Dny se nám zkrátily, sluníčka ubývá a venkovní teploměr ukazuje, že je načase začít se balit jako cibule. Přesto je škoda nechat kolo stát v garáži.
Oproti vybavení pro letní ježdění musíme tělu dopřát silnější tepelnou izolaci i ochranu před nepříznivými povětrnostními vlivy, která by však měla splňovat funkční požadavky. Důležité je, aby vám nebyla ani zima, ale ani velké teplo, aby se tělo nezpotilo.

Zdroj: Youtube

Základem je první vrstva funkčního prádla – triko, zajišťující odvod vlhkosti od pokožky. Druhá vrstva má za úkol především dostatečnou termoizolaci, její sílu a „hřejivost“ volíme podle venkovní teploty. "Navrch si oblečeme buď jen slabší větrovku, vestu, nebo windstopperovou bundu. Tu volte při teplotách hlouběji pod bodem mrazu. Pokud nás čeká jízda v náročném terénu a víme, že nepojedeme rychle (což je případ vyjížďky v měkčím sněhu), volíme vrstvy pouze dvě, tedy kombinaci funkčního prádla a svrchní vrstvy, popřípadě windstopper či jiný materiál jako je GORE-TEX," říká Hana Topolovová z FTVS.

Nepomeňte si vzít pod helmu čelenku nebo čepici a plné cyklistické rukavice.

Zateplené kalhoty

Zateplené cyklistické kalhoty má v nabídce snad každá outdoorová značka. Záleží spíš na našich designových požadavcích. Modely pro podzimní bikování mívají na předních stranách zesílené panely nebo windstopper. A není od věci navléknout si na klasické dlouhé čapáky ještě freeridové kraťasy, které jsou zárukou tepelného komfortu a také větší ochrany našeho pozadí při pádu.

Návleky alisas „šprcky“

Chodidla jsou v mrazech, stejně jako jiné periferní části těla, náchylná k prochladnutí. Variantou jsou zimní tretry se zesílenou výstelkou a windstopperovou ochranou. Nicméně velmi dobrým a praktickým řešením jsou zimní návleky na tretry, které ochranu před zimou pojistí.
Nezapomeňte na to, že bývá pošmourno a brzy tma. Myslete proto také na to, že je třeba být dobře vidět. Na trhu jsou i vychytávky v podobě výkonných blikaček s radarem, které začnou reagovat na blížící se auto.

Kemp FTVS s mistry

Chcete se posunout v technice jízdy nebo výkonnosti na kole výš a také potkat nové přátele, kterým v žilách koluje cyklistická krev? Máte ambici stát se trenérem cyklistky a posouvat v tomto sportu sám sebe i druhé nebo třeba své vlastní děti? Přihlaste na kemp Fakulty tělesné výchovy a sportu, který se koná od 26. 10. do 29. 10. 2023 na Lipně. Přednášet budou ikony české cyklistiky Svatopluk Henke, Michal Stark (paralympijský mistr světa) a Kristian Hynek (vítěz legendárního Cape Epic a mistr Evropy). V rámci kurzů FTVS je také možné získat kvalifikaci trenéra (trenérská licence C a B). www.ftvs-vzdelavani.cz/cyklisticky-kurz--podzim-2023/

Zdroj: Autorská reportáž, Hana Topolovová, trenérka cyklistiky, FTVS