Miluju hory, miluju sjezdovky a miluju snowboarding. Nedávno jsem s mírným zděšením zjistila, že na snowboardu jezdím už přes dvacet let a moje schopnosti tomu bohužel tak úplně neodpovídají. Na černou sjezdovku si jen tak netroufnu, ale výzvy v podobě desítek kilometrů dlouhých alpských tras plných dechberoucích výhledů a přírodního sněhu, to si nechám ráda líbit. A SkiWeltu, největší propojené lyžařské oblasti v celém Rakousku, tomu se odolat nedá už vůbec.

,,Jsi v Rakousku na snowboardu prvně?” zeptal se mě před první jízdou v kabince náš rakouský průvodce. Neudržela jsem úsměv. Do Rakouských Alp jezdíme s rodinou od mého raného dětství a v Tyrolsku se cítím jako doma. Kdyby se mě ten chlapec ovšem na stejnou otázku zeptal ohledně Špičáku na Šumavě nebo Říček v Orlických horách, odpověděla bych, že to je opravdu moje poprvé.

Ač jsem si sebevědomě myslela, že pro mě orientace v lyžařském centru SkiWelt Brixen im Thale bude brnkačka, jelikož jsem na složité alpské sjezdovky vcelku zvyklá, nakonec jsem byla za průvodce vděčná. Celá oblast totiž čítá 270 kilometrů sjezdovek, 82 lanovek a více než 70 třítisícovek a najdete v ní všechny typy sjezdů, na které si jen vzpomenete.

Nepřeberné možnosti

SkiWelt je obrovitánské lyžařské středisko, které propojuje skiareály Brixen im Thale, Ellmau, Going, Hopfgarten, Itter, Kelchsau, Sheffau, Söll a Westendorf. Za denní permici pro dospělého zaplatíte v hlavní sezóně (23.12.2023-15.3.2024) 69 eur. A můžete mi věřit, že za jeden den celý areál určitě neprojedete. Nebo možná budete mít problém vrátit se zpátky na místo odjezdu včas. Přejezdy skrz jednotlivé sjezdovky a lanovky jsou totiž mnohem delší, než se vám může zdát.

Pochopila jsem to, když jsem rozklíčovala pravidlo “dvou lanovek” od našich průvodců. Na každou naši otázku, jako například za jak dlouho budeme na obědě, jak dlouho pojedeme k prostřední stanici, kterou už můžeme sjet zpět do údolí, odpovídali, že to budou jen dvě lanovky nahoru a tři sjezdy dolu. U sedmé kabinky nahoru pak znovu opakovali, že teď už budou opravdu jenom dvě. Nevím jak, k cíli jsme se však vždycky dostali. Pokud jste ovšem podobně jako já fanoušci kochavých jízd, které čítají dva tři sjezdy a potom bombardino a odpočinek, budete překvapení. Během jednoho dne bez mrknutí oka najezdíte desítky kilometrů, aniž byste si to uvědomili. Obzvláště tehdy, vyjde-li vám dobře počasí, doporučuji vyrazit hodně brzy. Ačkoliv dle mého výrazu v 7:30 nikdo z naší skupiny nevěřil, že to zvládnu, nakonec jsem zažila to nejdelší a nejkrásnější lyžování, které si dovedu představit. (Nohy mě bolí i čtrnáct dní poté.)

Pokud patříte mezi náročnější a zkušenější lyžaře, rozhodně se vyplatí pořídit si SuperSkiCard Salzburg & Kitzbüheler Alpen. V hlavní sezóně od 23.12.2023 do 5.4.2024 za dospělého zaplatíte 78€ na den, a přístup budete mít k více než 2800 km sjezdovek, 939 kabinkám a lanovkám, a hlavně budete moci i na slavný Kitzbühel. Považujete-li se za lyžařské profíky, můžete vyzkoušet Hahnenkamm - sjezdovku, která se považuje za tu nejnáročnější vůbec.

Zdroj: Youtube

Hotel na dohled lanovce

Jestli něco na horách nemám příliš v lásce, jsou to dlouhé pochody ke startovní lanovce. Byl to jeden z hlavních důvodů, proč jsem jako dítě přešla na snowboard - v snowboardových botech se dobře chodí a prkno se prostě lehce nese. V hotelu Das Höhe Salve Sportresort ve SkiWelt Hopfgarten to ale bylo úplně jinak. Stojí přes ulici od spodní kabinky Brixental Valley. Znamená to, že ranní cesta na snídani, do lyžárny a do kabinky vám dohromady zabere přibližně 45 kroků. Tedy za předpokladu, že si na snídani 3x nepřidáte jako já.

Za základní pokoj v Das Höhe Salve zaplatíte od 130 eur za noc a najdete v něm vše, co potřebujete, a balkon s výhledem na Alpy k tomu. V hotelu je kromě restaurace také hotelový bar, ve kterém si můžete dát vše od skvěle ošetřeného čepovaného piva, přes fantastický Grüner Veltliner až po panáčka Ferneta či Jamesona. Velké pivo vyjde v hotelu na 5 eur.

Nejlepší koleno v životě

,,Jaké je vaše národní jídlo?” ptal se mě jeden z průvodců. Marně jsem se mu snažila vysvětlit, že jsou naše jídla dost podobná těm jejich. Máme rádi omáčky, máme rádi řízky, pochutnáme si na klobáse či jitrnici a knedlíky si dáváme také ke všemu. Postupně jsme došli k tomu, v čem je naše kuchyně od té rakouské jiná. Do guláše si dáváme syrovou cibulku, naše knedlíky jsou podstatně menší a kysané zelí umíme připravovat mnohem lépe, než oni. A neznají škubánky. Abychom náš rozhovor dovedli dokonce, řekl průvodce, že si dáme jejich tradiční nápoj po jídle. ,,Slivovitz,” dodal.

V Tyrolsku se vždycky trefíte, objednáte-li si řízek nebo jakékoliv maso, Germknödel, Käsespätzle, Gulaschsuppe nebo Speckknödelsuppe. Vsadit také můžete na jejich fantastické sýry nebo pečené kuře.

Co mě ale překvapilo, byla návštěva útulné restaurace Gasthof Oberbräu asi pět minut od hotelu. Místní šéfkuchař Patrick je něco jako Tyrolská Hannah Montana. Přes den je lyžařským instruktorem a večer se stává velmi váženým kuchařem. Když jsme ho požádali o to nejlepší, co má, řekl nám, že to je on sám. Ale že nám nabídne to druhé nejlepší. Jeho slavné pečené vepřové koleno. S jistotou mohu říci, že se jednalo o to nejlepší koleno, které jsem v životě jedla. Společně s místním pivem, útulným prostředím a silným sněhem venku se jednalo o opravdu roztomilý zážitek, zakončený skvělou místní meruňkovicí.

Když vás sníh neláká

Jestli příliš neholdujete lyžování nebo zimnímu počasí, okolí SkiWeltu nabízí i spoustu jiných aktivit a výletů. V létě se můžete vykoupat v krásných jezerech a řekách, zajít na horský track nebo výlet na kolech. Pokud vás zajímá kultura, navštívit můžete nedaleký Kufstein. Nádherné městečko s obrovskou pevností Festung Kufstein, která dříve sloužila jako věznice. Jako must-see zážitek hodnotím právě návštěvu pevnosti, ve které se vždy na přelomu roku koná světelný festival s názvem ,,Voice of the Castle” neboli Hlas Hradu. Pokud budete mít možnost, rozhodně tento festival navštivte - ať už s dětmi, nebo bez.

Zdroj: Youtube

Lyžování pro nejmenší

Dětský uzavřený areál lyžařské školičky v Scheffau skvěle poslouží nejen na ,,odložení” dětí, když si chcete zajezdit nebo se naobědvat, naučí tam lyžovat i ty nejmenší děti. Vedoucí a vývojář z lyžařské školy KinderKaiserland totiž vyvinul speciální ultralehké lyže pro batolata, vyrobené na 3D tiskárně. Tyto lyžičky se smí používat pouze v areálech dětské školy a jsou vyrobeny tak, aby do nich děti nepotřebovaly přezkáče, stačí jim normální boty. Navíc jsou dobře recyklovatelné.

Zdroje:

Autorský článek

https://www.oberbraeu.at/

https://www.dashohesalve.at/en/

https://www.skiwelt.at/cz/skiwelt-wilder-kaiser-brixental.html

https://www.kitzski.at/

https://www.skiwelt.at/cz/kufstein.html