Co pro Vás jóga znamená?


Je to pro mě životní styl, filozofie, udává mi, jak se v životě chovat. To se netýká jen cvičení, ale i nastavení v hlavě. Dostala jsem se k ní před sedmi lety, kdy jsem měla zdravotní obtíže se zády, byla jsem „rozbitá“ po rozvodu, potřebovala jsem se hodně zklidnit a uspořádat myšlenky. Před pěti lety, ke čtyřicátinám, jsem si dopřála roční studium jógy na Karlově univerzitě a stala se certifikovanou lektorkou. Tenkrát jsem měla potřebu učit se nové věci a narazila na výbornou kantorku Ladu Rokosovou, která vede katedru jógového vzdělávání. Mám jen první stupeň tohoto studia, ale dalo mi hodně. V tom samém roce jsem si udělala i vizážistický kurz, což mě vždy zajímalo. Zajistila jsem si tak vlastně krásu pro tělo i duši.

Zdroj: VLM

Co jste se o sobě během studia dozvěděla?

Že mi jsou východní filozofie blízké, našla jsem pojmenování toho, co žiju. Vážím si dobrých vztahů s rodiči, žijeme ve stejném domě, jsme jako smečka a pomáháme si. Dozvěděla jsem se, že moje znamení blíženec má v sobě filozofku, jogínku, jemnou ženu i tvrdší byznysmenku, což mi umožňuje dělat v showbyznysu 25 let. Televizní prostředí je hodně tvrdé a konkurenční.

Jak často cvičíte?

Je to různé. Díky flexibilní práci nejméně třikrát v týdnu. Pak přijde náročnější období, vypětí v práci, kdy potřebuji cvičit každý den. Vynechávám jen, když mě trápí nějaké neduhy, nemoci nebo cestuji. Jóga mi přináší vnitřní klid, lépe se mi spí, neřeším kraviny. Pustím si do sebe pozitivitu a energii. Ne každému ale vyhovuje stejný model, ať už s partnerem, dítětem, rodiči, v práci, se cvičením. Dlouho jsem vstávala do snídaně s Novou ve 3:45, to už jsem se ke tomu nepřinutila. Ten den jsem už jen přežívala. Ale když jsem nevysílala, díky józe jsem nabrala potřebnou energii.

Podle čeho cvičíte doma?

Cvičím dvakrát týdně s lektorem Tomášem Strnadem, který nedávno vydal krásnou knihu Partnerská jóga. Jednou si dám video nebo svoji sestavu. Ale nejraději mám, když mě někdo vede. Nechce se mi totiž přemýšlet nad tím, jakou pozici mám udělat. Když cvičím sama, netrvá to déle než dvacet minut. Dám si nějaké protahovací a utlumující cviky. Večer jdu raději na orbitrek do garáže. Kardio sice není navečer vhodné, ale mě to nevadí.

Co meditace?

Lada Rokosová mi vysvětlila, že pravou meditaci dělají jen guru v Indii a my k ní máme daleko. Že to je jen oblíbené slovo dnešní doby. Já bych spíš použila slovo zklidnění. A to mám ráda. Zklidněním je pro mě procházka nebo to, že si sednu a udělám si jogínská cvičení. Anebo hraju na piano, hodně poslouchám vážnou hudbu. I to je způsob meditace. Když šlapu na orbitreku, mám zavřené oči, pouštím si Beethovena. Žiju v napětí, což souvisí s mou profesí, proto jsem si, než jsem začala s jógou, vymýšlela dýchací cviky a svoje rituály. Ale stejně se mi před kamerami nebo v sálech plných lidí i po 25 letech rozbuší srdce.

Pořád máte trému?

Je to zodpovědnost. Naštěstí to není jako poprvé, ale je to vždy. Naučila jsem se to rozdýchat dlouhým jógovým dechem. A jóga funguje nejen na trému. Během ní propojujete pohyb, jednotlivé pozice s dechem, dostane se i na ty nejmenší svaly v těle, které normálně nepoužíváme. Vnitřní orgány, vše, co souvisí se stresem, se krásně zklidní. Tak jako si ráno a večer člověk vyčistí zuby, měl by dvakrát denně pokonejšit svoji duši. Ať už tím, že si s někým hezky popovídá, zacvičí si, nebo udělá dobrý skutek.

Přidává se k vám někdy na cvičení syn?

Je mu patnáct, má raději fitness, ale někdy se přidá. Bolí ho krční páteř a záda. Když byl malý, byl velký jedlík, tak jsem si říkala, že mu musím ukázat, jak důležitý je sport, jak výborně se po něm člověk cítí a jak pečovat o své tělo. Dnes je denně ve fitku, nebo si cvičí doma, sport patří do jeho života, má krásné tělo. A teď se začal trošku zaobírat tím, co jí. Vždy jsem chtěla, aby měl radost z jídla. To já mám dodnes, musím se krotit. Když šlapu na orbitreku, říkávám: musím hodně šlapat, abych mohla papat.

Jaké pozice máte v józe ráda?

Otevřené pozice související s otevíráním srdce, záklony, pozice bojovníků. Pochopila jsem, že nejde o to položit se do nich dokonale, do některých se při své hybnosti nikdy nedostanu. Mám totiž zkrácený kříž. Když bych někdy předcvičovala, půlka sálu by to dělala lépe, než já.

A přemýšlíte, že byste vedla lekce?

Chtěla bych, nechci stárnout v televizi. Bojím se, aby si lidé neříkali: pane Bože, ať už to přepustí mladším. Pětadvacet let v tom prostředí mi přijde jako hrdinský čin, ohlížím se samozřejmě i po dalších věcech, jóga by mě neuživila, ale bylo to pěkné doplnění. Dělám marketing a PR pro různé firmy. Jsem totiž nezaměstnatelná, vždy jsem byla OSVČ a dělala dvě, tři práce. Před covidem mě hodně živila moderace velkých akcí. A taky jsem měla jógové studio. Ke čtyřicátým narozeninám, dva roky před covidem, mi přišel rozvodový papír. Myslela jsem si, že je to dost blbý dárek, dnes to ale hodnotím jinak. Tehdy jsem se rozhodla, že zkusím něco nového a otevřela jsem si, v rámci odžívání, v centru Prahy studio s výbornými lektory a lekcemi pro pět až sedm lidí. Zjistila jsem ale, že nejsem dobrý manažer, studio jsem dotovala a naštěstí, těsně před vypuknutím covidu, to zavřela. Podnikat ve službách není legrace a je to mnohdy i velká oběť.

Máte super postavu, jakým dalším sportům se věnujete?

Jak už jsem zmínila, v garáži mám orbitrek. Otevřu si garážová vrata a jsem jakoby venku. Tam se jdu vypotit a zvednout si tepovku, pak mířím do sprchy, mám svůj komfort. Z běhání mě bolí záda, nemám ráda nárazy. Běh, ani chůze na pásu ve fitku není pro mě. Na orbitreku se protáhnou záda, zapojují se mezilopatkové svaly, procvičí se pravá a levá hemisféra, jako na běžkách. Kolo mě baví, ale bolí mě z toho zadek. Mám rok přítele a některé věci jdou stranou. Bohužel i pohyb, jezdí ale hodně na kole, tak asi budu muset taky. Se synem doma hrajeme ping pong, máme tenisový kurt, basketbalový koš. Ráda plavu, ideálně v moři, lyžuju, bruslím, mám ráda dovolené, kde se mohu nejen válet, ale i sportovat.

A taky hrajete golf...

Jsem golfistka, v covidu až fanatická, moderuji turnaje. To jsem v práci a zároveň si zahraju. Což je třešnička na dortu mé profese. Nevydržím se procházet pět hodin v lese, ale na golfu jo. Na green se mnou chodí můj sedmdesátiletý tatínek, patnáctiletý syn, partner, hrajeme a povídáme si bezmobilně. Kamarádka mě oslovila, zda bychom si neudělali značku golfového oblečení a to je velká výzva.

Co zdravého zařazujete do svého jídelníčku? Co pro Vás znamená zdravý životní styl?

Jsem na maso, kdybych si měla vybrat, jestli budu jíst celý život rýži nebo maso, tak určitě maso. Myslím si, že vše, co člověk jí s radostí, je dobré i pro jeho tělo. Naopak nejsem na sladké. Snažím se hodně jíst zeleninu a ovoce, vždy se to snažím nakrájet, aby to bylo někde na stole, pak to zmizí ze stolu. Neumím snídat müsli, raději si dám vajíčka se slaninou. Snažím se hodně pít. Mám moc ráda plzničku, to je pro mě nejlepší lék. Úplně jsem přestala pít tvrdý alkohol, přestal mi chutnat, když jsem se ponořila do jógy. Dokonce mi vadila i podprsenka, kalhotky, prstýnky a náušnice. Cokoliv mě omezovalo. Ráda si dám dobré červené víno. Nedám dopustit na probiotika, ty si nechávám dělat na míru svému žaludku. Pořád si udržuji nějaký balanc. Když polevím, jdu šlapat nebo do sauny.

Čím dalším hřešíte?

Mám ráda zmrzlinu s karamelovou polevou z Mekáče. Miluji salámy, smradlavý a plesnivý sýr. Dvacet let jsem kouřila, dneska si dám malý doutníček. Jsem poživačný člověk.

Zdroj:

Gabriela Partyšová

Je s ní legrace, hned si chce tykat – taková je moderátorka Gabriela Partyšová, kterou můžete od roku 1996 vidět na televizních obrazovkách. Na Primě uváděla Top Star Magazín, na Nově moderovala Snídani s Novou, aktuálně ji můžete vidět v pořadu Život ve hvězdách na TV Nova. Je mámou patnáctiletého syna Kristiána a miluje sport a jógu.