Premium obsah

Běh na pásu nebo venku? Najděte si svého favorita

Běh na pásu nebo venku? Najděte si svého favorita
Běh patří mezi velmi oblíbený kardio trénink, při kterém spálíte velké množství kalorií, ale rovněž zapracujete na své fyzické kondici a vytrvalosti, proto je zařazován jako doplněk skoro ke každému sportu. Téměř každé fitness centrum nabízí běžecké pásy, na trhu najdete i domácí běžecké pásy, které jsou velmi skladné a nezaberou mnoho místa. Také si můžete jednoduše nazout tenisky a vyrazit vstříc terénu a přírodě. A právě v dnešním článku se podíváme na rozdíly mezi během venku a během na pásu, obojí má svá negativa i pozitiva, proto nelze jednoznačně určit, který běh je lepší.

Běh na pásu

Za každého počasí – při běhu na běžeckém pásu nemusíte řešit počasí, nikdy nezmoknete, neunese vás vítr ani nebudete bojovat s třicetistupňovými teplotami, z hlediska zdraví to může představovat velký benefit, kdy se nemusíte obávat nachlazení ani úpalu.

Rovný povrch – zda je to benefit či nevýhoda, to záleží na vašich cílech a sportovních dovednostech, ovšem pro začátečníky je toto velká výhoda, kdy se nemusíte obávat žádného zranění z důvodu pádu, nemusíte zdolávat těžký terén.

Stálá rychlost, stálý sklon – opět lze tento benefit řadit také mezi negativa, pokud patříte mezi běžce profesionály, kteří vyhledávají také vyšší převýšení a na závěr běhu sprintují, ale z pohledu začátečníka či sportovce, jenž si jde pouze „zaběhat“ po tréninku je toto velká výhoda, kdy si může nastavit svoji vlastní rychlost, která je stabilní, a běží ve stále stejném tempu.

Funkce – běžecké pásy jsou vybaveny také mnoha funkcemi, kdy můžete sledovat svůj srdeční tep, sledovat spálené kalorie, tempo běhu, ale také si můžete přednastavit běžecký program, který bude zahrnovat sprinty, simulaci běhu do kopce a další.

 

Běh venku

Čerstvý vzduch – mezi hlavní benefity běhu venku je běh ve volné přírodě na čerstvém vzduchu, kde navíc také čerpáme vitamín D ze slunečního záření. Také při běhu venku vidíme a poznáme kus přírody, což nám může zlepšit náladu a zahnat stres.

Více kalorií – při venkovním běhu spálíme vyšší množství kalorií a rychleji zlepšíme svou fyzickou zdatnost, venku běžíme po nezpevněném terénu, s kterým se musíme vypořádat a musíme zdolat chtě nechtě také převýšení, jež nám cesta nadělí.

Zdarma – nesmíme opomenout ani tento benefit, kdy nám při venkovním běhu postačí pouze běžecké boty (do kterých je ovšem dobré investovat a nešetřit, protože správná obuv je pro bezpečný běh základ), nemusíme platit vstupné v posilovně ani pořizovat drahé běžecké trenažéry.

 

Zdroj: www.fitmaliny.cz, www.aktin.cz

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.