Co je to typově za lidi, kteří vodí druhé?

Jsou to hlavně srdcaři, které baví nejen běh, ale hlavně je naplňuje "pomoc" ostatním při plnění jejich běžeckých výzev. Většina z nás vzešla z hobíků, a proto myslím dokážeme sdílet potřeby a pocity lidí, které vedeme. Máme mezi sebou programátory, učitelky, manažery, taxikáře, redaktorku, elektrikáře, sporťáka…..Každý z jiného oboru, nicméně nás všechny spojuje běh a pohoda.


Přijde mi, že to musí být v cíli dvojnásobná radost. Je to tak?

Rozhodně ! Já sám jsem před závodem, který vodím, mnohem nervóznější, než když běžím "na sebe". V cíli se pak radost za každého běžce, který doběhl s námi nebo blízko nás, násobí a všichni si to užíváme. To je ta největší odměna i pro nás.

Jak vás napadlo stát se vodičem?

K vodičství mě přivedl Miloš Škorpil, který měl v té době vodiče v Runczech na starosti. Znal jsem se s ním z běžeckých tréninků, kempů a v "civilu" jsme pracovali ve stejném oboru. Měli jsme tedy společná nejen běžecká témata. V roce 2013 mu vypadl vodič na pražský půlmaraton a já dostal nabídku zaskočit. Měl jsem trochu obavy, ale byla to výzva a velká motivace. Obojí mám rád, tak jsem to vzal a drží mě to dodnes :-).


Jak dlouho běháte a jak dlouho děláte vodiče?
Sportu se věnuji od mala, nicméně běhat jsem začal až v době, kdy jsem z důvodů pracovního vytížení nestíhal docházet na kolektivní sporty (tenis, volejbal, fotbal, hokej). Běhat se dá kdekoli, téměř kdykoli a nikoho k tomu nepotřebujete. Nejdříve jsem běhal spíš pro "vyčištění hlavy", poté přišly výzvy v podobě půlmaratonu a nakonec i maratonu. Tam jsem poznal mezinárodní kolektiv lidí okolo Carla Capalba, který pořádá pražské i regionální závody nejvyšší úrovně. Jejich přístup a nadšení pořád se zlepšovat mě nadchlo a také i proto jsem v roce 2013 přijal nabídku stát se součástí týmu vodičů.

Jak to probíhá? Jaká je vlastně vaše role?

Hlavním úkolem vodiče je udržovat konstantní tempo na daný čas. Na začátku závodu to znamená krotit euforii, aby běžci nepřecenili své síly a v závěru naopak v rozumné míře hecnout a "pomoci" v udržení daného tempa až do cíle. V průběhu závodu hlásíme mezičasy, upozorňujeme na občerstvovací stanice, snažíme se běžce rozptýlit, poradit.....

Co je důležité? Na co si musí vodič dávat pozor?

Před každým závodem je důležité vzít v potaz několik věcí. Z toho pak vychází naše příprava na závod - počasí, profil a povrch trasy nebo její části, občerstvovací stanice... Po většinu času držíme stejné tempo, nicméně pokud přijde stoupání, nebo naopak klesání, případně blíží-li se občerstvovací stanoviště, je třeba tempo upravit úměrně k dané situaci. A samozřejmě i vodiči jsou jen lidé, i my musíme myslet na pravidelné občerstvování, abychom byli po celý závod stoprocentně fit.

Kolik lidí vodí pro RunCzech? Kolik ke stálý tým?

Runczech Pacemakers team má 20 vodičů. V případě potřeby (nemoc, zranění) máme ještě seznam náhradníků, kteří jsou schopni zaskočit.

Mohu se někde zaregistrovat, když chci vodit?

Je možné nám napsat, ale cesta k tomu stát se vodičem je dlouhá. V rámci kvality se v maximální míře snažíme udržet stálý tým. Nicméně každý rok dochází k nějakým změnám, děvčata nám otěhotní, chlapci odchází do běžeckého důchodu....Tam je pak prostor pro trpělivé náhradníky.