HIIT cvičení

HIIT cvičení vychází z kardio tréninku. Je to aerobní sport, který má pozitivní vliv na srdce a cévní soustavu. Trénink má oproti tradičnímu kardiu mnoho výhod. Trvá asi 20–25 minut, zatímco kardio je delší. Má vliv na hormony, jako je testosteron, růstový hormon, a na hladinu inzulínu.

Tréninky HIIT jsou velmi intenzivní a mají kratší doby na odpočívání. Zhruba 20–60 minut se cvičí a odpočinek trvá 10–30 sekund. Celé cvičení trvá dohromady průměrně 30 minut. Pro začátečníky 10–15 minut, což bohatě stačí na protažení organismu a zdraví srdce. Postupně můžete prodlužovat dobu tréninku, obtížnost cviků nebo měnit dobu odpočinku mezi sériemi.

V čem spočívá HIIT cvičení

První fáze je zahřívací. Začněte běháním na místě a zvedejte pořádně kolena. Dělejte lehký běh, kdy se moc nezadýcháte, jen zvolna, tak aby nedošlo k příliš velkému klesání srdeční aktivity a ke zvýšení tepu. To by mělo trvat dohromady 4 minuty. Cvičení opakujte dvakrát po sobě.

Další fáze je celotělové kardio cvičení. Hned jak se zahřejete, je čas začít pořádně makat. Nejdříve začněte skákat angličáky a poté klasické švihadlo. Nejprve 3 minuty a poté 4 minuty pokračujte.

Procvičuje se trup těla a svaly kolem páteře i břicho. Zařaďte tricepsové propady a klasická prkna. Následně se procvičuje dolní část těla. Dynamické cvičení, zvedání kolen a dřep v pauze. Nohy se přitahují až k hrudníku a dávají zpátky dolů tak, aby chodidlo bylo ve styku se zemí. Tak si protáhnete skvěle bederní páteř a svaly kolem spodní části trupu. Zamezíte rovněž zablokování sedacího nervu, což bývá častý problém těch, kteří mají sedavé zaměstnání.

Nakonec následují bruslařské kroky a procvičení břišních svalů. Cílem HIIT cvičení je střídat zrychlení srdeční frekvence a následně opět uklidnění. Tyto cviky zajišťují procvičení srdeční soustavy a zlepšení zdravotního stavu. Odstraňují únavu a jsou prospěšné pro zdraví.

LIS cvičení

Stejně jako HIIT je i LIS cvičení tréninkem středu těla. Rozdíl je v tom, že nespočívá v procvičení srdce, ale břicha. Zbytek těla ovšem není upozaděn. Takzvaný břišní lis se skládá ze svalů, které jsou na břiše. Kdo by netoužil po tom mít vypracované a pevné břicho. Správně vypracované svaly v oblasti břicha jsou dobré také pro držení zad a ideální polohy těla. Nebolí vás páteř a cítíte se příjemně.

Série cviků na procvičení břicha začínají z výchozí pozice ležením na zádech a nohy jsou zvednuté. Svírají s trupem pravý úhel a klesají postupně na levou a pravou stranu. Poté přidejte leh a sed s výskokem a přednosy na bradlech.

Nakonec zařaďte horolezce, kdy máte ruce a nohy na zemi a koleno jedné nohy podsouváte pod tělo a střídavě i druhou. Následují ještě leh-sedy hlavou dolů na žebřinách. Jestliže se na tento cvik necítíte, zařazujte jej postupně. Můžete jej zaměnit i za leh-sedy hlavou nahoru. Ke cvičení LIS budete potřebovat pomůcky, jako jsou bradla a žebřiny. Nestačí cvičit jen tak jako u cvičení HIIT.

Obě cvičení jsou zaměřená na budování pevného středu těla. Napomáhají dobrému stavu páteře i zad a zároveň působí na zvýšení atraktivity postavy. Dobře se při tréninku hubne a také zlepšuje dýchání i stav srdce. Zvyšuje výkonnost a stabilitu těla. Upravuje kondici a působí pozitivně rovněž na psychiku. Budete se cítit lépe a atraktivnější. Netrvá moc dlouho, stačí jej cvičit dvakrát týdně 30 minut. Oba druhy tréninku můžete střídavě zařazovat do svého cvičebního plánu.