NAUČTE SE JEZDIT PO JEDNÉ LYŽI

Abychom si dokázali užít dostatečně dlouhý skluz a přitom se dynamicky pohybovali vpřed, potřebujeme zvládnout najednou hned několik věcí. „Základem správné jízdy na běžkách je rovnováha a schopnost jet po jedné lyži. Pak je to načasování odrazu tak, aby k němu došlo co nejrychleji a ve správný moment. A k tomu musíte mít ještě správné těžiště: neustále ho udržovat mírně vepředu – před osou těla,“ vysvětluje Marek Pazderský, šéf největšího běžkařského týmu v ČR, který je zároveň trenérem závodníků, hobíků i běžkařských nadšenců. Jizerky jsou jeho druhým domovem i proto, že je majitelem běžkařského obchodu a servisu v Bedřichově. S běžkaři se setkává každý den.„Naučit se správně techniku není úplně jednoduché. Řekl bych, že nejlepší je vybrat si trenéra nebo instruktora, který vám bude vyhovovat. Poradí vám s technikou a také vám zabrání dělat chyby. Zažil jsem pár jedinců, kteří se správnou techniku naučili sami, ale jsou to opravdu výjimky,“ dodává Pazderský. Podle něj můžete potřebnou rovnováhu i odraz trénovat celoročně. V létě pomůže koloběžka, balanční cvičení na bosu, in-line brusle nebo kolečkové lyže, které jsou dokonalou imitací běžek, jen s kolečky.

Zdroj: Youtube

CHYBY, KTERÉ KAZÍ RADOST Z JÍZDY

Podle Pazderského je nejčastější chybou špatná rovnováha, která nám neumožňuje stát na jedné lyži a dostatečně se na ní sklouznout. „Takový lyžař jede neustále po dvou lyžích, nedokáže přenést váhu z nohy na nohu, což je po rovnováze druhá nejdůležitější dovednost budoucího lyžaře,“ vysvětluje. Další chybou je podle něj pozdní odraz. Přitom bez odrazu není možný skluz. Odraz směřovaný směrem dolů nám zajistí kontakt stoupacího vosku nebo skinu se sněhem. Začíná z celého chodidla v momentě, kdy se chodidlo nachází pod tělem. Chybou je i těžiště příliš vzadu. Poznáte to tak, že lyže po odrazu s typickým klapnutím ihned dopadne na sníh. Sice se díky tomu můžete cítit stabilnější, ale zbytečně se připravujete o část skluzu. Efektivnímu pohybu vpřed může bránit i malý rozsah pohybu, zejména paží. Ty by se měly pohybovat souběžně s tělem jako při normálním běhu.

NA VÝBAVĚ ZÁLEŽÍ

V době covidové byly běžky nedostupným zbožím a spousta lidí jejich nákup řešila přes internet. Právě před takovými nákupy Pazderský varuje. „Pokud se rozhodnete pořídit si běžky, doporučuji všem navštívit kamennou a hlavně odbornou prodejnu, kde běžkám opravdu rozumí. Koupě lyží přes internet může být sázkou do loterie. Kvalitní prodejna musí mít měřák tvrdosti lyží a někoho, kdo ho umí obsluhovat. Denně se setkáváme se zákazníky, kteří pláčou, že jim lyže nejedou nebo jim smekají. Často je to právě proto, že lyže koupili neuváženě přes internet,“ vysvětluje Pazderský.Tvrdost lyží se volí podle hmotnosti lyžaře. Příliš tvrdé lyže se nedostanou do kontaktu se sněhem a kloužou. Naopak příliš měkké zase nejedou, protože jsou v kontaktu se sněhem až moc, takzvaně je prošlápnete. Důležitá je i délka. Zkušenější a obratnější lyžař si může dovolit delší lyže než začátečník. Podle Pazderského je podstatné najít vždy shodu v tom, co lyžař potřebuje a co od lyží očekává, a podle toho mu najít nejvhodnější výbavu.

MAZAT, NEBO NEMAZAT?

V současné době jsou velmi oblíbené lyže skin s mohérovým pásem. „Tyto lyže prodáváme z osmdesáti procent. Jejich velkou výhodou je, že se nemusí mazat stoupacím voskem ani omývat. Přitom fungují za 60 až 80 procent všech podmínek. Někdy jedou dokonce stejně rychle, jako kdyby na nich vosk byl. Jindy ale zase mohou být pomalejší,“ vysvětluje Pazderský. Tento typ lyží doporučuje začátečníkům i pokročilým lyžařům. „Pro ty, co lyžují málo, je to jasná volba. Nemusí se trápit s mazáním a lyže fungují na většinu sněhů. Hobíci a závodníci si tento typ lyží oblíbili hlavně pro úsporu času a pro podmínky, kdy dobře namazat není snadné,“ dodává Pazderský.ZVOLTE SPRÁVNÝ STYLTechnika bruslení si u nás získala rychle oblibu i mezi rekreačními lyžaři. Výhodou je, že na skate nemusíte mazat. Ačkoli při pohledu na lyžaře lehce bruslícího na sněhu vypadá tato technika jako méně náročná než klasický styl, opak je pravdou. Oproti klasice, jejímž základem je chůze, se totiž nejedná o zcela přirozený pohyb a jeho zvládnutí vyžaduje trpělivý nácvik. „U svých svěřenců jednoznačně začínám s klasickou technikou, právě proto, že vychází pro nás z přirozeného pohybu. Teprve po jejím zvládnutí dovoluji přejít na techniku bruslení,“ říká Pazderský.TROUFNETE SI NA J50?Zajet si alespoň jednou Jizerskou padesátku je snem mnohých začínajících běžkařů. Leckomu ale může zvládnutí padesátikilometrové trasy připadat nerealizovatelné. V tom případě je dobré si připomenout, že každý cíl má své dílčí kroky, které vás k němu nakonec můžou přece jen dovést.Zkuste si nejdřív zajet pětadvacítku a příští sezonu pravděpodobně dáte i tu padesátku. Vaše odvaha a sebevědomí vám to dovolí. Samozřejmě se to neobejde bez tréninku. Podle Marka Pazderského je třeba na tento výkon sportovat alespoň třikrát až čtyřikrát týdně. Přes léto doporučuje běh, kolo, in-line brusle, ale i chůzi s holemi.Zapomínat bychom neměli ani na posilování – ideálně celého těla. Na podzim, kdy už kvůli počasí může být kolo rizikové, přidejte koloběžku nebo kolečkové lyže a v zimě vytáhněte běžky, hned jak to sněhové podmínky umožní. „Trénink by měl ideálně probíhat dlouhodobě, tedy celoročně, a nejen týden před závodem,“ dodává Marek Pazderský.

Zdroj: Marek Pazderský, www.edsilviny.com