Naučte se vrstvit

Oblečení by v první řadě mělo zamezit ztrátám tělesného tepla, protože tím zároveň přicházíme i o energii potřebnou pro náš výběh. Zároveň je ale potřeba, aby zůstala zachovaná volnost pohybu. Toho snadno dosáhnete tak, že využijete více vrstev tenčího funkčního prádla. Tenčí oblečení má totiž větší pružnost a neomezuje nás v pohybu v oblasti kloubů. Tenká spodní vrstva funkčního prádla také zaručeně odvede pot z těla, a to i pokud byste na sobě měli vrchní vrstvu z nefunkčního materiálu. Díky většímu množství vrstev tenčího oblečení můžete také aktuálně reagovat na změny vnějších podmínek i svoje pocity při vnímání chladu. Vždy si můžete jednu vrstvu sundat a nacpat ji do ledvinky nebo si ji omotat kolem těla tak, aby vám nebránila v pohybu. Pokud budete mít jednu vrstvu a silnou bundu, můžete si ji tak akorát rozepnout. To ovšem vede k okamžitému vychladnutí spodní vrstvy a nežádoucímu snížení povrchové teploty těla. Podle Miloše Škorpila je tenčí oblečení výhodné i pro dýchání pokožky. Snadněji totiž propouští vzduch k povrchu těla. Než se ale chladný vzduch k pokožce dostane, musí projít jednotlivými vrstvami a tím se i prohřát.

Berte v potaz vítr

Vítr naše vnímání chladu výrazně ovlivňuje. Pokud je například venkovní teplota 0°C a fouká vítr rychlostí 20 km za hodinu, může být subjektivní teplota, kterou vnímá naše tělo jako při minus 10°C. Vždy je tedy potřeba přihlédnout k venkovní teplotě, rychlosti větru a také k rychlosti a délce našeho běhu. Musíme také počítat s tím, že čím déle poběžíme, tím unavenější citlivější na chlad naše tělo bude.

Běhejte pomalu a dýchejte nosem

Platí, že běhat se dá až do minus patnácti stupňů. Někomu ovšem může vadit dýchání chladného vzduchu, které může zapříčinit onemocnění horních cest dýchacích. Proto je dobré držet se opravdu pomalého tempa a dýchat nosem. Vzduch se tak přece jen trochu ohřeje, než doputuje do plic. „Vlivem zarýmování, je ale dýchání nosem v zimě náročnější, někdy nemožné, proto doporučuji takovou vychytávku, které říkám „běh na babičku“. Ten trik spočívá v tom, že si přes hlavu přetáhnete tunel, a to tak, aby vám zakrýval zátylek, hlavu a před obličejem vznikl volný, ale chráněný prostor. V něm se pak mísí vydechovaný teplý vzduch se vzduchem studeným. Mnoho lidí také běhá se šátkem nebo něčím jiným přes pusu, což sice také ochrání, ale na puse pak má člověk rampouchy,“ radí Miloš Škorpil, propagátor běhu a trenér.

Rychlost v tomto případě není zásadní, trénujeme přece objemy. Během tréninku je důležité být stále v pohybu, aby nám nebyla zima. Protažení nechte na doma. Jakmile dorazíte do tepla, dejte si teplou sprchu zakončenou chladnou vodou, převlečte se do teplého a věnujte se strečinku.

Další tipy, jak běhat v zimě a na co dávat pozor, si můžete přečíst v tištěné Kondici na straně 38, která je v prodeji od 26. ledna do 22. února 2021.