Skoliotická křivka se totiž může zhoršit celkem rychle za krátkou dobu. A to je důvod, proč to například pediatr na dítěti nemusí poznat včas. Je tedy velmi důležité děti pravidelně sledovat doma, věnovat pozornost jejich zádům a především věnovat čas prevenci. Obzvláště s dětmi, které tráví většinu svého času sezením ve školní lavici a po škole doma u televize nebo na mobilu, bychom měli pravidelně cvičit. „Pokud dítě nosí každý den do školy nevhodný batoh a potom sedí několik hodin v lavici, má zaděláno minimálně na vadné držení těla. My jako rodiče tomu můžeme předcházet a eliminovat rizikové faktory pro vznik skoliózy. Například u batohů mám dobrou osobní zkušenost se značkou Bagmaster. Jejich batohy jsou lehké a mají všechny prvky, aby dítě nepřevažovaly dozadu. Nedostatek pohybu a dlouhodobé sezení lze ale eliminovat pouze tak, že budeme cvičit a kompenzovat jednostrannou zátěž,“ říká MUDr. Kateřina Smíšková, která se věnuje dětským pacientům se skoliózou. Jak tedy skoliózu u dětí poznat a které cvičení je vhodné už i jako prevence?
Jak u dítěte poznat skoliózu
K určení skoliózy u dětí, nebo i u dospělých, slouží Adamsův test. Je to jednoduchý test, který si můžete udělat doma. Při tomto testu sledujeme záda dítěte v předklonu a všímáme si všech nerovností. Můžeme tak v domácím prostředí snadno zjistit, jestli má naše dítě skoliózu nebo skoliotické držení těla. Stoupneme si za dítě tak, abychom se kolmo dívali na jeho záda. Dítě stojí s nohama na šířku pánve a má uvolněné paže. Mělo by mít také holá záda, abychom zakřivení páteře dobře viděli. Nyní začne dítě pomalu sklánět dolů hlavu, hrudník a pak se obratel po obratli ohýbá v celých zádech až do hlubokého předklonu. My poté sledujeme všechny viditelné asymetrie. Může to být například rozdíl mezi levou a pravou polovinou zad, jakákoliv odchylka páteře do strany, či vyboulení na jedné polovině zad. U neskoliotické páteře bychom neměli vidět rozdíl žádný. Pokud nějaké výrazné rozdíly vidíme, je pravděpodobné, že má naše dítě minimálně vadné držení těla.
Co dělat, když má dítě skoliózu
„Jestli jste tedy zjistili, že má vaše dítě skoliotické zakřivení páteře, není ještě důvod k obavám. Skolióza je léčitelná, a to rehabilitací, pravidelným cvičením a manuálními technikami. Je ale velmi důležité rozpoznat ji včas a začít tento problém řešit co nejdříve,“ říká MUDr. Smíšková a dodává: „Při vyšších stupních zakřivení je důležitá i spolupráce s protetikem. Například metoda tzv. Spirální stabilizace se přímo specializuje na pacienty se skoliózou a jako jediná cvičebně-rehabilitační metoda protahuje páteř směrem nahoru. Pravidelné cvičení tak pomáhá budovat svalový korzet a může skoliotickou křivku zastavit v jejím zhoršování, nebo ji dokonce výrazně zlepšit. Čím dříve tedy začnete s kompenzací, rehabilitací a cvičením, tím dříve a snadněji se dá křivka ještě napravit.“
Další postup při zjištění skoliózy je následující:
1. Najít si specializované pracoviště ortopedie
2. Nechat si zhotovit korzet
3. Zahájit rehabilitaci
Rehabilitace pak spočívá v pravidelném cvičení a manuálních technikách. S dítětem můžete buď docházet na individuální lekce, kde vám fyzioterapeut ukáže konkrétní cviky, nebo existují kurzy přímo pro rodiče s dětmi, na kterých se učí kromě cviků také manuální techniky. „Protože je ale opravdu důležité cvičit pravidelně i několikrát denně, vytvořili jsme k tomuto účelu mobilní aplikaci Spiralista, ve které jsou všechny cviky přehledně seřazené, včetně videí a detailních popisů,“ doplňuje doktorka Smíšková, která je spoluautorkou metody Spinální stabilizace.
Stačí 15 minut denně
Cvičení Spirální stabilizace by se mělo provádět každý den (v případě skoliózy i několikrát denně) po dobu aspoň 15 minut. Na této metodě je skvělé to, že se dá cvičit prakticky kdekoliv a nezabere vám příliš mnoho času. Bolavým zádům ale výrazně uleví a hlavně si průběžně budujete svalový korzet, který je pro zdravý pohyb bez bolesti nesmírně důležitý. Proto bychom měli do našeho životního stylu zařadit pravidelný pohyb, chůzi na čerstvém vzduchu a udělat si ze cvičení každodenní rutinu.
Jak ale dodává MUDr. Smíšková, ne každý sport je pro děti a samozřejmě i pro dospělé vhodný: „Při sportovních aktivitách, kdy zatěžujeme dlouhodobě jen jednu polovinu těla - jako je například hokej, tenis, florbal nebo plavání - vznikají svalové dysbalance, které jsou rizikovým faktorem pro vznik skoliózy. Pokud už nějaký takový sport děláte a nechcete se ho vzdát, musíte tuto svalovou dysbalanci kompenzovat. A k tomu jsou právě určeny cviky Spirální stabilizace.“
Metoda Spirální stabilizace má přece jen jednu nevýhodu, a to, že cviky za vás nikdo neodcvičí. S motivací vám ale pomůže právě chytrá aplikace, kde si při tréninku můžete spustit hlasového průvodce, který vám říká, jak cvik správně provést a motivuje vás k dalšímu cvičení. Ať už tedy budete cvičit kdekoliv, důležité je udržet si pravidelnost a cvičit každý den.
Zdroj: www.smiskova.com