Premium obsah

Pohybový vývoj dítěte – jaký vliv mají rodiče?

Pohybový vývoj dítěte – jaký vliv mají rodiče?
Ptáte se jako rodiče, co můžete udělat pro zdárný pohybový vývoj dítěte? Pak je tento článek přímo pro vás. První rok života dítěte je pro jeho pohybový rozvoj zcela klíčový, neboť se v něm dítě učí základní pozice a pohybové vzory, jako je zejména chůze. Z úplně závislého a minimálně pohyblivého miminka se postupně stává samostatně stojící a pohybující se batole. Dítě v prvních letech života tráví většinu času se svými rodiči, a tak právě oni mají obrovský vliv na to, jakým směrem se další vývoj dítěte vydá.

Začátek je základ

První fáze vývoje dítěte se označuje jako první trimenon. Jedná se o první tři měsíce, ve kterých je dítě jen minimálně pohyblivé. Pohyb a pozice, ve kterých se dítě bude nacházet, zcela závisí na jeho rodičích nebo jiné pečující osobě. Způsob manipulace, nošení, pozice při krmení a ukládání ke spánku má značný vliv na to, jak budou probíhat další fáze vývoje dítěte. V druhém, třetím a čtvrtém trimenonu se dítě z hlediska pohyblivosti stává čím dál tím méně závislé, a tudíž vliv rodičů na jeho vývoj je méně znatelný.

Zlatá střední cesta

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.