Dny se nám zkrátily, sluníčka ubývá a venkovní teploměr ukazuje, že je načase začít se balit jako cibule. Přesto je škoda nechat kolo stát v garáži.
Oproti vybavení pro letní ježdění musíme tělu dopřát silnější tepelnou izolaci i ochranu před nepříznivými povětrnostními vlivy, která by však měla splňovat funkční požadavky. Důležité je, aby vám nebyla ani zima, ale ani velké teplo, aby se tělo nezpotilo.
Základem je první vrstva funkčního prádla – triko, zajišťující odvod vlhkosti od pokožky. Druhá vrstva má za úkol především dostatečnou termoizolaci, její sílu a „hřejivost“ volíme podle venkovní teploty. "Navrch si oblečeme buď jen slabší větrovku, vestu, nebo windstopperovou bundu. Tu volte při teplotách hlouběji pod bodem mrazu. Pokud nás čeká jízda v náročném terénu a víme, že nepojedeme rychle (což je případ vyjížďky v měkčím sněhu), volíme vrstvy pouze dvě, tedy kombinaci funkčního prádla a svrchní vrstvy, popřípadě windstopper či jiný materiál jako je GORE-TEX," říká Hana Topolovová z FTVS.
Nepomeňte si vzít pod helmu čelenku nebo čepici a plné cyklistické rukavice.
Zateplené kalhoty
Zateplené cyklistické kalhoty má v nabídce snad každá outdoorová značka. Záleží spíš na našich designových požadavcích. Modely pro podzimní bikování mívají na předních stranách zesílené panely nebo windstopper. A není od věci navléknout si na klasické dlouhé čapáky ještě freeridové kraťasy, které jsou zárukou tepelného komfortu a také větší ochrany našeho pozadí při pádu.
Návleky alisas „šprcky“
Chodidla jsou v mrazech, stejně jako jiné periferní části těla, náchylná k prochladnutí. Variantou jsou zimní tretry se zesílenou výstelkou a windstopperovou ochranou. Nicméně velmi dobrým a praktickým řešením jsou zimní návleky na tretry, které ochranu před zimou pojistí.
Nezapomeňte na to, že bývá pošmourno a brzy tma. Myslete proto také na to, že je třeba být dobře vidět. Na trhu jsou i vychytávky v podobě výkonných blikaček s radarem, které začnou reagovat na blížící se auto.
Kemp FTVS s mistry
Chcete se posunout v technice jízdy nebo výkonnosti na kole výš a také potkat nové přátele, kterým v žilách koluje cyklistická krev? Máte ambici stát se trenérem cyklistky a posouvat v tomto sportu sám sebe i druhé nebo třeba své vlastní děti? Přihlaste na kemp Fakulty tělesné výchovy a sportu, který se koná od 26. 10. do 29. 10. 2023 na Lipně. Přednášet budou ikony české cyklistiky Svatopluk Henke, Michal Stark (paralympijský mistr světa) a Kristian Hynek (vítěz legendárního Cape Epic a mistr Evropy). V rámci kurzů FTVS je také možné získat kvalifikaci trenéra (trenérská licence C a B). www.ftvs-vzdelavani.cz/cyklisticky-kurz--podzim-2023/
Zdroj: Autorská reportáž, Hana Topolovová, trenérka cyklistiky, FTVS