Co ti příprava podle tréninkového plánu přinesla?

Bylo to pro mě vůbec poprvé, co jsem podle tréninkového plánu sportovala. Do trénování jsem chtěla jít naplno, abych poznala, jaké změny a posuny v běhání na suchu i na běžkách a také ve fyzičce mi trénování přinese.

Sportování podle plánu byla pro mě obrovská změna a také výzva. Vzhledem k tomu, že jsem měla nastavené trénování docela intenzivně a chtěla sportovat naplno, znamenalo to pro mě nastavit si i jisté priority.

Dříve, když jsem chodila běhat, jsem nikdy netrénovala podle tréninkových zón. Většinou jsem si hlídala čas na kilometr, který jsem měla bohužel stále stejný. Nedokázala jsem se zrychlit. S trénováním podle nastaveného plánu jsem po několika týdnech cítila celkem velkou změnu: větší fyzičku, lepší vytrvalost, přirozenost a taky jsem se zrychlila na kilometr, a to i na delších trasách, než na jaké jsem byla dříve zvyklá.

Vzhledem k tomu, že jsme s Markétou nejdříve začaly se suchou přípravou, podařilo se mi vybudovat si dostatečnou vytrvalost, takže následný přechod na běžky byl pro mě o hodně jednodušší než v předchozích letech.

Trénování podle tréninkového plánu mi pomohlo zjistit i pár věcí o sobě: více věřit svému tělu i hlavě. Například jsem zjistila, že když si myslím, že už nemůžu, stejně ještě nějaké síly mám a vlastně můžu. Výrazně jsem si tím posunula svoje hranice. Objevila jsem i schopnost organismu adaptovat se na zvyšující se zátěž. Například třetí týden jsem se cítila unavená, ale tělo si na zvýšený pohyb zvyklo a únava přešla. Také jsem zjistila, že mi více vyhovují vytrvalostní sporty, a myslím si, že mi i lépe jdou. Momentálně se to projevuje tak, že když si jdu zaběhat, běhám pomaleji, ale déle než dříve. Trénování podle plánu mi navíc potvrdilo, že pokud člověk za něčím jde a chce toho dosáhnout, úspěch se určitě dostaví. Přičemž za úspěch nepovažuji jen rychlý čas, ale i dobrý pocit ze závodu, lehkosti a celkového dojmu, že se závod vydařil.

Myslím si, že jsem pochopila princip tréninkového plánu. Je sestaven tak, aby vedl k postupnému zlepšení. Dokáže z vás dostat to nejlepší, o čem ani sama nevíte, že ve vás je, anebo si myslíte, že byste to nezvládla. Na druhou stranu by jeho dodržování nemělo vést k dlouhodobé únavě a k přetížení. To je závislé na dobrém vztahu a komunikaci s trenérem.

Co ti dává trenér?

Trenér pro mě znamená oporu, podporu odborníka a někoho, komu důvěřuji. Díky němu se člověk jako laický sportovec, ale i profík může dál posouvat. Trénující se na něj může obrátit za každé situace (únava, bolest, nevyhovující plán) a společně problém vyřeší.