Jak se ragby hraje? Hra probíhá na klasickém fotbalovém hřišti, kde jsou umístěné brány v podobě písmene H, tzv. „háčko“. Jejím základním rysem je skutečnost, že se šišatý balon nosí, přihrává, nebo kope a cílem je dostat ho – položit ho – právě do prostoru u háčka. Aby to nebylo tak jednoduché, přihrávat se smí pouze dozadu a bránící hráč může používat k zastavení útočníka řízený kontakt neboli skládku.

Ragby se dá hrát hned v několika různých variantách hry. „Nyní existuje už více variant, ale nejznámější je varianta s 15 hráči a délkou zápasu 2x40 minut, anebo olympijská varianta o sedmi hráčích, která se hraje 2x po sedmi minutách. Teď v září a říjnu probíhá mistrovství světa mužů, tak se s ragby o 15 hráčích můžete seznámit na ČT, přenášejí všechny zápasy. Možná mnoho lidí udiví, jaký pořádek a respekt na hřišti panuje, díky pravidlům a nekompromisním rozhodčím, se kterými nikdo nediskutuje,“ popisuje Zuzana Steppanova, týmová manažerka reprezentace ženského sedmičkového ragby.

Ragby a děti? Jde to dohromady víc, než čekáte!

Ragby je sportem, který nabízí dětem nejen fyzickou aktivitu, ale také příležitost rozvíjet dovednosti, týmovou spolupráci a sportovní morálku. S ohledem na jeho mnohostranné výhody je skvělou volbou především pro děti, které hledají zábavný sport, co jim zároveň dá důležitou průpravu do života. A jaké jsou jeho hlavní benefity?

Pravidelný pohyb jako součást života

Ragby je sport, který děti naučí opravdovému pohybu. „Děti prochází na hřišti komplexní pohybovou přípravou, hrají hry, kde se učí být stabilní i bezpečně padat, házet, skákat, dělat kotrmelce,“ popisuje Zuzana Steppanova. Pravidelný komplexní pohyb má navíc bezesporu pozitivní vliv na celkové zdraví a kondici dětí.

Rozvoj týmové spolupráce a komunikace

Jednou z klíčových vlastností ragby je týmová spolupráce. Děti se učí spolupracovat s ostatními hráči, plánovat strategie a komunikovat na hřišti. Tato dovednost je důležitá nejen v ragby, ale také v osobním životě, kde se týmová práce stává klíčovým prvkem úspěchu. Děti si z tréninků zajisté navíc odnesou i partu nových kamarádů.

Respekt a fair play jako základní hodnoty

Ragby má bohatou tradici respektu k soupeřům a rozhodčím. Děti se díky němu už od útlého dětství učí respektovat pravidla hry a dodržovat fair play. Tato hodnota je důležitá nejen ve sportu, ale i ve všech dalších aspektech života.

Sociální interakce a zábava pro celou rodinu

Hraní ragby umožňuje dětem navazovat nová přátelství a budovat sociální dovednosti. Společně trénovat a hrát v týmu posiluje vztahy nejen mezi hráči a vytváří i silnou komunitu kolem nich. „Ragby je sport založený na komunitě. Okolo našeho sportu, klubu i týmu se děje mnoho akcí a širší rodiny plní (nejen) hřiště a užívají si spirit, který ragby obklopuje. Jsou to plesy, drakyády, maškarní, nebo třeba výjezdy na zahraniční turnaje. V každém klubu je komunita rodičů ta nejaktivnější a vím, že se tam vytváří opravdová přátelství. Ragbyové rodiny nejenom jezdí společně na hory či pod stan, ale pomáhají si i v nouzi,“ popisuje Zuzana Steppanova, která byla spoustu let aktivní členkou ragbyové Slavie.

Bezpečnost vždy na prvním místě

O ragby si spousta z nás stále myslí, že je to nebezpečný sport. „Většina těchto předsudků vychází z vědomí, že rugby je kontaktní sport. K tomu je ale třeba dodat, že bezpečnost hráčů je vždy na prvním místě. Proto, aby byl sport bezpečný máme velice propracovaná pravidla, která se neustále vyvíjejí na základě rozvoje hry samotné. Navíc každá mládežnická kategorie má lehce upravená pravidla, aby se děti učily bezpečnosti, správnému pohybu po hřišti a základním principům hry. Existuje i nekontaktní forma, která se hojně využívá v tréninku,“ vysvětluje Zuzana Steppanova.

Bez rozdílu pohlaví

I v dnešním civilizovaném světě má stále hodně lidí ragby zažité jako mužský sport. Ve skutečnosti tomu tak ale vůbec není! Ragby můžou hrát i malé holčičky, a to dokonce společně s kluky. „Ženy a dívky do ragby patří a klade na to důraz i světová ragbyová unie World rugby. U nás můžou holky hrát dohromady s klukama do 14 let, až pak přechází do čistě dívčího týmu. To mi přijde jako zajímavý rys, protože ze zkušenosti vím, že holky s klukama baví hrát, navzájem se můžou motivovat, hecovat, holky jsou pracovité a klidně můžou díky tomu nad kluky vynikat, protože se jim chtějí minimálně vyrovnat,“ potvrzuje Zuzana.

Finanční nenáročnost

Z hlediska financí patří ragby k velice dostupným sportům. Co se týká vybavení, tak je nutné na začátek dětem zakoupit pouze chrániče zubů, měkkou helmičku a kopačky. Roční členský poplatek se pohybuje okolo šesti až sedmi tisíc (v Praze), s tréninky téměř celoročně aspoň 2x týdně.

Velká dostupnost klubů

Děti i starší hráče nabírají všechny ragbyové kluby v Česku. Nábory ve většině z nich probíhají celoročně. Nejlepším měsícem pro přihlášení dětí je září, než se rozběhnou podzimní turnaje. „Rodičům bych doporučila podívat se na stránky České rugbyové unie, pokud nevědí o klubu ve svém okolí. Pro mě osobně je RC Slavia domácí klub a pro obyvatele Prahy 10, 2, 3, či 4 je ideálně umístěn. V Praze existuje ale dalších 5 klubů a pro celé republice mnoho dalších,“ uzavírá Zuzana Stepannova.