Premium obsah

Posilovna uprostřed vašeho obýváku? Víme, jak na to!

Posilovna uprostřed vašeho obýváku? Víme, jak na to!
Cvičení v obýváku může být stejně efektivní jako to ve fitku. Tím spíš, když si pořídíte pár šikovných pomůcek, které trénink posunou na vyšší úroveň. Do čeho investovat?

ROTOPED

Před každým tréninkem je dobré se zahřát – a k tomu je právě rotoped ideálním pomocníkem. Intervalově lze střídat například jízdu v sedle a ze sedla. Při delším kardio tréninku můžete jednoduše pálit kalorie z pohodlí domova a přitom koukat na svůj oblíbený seriál či poslouchat podcast. Jízda na rotopedu je navíc bezpečná a absolutně šetrná k vašim kolenům. Pokud se tedy necítíte na venkovní aktivity, tento trenažér by vám doma neměl chybět. Vyrábí se i skládací stroje, které nezaberou tolik místa.

ŠVIHADLO

Švihadlo je jednoduchou, přesto velmi efektivní pomůckou. Díky nespočtu variací přeskoků je ideální na předtréninkovou zahřívačku. Liší se primárně v použitém materiálu a délce. Mimo klasických švihadel existují i speciální modely na crossfit nebo chytrá švihadla, která dokážou zaznamenat počet skoků anebo spálené kalorie. Výhodou je, že stojí pár korun a dají se využít i pro případný venkovní trénink.

ČINKY

Pro zpevnění jednotlivých svalových skupin paží poslouží lehké vinylové činky. Pořídit se dají v různých vahách, od těch půlkulových pro úplné začátečnice až po ty těžší. Navíc je seženete i v atraktivním barevném provedení. Není přitom vůbec potřeba bát se nárůstu svalové hmoty, byť při pravidelném cvičení nejspíš časem zjistíte, že vám lehoučké jednoručky přestávají stačit. Neváhejte pak sáhnout po těžších.

HRAZDA

Absolutním základem pro posilování s váhou vlastního těla je hrazda. Navzdory její jednoduchosti na ní totiž lze odcvičit hned několik druhů shybů a přítahů, které cílí na svaly zad, břicha nebo třeba bicepsy. Díky hrazdě si také vybudujete lepší úchop a posilujete střed těla. Pokud zatím přítah neuděláte, nevěste hlavu, existuje odporová guma, která vám vaše snažení ulehčí. Hrazdu můžete pořídit buď dveřní, nástěnnou, stropní, či volně stojící.

POSILOVACÍ KOLEČKO

Tato fitness pomůcka, zvaná také AB roller, slouží k posílení paží, ramen, prsou a především pak břišního svalstva, díky čemuž dochází k celkovému zpevnění středu těla. Klekněte si na zem, uchopte kolečko oběma rukama a provádějte lineární pohyb po zemi od kolenou až do natažených rukou a zpět. Doporučujeme se poohlédnout po rolleru s dvěma kolesy umístěnými několik centimetrů od sebe. Cvičení pak bude méně obtížné.

ODPOROVÁ GUMA

Univerzální pomůcka, kterou budete milovat. Její využití je velmi pestré. Kromě posilování se dá použít k efektivnímu protahování a zahřátí, především vás ale pomůže nadlehčit při shybech na hrazdě, díky čemuž pak zvládnete více opakování. Odporové gumy se liší délkou, šířkou a odporem. Vybrat si tak můžete gumu přesně podle toho, k čemu ji budete nejčastěji používat.

FOAM ROLLER

Tahle věcička by vám doma neměla chybět za žádných okolností. Foam roller neboli masážní válec totiž slouží jako pomůcka pro masáž měkkých tkání, čímž napomáhá rychlejší regeneraci. Díky válci můžete pracovat také na své flexibilitě, mobilitě a stabilizaci těla. Pomůže zvětšit rozsah pohybu, díky čemuž může dojít k citelnému zlepšení sportovních výkonů. Foam rolling navíc zvyšuje průtok krve a kyslíku a vliv má také na elasticitu kůže. A trochu pomoci může i v boji proti celulitidě.

TRX

TRX je zkratka pro závěsný systém, na němž se cvičí s vahou celého těla. Skládá se ze dvou nastavitelných popruhů, na jejichž koncích jsou úchopy pro ruce či nohy. Náročnost cvičení se určuje nastavením těla. Platí zásada, že čím větší sklon v závěsu, tím je provedení cviku obtížnější a naopak. Na TRX je možné procvičit svaly celého těla, a to jak dynamicky, tak silově. Navíc pomůže vybudovat stabilní a pevný core. Upevnit ho můžete buď do dveří, anebo pověsit na hrazdu.

GYMNASTICKÝ MÍČ

Gymnastické míče nejsou pouze cvičební pomůckou, mohou sloužit také k rehabilitaci, relaxaci či k alternativnímu sezení se správným držením těla. V tréninku ho lze zařadit na protahování, zahřátí nebo třeba k mobilizačnímu a rehabilitačnímu cvičení. Díky míči lze předejít mnoha zdravotním komplikacím. Při výběru je třeba zaměřit se na velikost a nosnost.

PODLOŽKA

Bez té se doma neobejdete. Je potřeba při protahování, posilování břicha, hýždí, zkrátka při jakémkoli kontaktu se zemí. Zajišťuje komfort a zamezuje bolesti beder, která se ze cvičení na podlaze může dostavit. Podložky se vyrábějí v různých rozměrech a barvách, ze kterých si vybere skutečně každý. Doporučujeme investovat do kvalitnějších a dražších podložek s protiskluzovou úpravou, které zamezí pohybu a rolování.

BOSU

Bosu a další balanční podložky jsou všestranní pomocníci, kteří posilují hluboké svaly, pomáhají odstraňovat bolesti zad, stres a působí i jako prevence zranění páteře, kotníků a kolen. Balanční cvičení je navíc zábavné a účinné už při pouhém udržování rovnováhy. Dají se na něm ale provádět i běžné cviky jako kliky, dřepy nebo zkracovačky. Právě cviky na břicho jsou na bosu velmi účinné a dokážou pěkně potrápit.

Zdroj:

časopis Kondice 10/2020

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.