné tuto aktivitu přerušovat. Fyzická aktivita zbavuje stresu, podporuje imunitní systém a běh konkrétně pomáhá k pročištění dutin a dýchacích cest,“ vyjmenovává. Opět ale zdůrazňuje přiměřenost intenzity.

Krk napoví

Trenéři i Lékaři doporučují řídit se pravidlem krku. Na Běžecké škole ji popisuje propagátor běhu Miloš Škorpil: „Pokud jsou příznaky lokalizovány nad krkem − ucpaný nos, kýchání, pocit těžké hlavy, škrábání případně bolest v krku, průměrná tělesná námaha by neměla vést ke zhoršení. Trénink je v každém případě třeba odložit, pokud jsou příznaky onemocnění lokalizovány i pod krkem, k takovým projevům patří zejména svalové bolesti − pocit rozlámanosti, zimnice, dráždivý kašel, zvýšená teplota, zvracení, nebo průjem. Tělesná námaha tehdy přinejmenším zvýrazní symptomy a zvýší dehydrataci. Mnohem závažnější však je zbytečné zvýšení rizika na postižení srdečního svalu, které může mít závažné, v extrémním případě až fatální následky,“ píše Škorpil.

Leccos může napovědět i klidová tepová frekvence. Jakmile se zvýší o 10 % a více, běh je lepší odložit.

Řada lidí se během výpadku obává stagnace výkonnosti, nárůstu hmotnosti, nebo že přijdou o svůj oblíbený relax. Pravda je ale taková, že pokud neuposlechnete rozum, doba nemoci a následného výpadku se spíš protáhne, příznaky zhorší a následný návrat do kondice bude o to bolestivější. Jeden den se vyplatí obětovat a ten nadcházející napoví.

Pomoc z lékárny

Při jakémkoliv nachlazení je třeba dbát na pitný režim, hodí se bylinné čaje: z černého bezu na nachlazení, na bolest v krku zázvorový nebo šalvějový, na kašel a průdušky jitrocelový nebo mateřídouškový; pozor na lipový čaj, který je sice výborný na vypocení, ale právě proto už ne na sportování.

Rozpouštění hlenu pomůže Vincentka. Lze jí popíjet, kloktat i proplachovat si s ní nos. Na to se stejně dobře hodí i mořská voda.

Na bolest krku je na trhu řada cucavých pastilek s antiseptickým a analgetickým účinkem. Hodí se ty se šalvějí, zázvorem nebo islandským lišejníkem. Na kašel pak pomáhá mateřídouška a jitrocel.

Pokud přírodní léčba nezabírá, je třeba sáhnout po chemické variantě, o vhodné volbě se poraďte v lékárně. I to může být vodítkem, zda nepřestávat běhat – při přírodní léčbě (bylinky, čaje) to klidně zlehka zkusit můžete.

Zdroj: Kondice, Lente, Běžecká škola Miloše Škorpila; Autorka je odbornice na výživu (www.fitbee.cz)